הטניסאי דודי סלע, כמו הרבה ספורטאים ישראלים ויהודים לפניו, יפגוש בסוף השבוע את הדילמה האישית והמקצועית אם לשחק ביום הכיפורים.

לאחר שהדיח היום (חמישי) את מישה זברב הגרמני (26 בעולם) בדרך לרבע גמר טורניר שנז'ן בסין, סלע צפוי לעלות לשחק מחר (11:30, ספורט 1) מול אלכסנדר דולגופולוב האוקראיני, משחק היה אמור להיערך במהלך יום הכיפורים, אבל לאחר לחצים של משרד הספורט ואיגוד הטניס מארגני הטורניר הסכימו להקדימו.

אם סלע יפתיע ויצליח לגבור על האוקראיני, שחיסל לבדו את נבחרת הדיוויס הישראלית לפני כשבועיים, הוא יהיה בבעיה ביום כיפור עצמו.

סלע, שעלה לחצי הגמר גם בטורניר הזוגות, גילה לפנות בוקר שעון ישראל אם משחקו הוזז לאחר צאת הצום בסין. אם לא, הוא ייאלץ לפרוש ממנו ובעצם לפגוע בבן זוגו, הברזילאי אנדריי סא.

אגב, גם יוני ארליך נמצא בבעיה דומה. הוא העפיל לחצי הגמר בטורניר צ'ינגדאו עם בן זוגו הפקיסטני וישחק הבוקר ב־7:30 בחצי הגמר. אם ינצח, הוא יקווה שהגמר ייערך בצאת יום הכיפורים, ואם לא – ייאלץ לפרוש אף הוא.

אחיו של דודי, עופר סלע, התייחס לעניין בפוסט זועם בפייסבוק: "מאז ועד עכשיו קיבלתי עשרות טלפונים והודעות האם הוא ישחק בכיפור.. אף מילה אחת של מחמאה על ההישג והניצחון… כמובן שדודי ביקש מהמארגנים לשחק לפני כניסת כיפור… אני שואל את עצמי לאיזה מדינה הפכנו?? פשוט מתסכל".

מאבי כהן ועד האחים טורטן

בעוד ספורטאים יהודים כגון שחקני הבייסבול המיתולוגיים האמריקנים האנק גרינברג וסידני קופקס זכו לתהילת עולם על כך שסירבו לשחק בכיפור והתמודדו עם העניין בגולה, ביום הכיפורים שנת 1980 היה אבי כהן ז"ל הישראלי הבינלאומי הראשון שהתמודד עם השאלה.

ליברפול יצאה לשחק נגד סאות'המפטון וכהן, שנלחם על מקומו בהרכב, החליט לשחק. טעות שלו הובילה לשער השני של המארחת והתקשורת בארץ סערה על כך שכהן בחר לשחק במשחק שהסתיים ב־2:2. ברבות השנים הודה כהן שזו היתה טעות והמליץ לבנו, תמיר, לא לשחק במדי בולטון בכיפור.

המקרה הידוע והזכור ביותר התרחש באולימפיאדת סיאול, עת אלדד אמיר ויואל סלע פספסו מדליית ארד היסטורית בשיט מכיוון שהשיוט האחרון התרחש בכיפור. האחים דן ורן טורטן יצאו לים והושעו לעשר שנים מכל תחרות, בפרשה שהסעירה את המדינה בתקופת החגים של שנת 1988

נושאים קשורים: