עם צאת החג הערב (מוצאי שבת), בירך ראש הממשלה בנימין נתניהו על ההסכם שהושג עם נציגי מחאת הנכים: "זהו הסכם היסטורי שיביא לשיפור דרמטי במצבם של בעלי המוגבלויות בישראל", כתב רה"מ בדף הפייסבוק שלו.

"ההסכם מבטא את העקרונות ששר האוצר משה כחלון ואני התווינו מתחילת הדרך. זו העלאה משמעותית שתחל בחודש ינואר הקרוב ותגיע ל-4.2 מיליארד שקלים". ראש הממשלה הודה לשר האוצר משה כחלון, ליו״ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ׳ אבי שמחון, ליו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ליו״ר הקואליציה ח״כ דוד ביטן ולח״כ אילן גילאון שסייעו במהלך המו״מ.

ההפגנות ימשיכו? מחאת הנכים בירושלים (ארכיון) (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

סמוך לשעה 02:00 בלילה שבין חמישי לשישי נחתם הסכם בתום 12 שעות מרתוניות של משא ומתן. הצדדים התכנסו ביום חמישי בצהריים בבית ההסתדרות בתל אביב לנהל מגעים שתווכו על ידי יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו״ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן ופרופסור אבי שמחון. בהודעה משותפת שמסרו הצדדים נמסר כי המו"מ התנהל בהתאם למדיניות שקבעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון. כמו כן, להסכמות שהושגו שותף גם ח"כ אילן גילאון והן תובאנה לחקיקה בכנסת.

ההסכמות נוגעות ל-244 אלף נכים בישראל, והן תכלולנה בין היתר: תוספת לקצבה במספר פעימות והטבות נוספות, והכל במסגרת תקציבית שנתית שתבשיל לסכום של 4.2 מיליארד שקל ב-2021. הסכמות אלה שהושגו בתום המו"מ ולאחר שבועות שבהם שיבשו ארגוני הנכים את צירי התנועה המרכזיים במדינה, מזכירות את המתווה בתחילת דרכו. בהודעת ההסתדרות נמסר כי צוות המו״מ מטעם ארגוני הנכים שהשתתף בדיונים בירך על ההסכמות שהושגו.

ולהלן העיקרים: קצבת הנכות תתחיל לטפס החל מינואר 2018 ועד לינואר 2021, בסכומים שמוערכים בהבשלה מלאה של 700-1,800 שקל בחודש (הסכומים הינם אומדן על בסיס מסגרת התקציב שהוסכמה).

עוד סוכם כי הנכים הקשים ביותר, הזקוקים להשגחה צמודה, והזכאים לקצבת השירותים המיוחדים ב-2 הרמות הגבוהות של המוגבלות (שר"מ) יקבלו כ-4,500 שקל בחודש. כמו כן, נכים עם 100% אי כושר השתכרות ומעל 80% נכות רפואית יקבלו כ-4,050 שקל בחודש.

הנכים חוסמים את כביש 1 (צילום: יוסי זליגר)

נכים עם 100% אי כושר השתכרות ו-50% עד 79% נכות רפואית יקבלו כ-4,000 שקל בחודש. נכים עם 100% אי כושר השתכרות ו-40% עד 49% נכות רפואית יקבלו כ-3,800 שקל בחודש. נכים עם 60%-74% אי כושר השתכרות יקבלו בין כ-2,100 שקל לבין כ-2,400 שקל בחודש.

לאחר שהופסקה הצמדת הקצבאות למדד המחירים לצרכן לפני למעלה מעשור, היא תוצמד שוב – הפעם בהצמדה שנחשבת לאפקטיבית יותר אל השכר הממוצע במשק.

150 מיליון שקל להגדלת קצבאות הנכות לילדים

העלאת ה"דיסריגרד" (הסכום שעד אליו ניתן להשתכר בעבודה ולשמור על מלוא סכום הקצבה. מסכום זה והלאה יורדת הקצבה בצורה הדרגתית) מסכום של 2,800 שקל היום, עד לסכום של 4,300 שקל בשתי פעימות: בינואר 2018 לסכום של 4,000 שקלים ובינואר 2019 לסכום של 4,300 שקלים. הוסכם כי תיבחן ההשפעה של העלאת הדיסריגרד, ואם ימצא בתום התהליך השפעה חיובית – הממשלה תשקול בחיוב העלאה נוספת עד לסכום של 5,300 שקלים.

הצדדים סיכמו על תוספות תקציביות: 150 מיליון שקל להגדלת קצבאות הנכות לילדים, ותוספת של 300 מיליון שקל לשמירה על קצבאות הנכות גם בזקנה (כיום, נכים צריכים לבחור בין שמירה על קצבת הנכות וויתור על קצבת הזיקנה, או להיפך. בחירה בקצבת הזיקנה מייצרת פגיעה בגובה הסכום שמקבלים הנכים הקשישים. על מנת למנוע פגיעה זו הוסכם על התוספת). כמו כן סוכם על תוספת של 75 מיליון שקל לעידוד תעסוקת נכים.

"זהו הסכם היסטורי". בנימין נתניהו (צילום: AP)

רה״מ בנימין נתניהו בירך אמש בתום יום הכיפורים על ההסכמות עם ארגוני הנכים, בערב יוה״כ. נתניהו אמר כי "זהו הסכם היסטורי שיביא לשיפור דרמטי במצבם של בעלי המוגבלויות בישראל. ההסכם מבטא את העקרונות ששר האוצר משה כחלון ואנוכי התווינו מתחילת הדרך. זו העלאה משמעותית שתחל בחודש ינואר הקרוב ותגיע ל 4.2 מיליארד שקל. אני מודה לשר האוצר משה כחלון, ליו״ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ׳ אבי שמחון, ליו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ליו״ר הקואליציה ח״כ דוד ביטן, לח״כ אילן גילאון ולחברי כנסת נוספים שסייעו במהלך המו״מ".

יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר בתום המו״מ: ״עשינו היסטוריה חברתית במדינת ישראל. שיפרנו דרמטית את מצבם הכלכלי של אוכלוסיית הנכים. ברצוני להודות לשר האוצר משה כחלון וליו״ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, לפרופסור אבי שמחון מטעם ראש הממשלה וליוזם הצעת החוק ח"כ אילן גלאון, שעשו כל מאמץ בכדי שנגיע להסכם ההיסטורי ערב יום הכיפורים. ארגוני הנכים גילו נחישות ואחריות במאבקם לצדק חברתי".

ח"כ ביטן: "אין חשוב וצודק יותר מההסכם הזה"

יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן אמר: ״ההסכם מהווה בשורה אמיתית לנכים, מדובר בהישג שמעלה את קצבאות הנכות ומאפשר לציבור הנכים לשוב להתפרנס בכבוד מבלי לאבד את קצבת הנכות. נדבך חשוב נוסף הוא שהוספנו לתקציב הכולל תוספת של 150 מיליון שקלים לילדים נכים. אין חשוב וצודק יותר מההסכם הזה שהגענו אליו ובערבו של יום הכיפורים הדבר מקבל משנה תוקף כאשר אוכלוסייה שכל כך זקוקה לסיוע תקבל אותו לאחר יותר מ-15 שנים".

דוד ביטן (צילום: הדס פרוש, פלאש 90 )

ח"כ אילן גילאון: "אנחנו בדרך להסכם היסטורי, הישג משמעותי גם אם לא כל תאוותנו בידנו. ארגוני הנכים הגיעו להסכמה והם מועצת גדולי התורה שלי". נציגי ארגוני הנכים: "ארגוני הנכים מברכים על ההסכם ההיסטורי שנחתם הלילה. מדובר בהסכם חברתי חשוב ביותר. אנו מודים מקרב לב ליו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ליו״ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, לח"כ אילן גילון, לפרופ' שמחון ולממשלת ישראל".