הממשלה הקטלונית נחושה לקיים משאל עם על עצמאות חבל הארץ, והממשל במדריד מנסה למנוע ממנה בכל דרך, החל בפלישה למרכז התקשורת בברצלונה וכלה בהשתלטות על בתי ספר שיכולים לשמש כקלפיות

הפגנות והתנגשויות הערב בספרד (צילום: רויטרס)

המתח בספרד גואה לאור כוונתה של הממשלה הקטלונית לקיים מחר (ראשון) משאל עם על עצמאות לחבל הבדלני, שבירתו ברצלונה. יצוין כי בית המשפט בספרד אסר על קיום משאל העם.

הממשלה הספרדית עושה כל שביכולתה כדי להפוך את משאל העם על עצמאותה של קטלוניה לבלתי אפשרי. בסוף השבוע פלשו כוחות הביטחון למרכז התקשורת הקטלוני, בכדי למנוע הצבעה אלקטרונית במשאל העם. כוחות הביטחון הספרדים מנטרים גם את תנועת האינטרנט בקטלוניה, על מנת למנוע תעבורה בין קלפיות – אם יהיו כאלה – למרכזי תקשורת.

שוטרים חוסמים את הכניסה לבתי הספר בברצלונה, כדי שלא ישמשו כקלפיות (צילום: AFP)
תושבי ברצלונה מתכוננים למשאל העם (צילום: AFP)

המשטרה הספרדית פועלת לסגירת כל מוקדי ההצבעה. שוטרים השתלטו על כ-1,300 בתי ספר ומוסדות ציבור שעלולים לשמש כקלפיות. תומכי משאל העם פלשו במהלך סוף השבוע ל-163 בתי ספר נוספים. בשלב זה המשטרה לא מפנה אותם בכוח, אולם היא הציבה להם אולטימטום להתפנות עד מחר בשש בבוקר, או להסתכן במעצר ובקנס של אלפי יורו.

השלטון המרכזי בספרד מנסה לעצור את משאל העם מזה שבועות, ורק בשבוע שעבר החרימה המשטרה מיליוני פתקי הצבעה. עם זאת, העיתונאי הקטלוני רוט זוטברג, אומר שההחרמה לא תהווה בעיה של ממש: "אפשר להדפיס את הכמות הזו בשעה במספר מכונות צילום", הוא אומר. לדבריו, הצעד גם חסר היגיון, שכן "אין בחוקי משאל העם סעיף המחייב מספר מינימלי של קולות. למעשה, מספיק גם קול של אדם אחד כדי להשיג תוצאה תקפה".

הפגנה בברצלונה בעד למשאל העם (צילום: EPA)

בסך הכל, 5.3 מיליון קטלונים יוכלו להצביע במשאל העם מחר, אולם מארגני המשאל אומרים כי גם אם מיליון איש ישתתפו במשאל תהיה זו הצלחה כבירה. הערב (שבת), הפגינו אלפי אנשים בברצלונה להפגין נגד העצמאות. גם במדריד הבירה התקיימו היום הפגנות נגד פרישה של האזור הצפון מזרחי של קטלוניה. על פי נתוני הממשלה, השתתפו בהפגנה זו כ-10,000 איש. הפגנות דומות התקיימו בוולנסיה, סיביליה ובערים אחרות.

לקראת מחר, תפעיל המשטרה אלפי שוטרים ואנשי ביטחון, על מנת למנוע מהממשל הקטלוני לקיים את משאל העם. אבל לפי זוטברג, הקטלונים נערכים למאבק. "לאנשים רבים לא אכפת מהעצמאות אבל הם ינסו להצביע מחר בגלל שזכות ההצבעה נחסמת על ידי מדריד".

נושאים קשורים: