באיירן מינכן הוא מועדון פאר שלא נוהג לפטר מאמנים במהלך העונה, בוודאי לא בשלב כל כך מוקדם. בשני העשורים האחרונים רק פליקס מאגאת, יורגן קלינסמן ולואי ואן חאל נושלו ממקומם על הספסל הבווארי לפני חודש מאי. קרלו אנצ'לוטי הוא מאמן אהוב על שחקניו ומעסיקיו, וב-‭20‬ שנות קריירה מעולם לא פוטר תוך כדי עונת המשחקים.

נתוני הפתיחה האלה אמורים היו להפוך את הודעת פיטוריו של האיטלקי אמש מאלופת גרמניה למפתיעים ומרעישים, אך הכתובת היתה על הקיר. ההפסד ‭ 3:0‬לפ.ס.ז' שלשום היה הקש ששבר את גב הגמל, והגיע אחרי פתיחת עונה מאכזבת בליגה, מבחינת תוצאות ויכולת, וביקורות פומביות שהשמיעו נגדו שחקנים בסגל. לאחר ההפסד לניימאר ושות', למשל, נשאל אריאן רובן אם השחקנים עומדים מאחורי המאמן. תשובתו של ההולנדי, "אני לא מתכוון לענות על השאלה הזאת", היתה רמז עבה לעתיד לקרות כמה שעות לאחר מכן.

ואכן, אתמול אחר הצהריים נערכה פגישה בין אנצ'לוטי להנהלת האלופה, שלאחריה הודיע המנכ"ל קרל היינץ רומיניגה: "התוצאות בתחילת העונה לא עומדות בציפיות שלנו. אני רוצה להודות למאמן ומצטער שכך זה הסתיים".

לבאיירן מינכן סטנדרטים גבוהים במיוחד. התארים חשובים, אך לא פחות מכך הדרך והאופק. אנצ'לוטי זכה אשתקד באליפות והוביל את הקבוצה לשני גביעי סופר קאפ, אך מחודש אפריל של העונה שעברה באיירן במגמת דעיכה. ב-‭21‬ המשחקים האחרונים בכל המסגרות האלופה ניצחה ב-‭11‬ בלבד והפסידה בשישה; בליגת האלופות נוצחה בחמישה משבעת משחקי החוץ האחרונים, ומפתיחת העונה ספגה כבר‭ 11 ‬שערים – יותר מאשר בשתי העונות החולפות יחדיו בתקופה המקבילה.

התוצאות הרעות, באופן יחסי כמובן, הן לא הסיבה היחידה לפיטורים. אנצ'לוטי בן ה-‭58‬ תמיד נחשב למאמן של שחקנים, וברגע שאיבד את תמיכתם נחרץ גורלו. חוסר שביעות הרצון שהביעו כוכבים כמו תומאס מולר, רוברט לבנדובסקי ורובן הבהירה שהחיבור לא קיים. אחד הפרשנים הבכירים בגרמניה טען שהאיטלקי לא אתגר אותם כפי שעשה פפ גווארדיולה בזמנו, והם איבדו אמון ברעיונותיו המקצועיים.

ווילי סאניול, שחקן העבר הצרפתי, הוא שידריך את באיירן במשחק הליגה מול הרטה ברלין בראשון, בעוד מאמן הופנהיים בן ה-‭30‬ יוליאן נגלסמאן ואקס דורטמונד תומאס טוכל בן ה-‭44‬ מוזכרים כמועמדים להחליף את האיטלקי. כפי שזה נראה, באיירן זקוקה לשינוי דורות שכזה, מכיוון שאנצ'לוטי של השנים האחרונות היה מאמן משמר, לא יוצר – מגיע לקבוצות גדולות, עושה סדר, זוכה בתארים וממשיך הלאה.

אחרי הפרישות של פיליפ לאם וצ'אבי אלונסו וכשאריאן רובן ופרנק ריברי בישורת האחרונה, נדמה שהבווארים זקוקים כעת דווקא לפרויקטור. למאמן צעיר וחדשן, רעב ומהפכן, שיקדם צעירים ויישאר במועדון לשנים ארוכות.

יוליאן נגלסמן שואג משמחה. המהפכן הצעיר יחליף את האיטלקי? (צילום: AFP)