גורמי ביטחון מזהים עלייה בירי טילי קרקע-אוויר בסוריה בחודשים האחרונים. לפי ההערכות, מאז התקיפה של מתקן צבאי-מדעי בסוריה לפני כשלושה שבועות, שיוחסה לישראל לפי פרסומים זרים, ניכרת דריכות גדולה במערך ההגנה הסורי. בתקיפה נפגעו "טילים מדויקים", לפי כלי תקשורת ערביים, וכן נטען שישראל השמידה מתקן לפיתוח נשק כימי.

כוחות צבא אסד בדיר אזור (צילום: AFP)

לאחר התקיפה הוסיפו לטעון בכלי התקשורת בסוריה שצבא אסד ירה טיל נגד מטוסים לעבר כלי טיס ישראלי. בישראל טוענים מנגד שלא מוכר שיגור טיל כזה, או אירוע שבו היו אנשי חיל האוויר תחת סכנת חיים. כמו כן לא נודע על ירי לעבר כלי טיס בלתי מאוישים שחגים לעתים בקרבת סוריה.

משטר אסד עבר בשבועות האחרונים משלב בלימת כוחות המורדים ודאעש לשלב ייצוב השטח, ויכול להרשות לעצמו לפעול יותר משהעז בעבר. בזכות התמיכה של רוסיה, איראן וחיזבאללה התחזק כוחו של הצבא הסורי, ולוחמיו רשמו הישגים והצליחו להחזיר לרשותם חלקים נרחבים שלא היו בשליטתם בשש השנים האחרונות. על אף הגידול בירי טילי קרקע-אוויר, לא מדובר בפעילות יעילה של הסורים נגד גיחות לשטח מדינתם.

לפי שעה נראה שהסורים יורים בעיקר כדי לנסות לשמור על ניקיון המרחב האווירי שלהם, בשאיפה ליצור הרתעה ולא בניסיון לפגוע ממש בכלי טיס זרים. בשבועות האחרונים אף זוהו מקרים של ירי לעבר להקות ציפורים, כנראה לשם אימון ובדיקה של יכולות הדיוק.

הדריכות הגדולה במערך ההגנה של אסד מגיעה על רקע התקיפה הישראלית לכאורה, לפי אותן ההערכות, אך גם למול שורת פעולות שמיוחסות לישראל בשנים האחרונות שבהן הצליחו כלי טיס לחדור למרחב האוויר הסורי ולפעול נגד העברת אמצעי לחימה או ניסיונות ליצור נשק, במסגרת מה שזכה לכינוי 'המערכה שבין המערכות' (מב"מ).

משטרו עבר בשבועות האחרונים לשלב ייצוב השטח. בשאר אל אסד (צילום: EPA)

בחודש מארס נרשמה דוגמה ליכולות ההגנה של צבא אסד, כשזוהתה תקיפה ישראלית נגד משלוח שהיה מיועד ככל הנראה לחיזבאללה. בעקבות התקיפה שיגרו הסורים טיל נגד מטוסים לעבר כלי הטיס של חיל האוויר, ובתגובה הפעיל צה"ל טיל 'חץ' ליירוטו.

מערכות ההתרעה בבקעת הירדן הופעלו, וכתוצאה מכך הופעלה גם האזעקה בכמה יישובים, לאחר שזוהה בטעות שהירי לעבר המטוסים הישראליים הוא שיגור של טיל לעבר שטח הארץ. באופן חריג בצה"ל לקחו אחריות על התקיפה, על רקע הפעלת האזעקה וירי התגובה של מערכות היירוט הישראליות.

בשנים האחרונות לא זוהו אירועים דומים של שיגור טיל סורי לעבר כלי טיס של צה"ל, ובישראל הודפים את הטענה שאירוע כזה נרשם לפני שלושה שבועות, כפי שנטען בצד הסורי.

היקף הפעילות הישראלית מעבר לגבול נחשף חלקית על ידי מפקד חיל האוויר היוצא, אלוף אמיר אשל, שסיים באחרונה קדנציה בת חמש שנים. בריאיון לעמוס הראל בעיתון 'הארץ' העיד אשל שבתקופת כהונתו תקפה ישראל פעמים רבות שיירות נשק ואמצעי לחימה שנעו על ציר סוריה ולבנון, ויועדו לארגון חיזבאללה ולארגוני טרור נוספים.

אמיר אשל (צילום: גדעון מרקוביץ)

"מאז 2012, אני מדבר על עשרות רבות מאוד של פעולות", אמר אשל בריאיון. "המספר מתקרב לשלוש ספרות. פעולה יכולה להיות משהו בודד, קטן ונקודתי, ויכולה להיות שבוע נמרץ שמעורבים בו הרבה מאוד כלים. לשמחתי זה קורה מתחת לרדאר. אפשר להסתכל על זה כהישג ישיר, על הציוד שהושמד".

ההערכה היא שהפעילות החשאית שהאלוף התייחס אליה, דוגמת התקיפה שיוחסה לישראל בראשית החודש, גורמת לצד הסורי לאבד נכסים יקרים וחשובים – מה שהוביל כאמור להגברת הירי של טילי קרקע-אוויר.

נושאים קשורים: