בצל חילופי האיומים בין נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, למנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג-און, והמתיחות הגוברת בין הדיקטטורה האסיאתית למדינות המערב, מזכיר המדינה האמריקאי, רקס טילרסון, חשף היום (שבת) כי וושינגטון דווקא מנהלת שיחות ישירות מול פיונגיאג במטרה לנהל עם צפון קוריאה דיאלוג ולהפחית את המתיחות.

"אנחנו מגששים בצד השני", אמר טילרסון לעיתונאים בעת מסעו המדיני לסין. "יש לנו קווי תקשורת ישירים מול פיונגיאנג. אנחנו לא מגששים באפלה, או בחושך".

טילרסון הוסיף כי ארה"ב יכולה לדבר עם צפון קוריאה, וגם עושה זאת, אך מזכיר המדינה לא פירט בנוגע לגורמים האמריקאים שלוקחים חלק באותן שיחות מול פיונגיאנג. מטרת השיחות היא כמובן להבין ישירות מצפון קוריאה את כוונותיה, אך לטענת טילרסון, וושינגטון עדיין לא בשלב הזה.

טילרסון: "ארה"ב מקיימת שיחות ישירות מול צפון קוריאה" (קרדיט: רויטרס)

כאמור, דבריו של טילרסון מגיעים כאשר המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה נמצאת בשיאה. רק השבוע סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית יונהפ דיווחה כי בפיונגיאנג ביצעו הזזה של מטוסים לחיזוק הגנותיה על החוף המזרחי, זאת בתגובה למטס המפציצים האמריקאים מהשבוע שלפני כן.

בתדרוך לפרלמנט אמר יו"ר ועדת המודיעין של דרום המדינה לי צ'יול וו כי יתכן שפיונגיאנג נערכת לתמרון צבאי נוסף מצד ארצות הברית. עם זאת הרגיע את הרוחות ואמר כי "בצפון קוריאה מנסים לא ליצור עימות צבאי ולהגביר את המתח".

חיילים בצפון קוריאה משתתפים בעצרת נגד ארה"ב (צילום: AFP)

לצד זאת, גם העימותים המילוליים בין וושינגטון לפיונגיאנג נמשכים. "טראמפ הכריז מלחמה על צפון קוריאה", אמר אתמול שר החוץ של הדיקטטורה, והצהיר כי "פיונגיאג שומרת לעצמה את הזכות לתגובה נגדית, כולל ירי על כוחות אמריקאים שאינם במרחב האווירי שלנו".

בוושינגטון השיבו ואמרו כי הטענה כי ארה"ב הכריזה מלחמה היא אבסורד. דוברת הבית הלבן שרה סנדרס אמרה במסיבת עיתונאים כי טראמפ לא הכריז מלחמה על קים, זאת חרף ההצהרות הלוחמניות.