( )

אופרה בסינמטק

מה? עונת האופרה של המטרופוליטן אופרה בניו יורק, בשידור ישיר לסינמטק בירושלים.

למה? הפקות חדשות של "נורמה" מאת בליני, "טוסקה" מאת פוצ'יני, "כך עושות כולן" מאת מוצרט, בכורה של "המלאך המחסל" מאת תומאס אדס בניצוחו של הקומפוזיטור עצמו ועוד. השידורים יוקרנו בשידור לווייני איכותי לשני האולמות הגדולים בסינמטק – אולם 1 ואולם 3. כמו כן, תתקיים מחווה למאסטרו ומפגש עם זובין מהטה, שהודיע כי ב-2019, בתום חמישים שנה בתזמורת הפילהרמונית הישראלית, יפרוש מניהולה המוזיקלי.

מתי? החל מה-7 באוקטובר ועד סיום העונה באפריל 2018.

איפה? סינמטק ירושלים, דרך חברון 11, ירושלים.

כמה? 170 ש"ח. להזמנת כרטיסים: *9377 או באתר.

הידעת? זובין מהטה נולד בשנת 1936 במומבאי שבהודו, למשפחה מקהילת הזורואסטרים ה"פרסים", מהמעמד הגבוה. אביו, מהלי מהטה, היה כנר וייסד את התזמורת הסימפונית של בובמביי. מהטה, התכוון תחילה ללמוד רפואה, אך בסופו של דבר החל ללמוד מוזיקה בווינה כשהיה בן 18, תחת הדרכתו של הנס סווארובסקי. בשנת 1958 הופיע לראשונה כמנצח בווינה. ב-1 במרץ 2011 הוענק לו כוכב בשדרת הכוכבים של הוליווד.

חליל הקסם (צילום: Richard TermineMetropolitan Opera)

( )

אדם צעיר

מה? תערוכה ראשונה במלאת 50 גיליונות ל"אדם צעיר".

למה? האיורים היפים שמלווים את גיליונות עיתון הילדים "אדם צעיר" הם חגיגה לעיניים הצעירות (וגם לעיני ההורים). העורכת הגרפית של העיתון, מעצבת ספרי הילדים מיכל מגן, החליטה לארח בכל חודש מאייר/ת אחר/ת כך שכל גיליון מקבל את הקו המיוחד שלו. עתה, במלאת 50 גיליונות, תתקיים לראשונה תערוכה של מיטב שערי העיתון וחומרים נבחרים מבין הגיליונות השונים. בין המאיירים שעבודותיהם יוצגו: עדי אלקין, אביאל בסיל, מריאנה רסקין, עובדיה בנישו, תמר הוכשטטר, גלעד סליקטר, עינת צרפתי ועוד.

מתי? החל מה-5 באוקטובר. במהלך חג סוכות התערוכה תהיה פתוחה בכל השבוע בין השעות 10:00-18:00.

איפה? מוזיאון יפו, רח' טיילת מפרץ שלמה 10, יפו העתיקה.

כמה? עלות כניסה למוזיאון: 30 ש"ח למבוגר, 25 ש"ח לילד, 15 ש"ח למחזיקי כרטיס דיגיתל.

הידעת? "אדם צעיר" הוא עיתון ילדים חודשי "כמו פעם". הירחון, שנערך על ידי סופרת הילדים המוערכת רינת פרימו, פונה ללבבות הצעירים (גילאי 6-12) ומזמין אותם למסע חווייתי בעקבות נושא שמתחלף בכל חודש. טרולים, בלשים, מסע בזמן, המצאות, קרקס, אולימפיאדה ונושאים רבים נוספים כבר נבחרו בקפידה כדי שיובילו את הילדים לחוויית קריאה ייחודית. זהו עיתון הילדים היחיד שנערך על ידי סופרת ילדים והוא נטול פרסומות ותוכן שיווקי.

