ההצבעה בחלק מתחנות הקלפיות בקטלוניה החלה הבוקר כסדרה, בזמן שמארגני משאל העם לעצמאות האזור הצפון-מזרחי העשיר בספרד הודיעו כי ההליך המתריס ילך כסדרו. מנגד, לאחר שעות שבהן לא נראתה תנועה של אנשי אכיפת החוק ברחובות, השוטרים החלו להיפרס בניסיון לשבש את ההצבעה בקלפיות. לאחר מכן התגלעו עימותים בין הצדדים, ובמסגרתם גם פונו בכוח כמה מאות מפגינים מתחנות ההצבעה.

עימותים בין שוטרים למפגינים בקטלוניה (צילום: רויטרס)

אלפי תושבי קטלוניה נאספו הבוקר (יום א') בתחנות ההצבעה, בזמן שביקשו להמרות את פיהן של הרשויות בספרד באמצעות מתן קולם בקלפיות למשאל העם האסור, שהעלה את החשש במדינה ממהומות באזור הצפון-מזרחי העשיר.

משאל העם, שהוכרז לא חוקי על ידי הממשלה המרכזית בספרד, הטיל את המדינה למשבר החוקתי החמור ביותר שלה זה כמה עשורים. הפחד ברחובות הוא מאלימות ברחובות, בזמן שמתנהל משחק הרצונות בין ברצלונה למדריד.

תומכי משאל העם בקטלוניה מתאספים מחוץ לקלפיות (צילום: AP)

מארגני משאל העם הבריחו קלפיות לכמה תחנות לפנות שחר בשקיות פלסטיק שחורות. מאוחר יותר, המצביעים חסמו את הדלות בכמה אתרים בציפייה שהמשטרה תנסה להיכנס ולהשתלט בכוח על נקודות ההצבעה. באחת מהן, בית ספר בברצלונה, המארגנים ביקשו מהתושבים להשתמש בהתנגדות סבילה אם המשטרה תתערב במהלך העניינים.

ואכן, תוך זמן קצר הופיעו השוטרים. לפי סרטונים שעלו לאתר "אל-פאיס", הם נראו מתעמתים עם מפגינים כשהם אוחזים במגני זכוכית. בנוסף, הרשויות הודיעו כי הם החלו גם הבוקר להחרים קלפיות. בצד הכביש, ליד מוקד העימותים, המתינו כתריסר משוריינים של המשטרה וכמה אמבולנסים.

שוטרים מחרימים קלפיות הבוקר, במשאל העם בקטלוניה (צילום: AFP)

בין השאר שמה לה המשטרה למטרה אתר סמלי מרכזי – הקלפי שבו אמור נשיא קטלוניה קרל פויגדמונט להצביע. עם זאת, בתמונות שפורסמו באמצעי התקשורת נראה המנהיג הקטלני משלשל את קולו בקלפי.

זמן קצר לאחר מכן כבר הידרדר העימות וגלש לפסים אלימים: לפי דיווחים בתקשורת החברתית, המשטרה הספרדית ירתה כדורי גומי לעבר המפגינים, וכמה בני אדם נפצעו כתוצאה מכך.

"קמתי מוקדם בגלל שהמדינה צריכה אותי", אמרה יולליה אספינל, פנסיונרית בת 65 שעמדה בתור ביחד עם מאה בני אדם נוספים מחוץ לקלפי בבית ספר בברצלונה, כשהיא עומדת תחת גשם סוחף תחת השעה כ-5 בבוקר. "אנחנו לא יודעים מה יקרה, אבל אנחנו מוכרחים להיות פה".

המארגנים ביקשו מהמצביעים להגיע שעות לפני פתיחת הקלפיות בשעה 9 בבוקר, וקראו ל"קהלים עצומים" להופיע עד השעה 7:30 – בתקווה שזו תהיה התמונה הראשונה שהעולם יראה ביום ההצבעה.

לקראת משאל העם עצרה המשטרה הספרדית כמה בכירים קטלנים, תפסה מנשרים של קמפיין משאל העם, סגרה כ-2,300 בתי ספר שיועדו כתחנות הצבעה, החרימה מיליוני פתקים והשתלטה על מרכז התקשורת של ממשלת קטלוניה.

מתנדבים שמפעילים את הקלפיות בברצלונה (צילום: AFP)

אבל מנהיגי חבל הארץ, שזכו לסיוע מקרב תומכי העצמאות, סירבו לזנוח את תוכניותיהם. משפחות שלמות גדשו מאות בתי ספר שסומנו כמרכזי הצבעה, וישנו בהם בשעות הלילה בניסיון למנוע מהמשטרה לחתום את המקום.

אם ההצבעה תתרחש כסדרה, התוצאה הצפויה היא "כן", בהתחשב בכך שתומכי האיחוד עם ספרד כלל לא מתכוונים להשתתף בהצבעה. "אם לא אוכל להצביע, אני מעוניין להיות ברחובות ולומר בכנות שאני רוצה להצביע", אמרה אחד מתומכי העצמאות, חוזה מירו בן השישים.