בעוד שבועיים צפוי סבסטיאן קורץ לעשות היסטוריה: בגיל 31 בלבד עתיד קורץ להפוך לראש הממשלה הצעיר ביותר בתולדותיה של אוסטריה.

לפי כל הסקרים, עומד קורץ, שנבחר בקיץ האחרון לעמוד בראש "מפלגת העם" השמרנית, לגרום למהפך פוליטי בארצו, לזכות בבחירות הכלליות ולהקים, ככל הנראה, ממשלת ימין עם "מפלגת החופש" הימנית־לאומנית בראשותו של היינץ־כריסטיאן שטראכה. תהיה זו הכתרת קריירה מהירה, מדהימה וחסרת תקדים של פוליטיקאי מחונן ומבריק, שיריביו לעגו לו עד לאחרונה בגלל גילו הצעיר והדביקו לו את הכינוי "הבתול".

אולם "הבתול" הנאה, גבה הקומה ובעל הגזרה הספורטיבית, שלא סיים את לימודיו האוניברסיטאיים בפקולטה למשפטים, עשה לכולם בית ספר: בגיל 23 הוא מונה לתפקיד סגן שר לענייני קליטת מהגרים, ובגיל 27 הפך לשר חוץ. במאי האחרון החליט לפרק את ממשלת האחדות בראשות הסוציאל־דמוקרטים ולהביא לבחירות מוקדמות. מייד לאחר מכן נבחר להנהיג את המפלגה השמרנית, שינה את שמה ואת תדמיתה המאובקת ומהר מאוד החל להוביל בסקרים. "קשה להאמין שדבר כזה קורה באוסטריה השמרנית", אומר דיפלומט מערבי, שמשבח את יכולותיו וקסמו האישי של קורץ, "יש לו ביצים והציבור האוסטרי אוהב את זה".

הפופולריות של קורץ החלה לגאות, כששר החוץ, שלא רבים הכירו, גילה התנגדות למדיניות פתיחת שערי אירופה בפני הגעה המונית של פליטים מוסלמים ממדינות המזה"ת ואפריקה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. מאחורי גבה של ברלין ארגן קורץ את סגירת המסלולים היבשתיים, ששימשו פליטים ומהגרים בלתי חוקיים לחדור לאירופה דרך הבלקן.

מאוחר יותר תפס קורץ פיקוד כלל־אירופי והפך למבקר החריף ביותר באיחוד האירופי של נשיא טורקיה ארדואן. "הנשיא ארדואן מגלה באופן ברור נטיות דיקטטוריות", הצהיר קורץ בשפה מאוד לא דיפלומטית. הוא דורש מהאיחוד האירופי לשנות באופן משמעותי את גישתו כלפי טורקיה ולשקול מחדש את המשא ומתן עימה על הצטרפות לאיחוד.

נצחונו הכמעט ודאי של קורץ הוא חדשה טובה מאוד לישראל, גם אם יש המודאגים מצירופה של "מפלגת החופש" לממשלה בראשותו. קורץ הוא ידיד אמת של ישראל ותרם לשיפור משמעותי של היחסים בין שתי המדינות, שידעו לאורך השנים משברים עמוקים, בעיקר בשל עברה הנאצי של אוסטריה וסירובה להכיר בו.

נתניהו וקורץ (צילום: קובי גדעון, לע"מ)

קורץ, בן יחיד למהנדס ולמורה, דוחה על הסף את הגרסה שאוסטריה היתה הקורבן הראשון של הנאצים, ומדגיש את חשיבות היחסים עם ישראל בשל ההיסטוריה. היא ביקר פעמיים בישראל כשר חוץ והותיר רושם חיובי ביותר, בעיקר אחרי שהתעקש לבקר באנדרטה לזכר קורבנות מעשי האיבה בהר הרצל.

במשרד החוץ הישראלי קיים "סולם איחוד אירופי", המדרג את היחסים עם מדינות האיחוד. אירלנד נמצאת בקצה העוין, צ'כיה בקצה הידידותי. לפני הגעתו של קורץ למשרד החוץ בווינה היתה אוסטריה ממוקמת קרוב לאירלנד. היום היא קרובה לצ'כיה.