"אדם צעיר" (שער הגיליון "אומץ")

( )

גיבורי על

מה? סוכות עם גיבורי על במוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון.

למה? המוזיאון הישראלי לקומיקס וקריקטורה יזמין בחג סוכות הקרוב את הילדים ובני משפחתם לבלות עם גיבורי העל, מהסמלים המרכזיים והמוכרים של עולם הקומיקס הבינלאומי ובהם: סופרמן, באטמן, וונדר וומן, ספיידרמן, הענק הירוק, איירון-מן וקפטן אמריקה. במהלך חג הסוכות יתקיימו במוזיאון סיורים מודרכים לקהל הרחב וסדנאות ייחודיות לילדים. בסיור ייבחן הקשר הסבוך של היוצרים והקוראים הישראלים עם גיבורי-העל, משנות השלושים של המאה שעברה ועד היום.

מתי? 7-10 באוקטובר, חוה"מ סוכות.

איפה? המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס, רח' חיים וייצמן 61, חולון.

כמה? מחיר כניסה ליחיד: 15 ש"ח. סטודנטים, חיילים ואזרחים ותיקים: 10 ש"ח. ילדים עד גיל 5 בחינם. פרטים באתר.

הידעת? אמנות הקריקטורה, שבה אדם או מצב מתוארים בצורה מוגזמת תוך הבלטה מופרזת של פרטים מסוימים, במטרה להצחיק ולעתים גם לעורר ביקורת, התפתחה עם המצאת הדפוס במאה ה-15, אשר אפשרה את הפצתה ברבים.

סיורים במוזיאון הקומיקס (צילום: מיכל קורמן)

( )

מפת גירוד

מה? מפת עולם מושחרת.

למה? כי כאשר מגרדים אותה נחשפים צבעים. המטרה היא לגרד בכל פעם את המדינה בה ביקרתם. רק פריקים אמתיים של טיולים יגיעו לגרד את כל המפה הזו במלואה.

איפה?­בחנות המקוונת.

כמה? עכשיו במבצע – 10 דולר (במקום 20 דולר).

הידעת? עשיית מפות החלה כבר בתקופת האבן, והיא הקדימה ככל הנראה את השפה הכתובה בכמה אלפי שנים. אחת מהמפות הקומות ביותר ששרדו, מצוירת על קיר באתר צ'טלהויוק בדרום מרכז אנטוליה (היום טורקיה), ומתוארכת ל-6,200 לפנה"ס.

( )

Coca-Cola Always Classic

מה? חברת קוקה-קולה ישראל תקיים בחג הסוכות אירוע חווייתי לכל המשפחה. התערוכה כוללת מיצג ענק שבאמצעותו המבקרים יוכלו לחוות מסע בזמן בצורה ייחודית ומרגשת.

למה? בין המיצגים בתערוכה תוכלו למצוא את "בית הקולנוע הישן", שיקרין סרטונים המספרים את סיפורה של קוקה קולה לאורך השנים, רחוב אמריקאי משנות ה-30, דיינר אמריקאי, תצוגת מכוניות משנות ה-70, ומתחם חדשנות ומולטימדיה.

מתי? בין ה-1-14 באוקטובר. שעות פעילות: 8:00-22:30. ערבי שישי וחג 8:00-15:30. צאת שבת וחג 20:00-22:30.

איפה? בית הפדרציה (סמוך להאנגר 11), נמל תל אביב.

כמה? ההשתתפות חינם, בהרשמה מראש.

הידעת? משקה הקוקה-קולה הומצא באטלנטה שבארה"ב על ידי רוקח בשם ג'ון. ס. פמברטון, בשנת 1886. המשקה פורסם לראשונה כ"המעורר המושלם לעצבים ולמרץ". במתכון המקורי הרכיבים הפעילים היו עלי קוקה ואגוז קולה, שנתנו למשקה את סגולותיו המעוררות. מכירת המשקה החדש החלה בתאריך ה-8 במאי 1886.

מתוך התערוכה (צילום: "דחף")