פרקליטות מחוז דרום הגישה היום (ו') כתב אישום נגד שני האחים אופיר ועמוס לביא, ראשי אחד מארגוני הפשיעה המוכרים בארץ. האחים לביא מואשמים בשתי עבירות נשק ובניסיון לרצח, והפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרם עד תום ההליכים המשפטיים נגדם. האחים נעצרו במסגרת פרשיית "איש הברזל" – סוכן סמוי שהפעילה משטרת ישראל במהלך חודשים אחדים, בין היתר גם בקרב ארגוני פשיעה, ושהביא לאיסוף ראיות מפלילות נגד עשרות חשודים, ובהם גם האחים לביא.

במהלך הפעלת הסוכן, שאותו ליוו מפעיליו ביחידה המרכזית, הצליח זה לאסוף ראיות מפלילות נגד מעל ל-40 חשודים מאזור דרום הארץ ומרכזה. לקראת סוף הפעלתו הוחלט, בתיאום עם הגורמים הרלוונטיים, להפוך את הסוכן ל"עד מדינה". הראיות שאסף מעידות על עבירות חמורות של סחר באמצעי לחימה כגון אקדחים, נשק מסוג "קרלו" ומטען חבלה, וסחר בסמים מסוכנים שכללו הרואין, קוקאין, אלפי בולי אל-אס-די ועוד. בשלב הגלוי של החקירה פשטו כוחות רבים של משטרת ישראל ובוצע גל מעצרים נרחב.

לאחר מעצרם הועברו החשודים לחקירה במחלק התשאול של היחידה המרכזית, ומעצרם הוארך מעת לעת בבית המשפט. מחומרי החקירה העיקריים בפרשייה עולה כי הסוכן התחבר בעבר לדמות בכירה בארגון פשיעה ודרכו לראשי הארגון. שני האחים נעצרו בפרשייה הזאת, וזאת בעקבות סכסוכים ואינטרסים משותפים. קשרים אלו שנרקמו בין המעורבים הובילו בחלוף זמן לביצוע ניסיונות רצח, שאליהם נשלח הסוכן לאחר שחומש בכלי נשק ממקורות ארגון הפשיעה האמור ובהכוונתם.

בהמשך, נפגש הסוכן עם שני האחים ועם אדם נוסף ברחובות, ושם גולל בפניהם את הסכסוכים שיש לו עם כמה דמויות. באותה פגישה הציע אחד הנאשמים למסור לרשותו של הסוכן כלי נשק, שבהמשך סופק לו במקום אחר. לאחר שנמסר לידיו כלי הנשק, יצא הסוכן עם אדם נוסף לתור אחר שניים שעמם היה מסוכסך, אך פעילות משטרתית אקראית סיכלה את פעולתם.

פיצוח סוכן 'איש הברזל' (צילום: דוברות המשטרה)

במועד מאוחר יותר נשלח הסוכן עם שניים נוספים ל"סיבוב", שבמהלכו הגיעו אל העיר יבנה בסמוך לביתו של אדם שהיה סכסוך פלילי בינו לבין ארגון הפשיעה המעורב בפרשייה. בשלב מסוים התעורר חשדם ועל כן עזבו את המקום. בעקבות פגיעה באחד מאנשי ארגון הפשיעה, נשלחו שוב הסוכן ואנשים נוספים לאתר את יעד הפגיעה ביבנה. אך לאחר שזה הבחין בהם הוא הצליח להימלט מפניהם. ממצאי החקירה, ובכללם עדותו של הסוכן, העלו כי ארגון הפשיעה ואנשיו, בראשות שני האחים, מעורבים בשלושה ניסיונות לפגוע בדמויות שאיתן קיים סכסוך, ניסיונות שבהם נעשה שימוש בנשק.

נגד חלק הארי של החשודים הוגשו במרוצת השבועיים האחרונים כתבי אישום בגין עבירות סחר בסמים וסחר באמל"ח. לאחר גיבוש הראיות והבשלתן לכדי כתב אישום, הגישה פרקליטות מחוז דרום היום כתב אישום גם נגד שני האחים לביא.

בפרקליטות דרשו להאריך את מעצרם של השניים עד תום ההליכים, בשל "מסוכנותם של המשיבים המתעצמת נוכח עברם הפלילי", כפי שנאמר בדיון. מכתב האישום עולה כי אופיר לביא הורשע בעבר בין השאר בשלוש עברות של קשירת קשר לעשות פשע, ייצור, ייבוא וייצוא נשק בלי רשות, שלוש עברות של רכישת נשק או החזקתו שלא כדין. עמוס לביא הורשע בעבר בין השאר בשתי עברות של השמדת מסמכים ושל קשירת קשר לעשות פשע. מעצרם של האחים הוארך עד לקבלת החלטה חדשה בעניינים.

עורך הדין אהוד בן יהודה, המייצג את האח אופיר, אמר: "המשטרה הגישה כתב אישום שמייחס למרשי עבירות שבוצעו לכאורה ב-2013. מדובר בעד מדינה עבריין של פשיעה חמורה שמנסה לגלגל עצמו החוצה ולטפול על אחרים עברות שלא היו ונבראו. אין לנאשם כל קשר לעבריין הזה. המשטרה פשוט מחזרה פסולת משנת 2013. בגלל שמשפחת לביא הפכה להיות 'סלבריטי' המשטרה מצאה לנכון להוציא מהנפטלין את הסיפור הזה. המשטרה עשתה טעות".