העונה השמינית והאחרונה של 'משחקי הכס' – סדרת הדגל של חברת הכבלים האמריקאית HBO – צפויה להיות היקרה ביותר בהיסטוריה של הסדרה, ובטלוויזיה בכלל, כשכל פרק מהשישה שירכיבו את העונה מתוקצב ב-15 מיליון דולר. עם תקציב כולל של 90 מיליון דולר, נקווה שהמשמעות היא עונה מלאה בדרקונים, מתים מהלכים ושדות קרב אפיים.

לשם השוואה, 15 מיליון דולר היה התקציב של סרטים עטורי פרסים דוגמת 'התאוריה של הכול' ו'משחקי החיקוי', וגם של סרט האימה 'אנאבל 2' שיצא הקיץ. לפי אתר התרבות והבידור, 'וראייטי', מדובר כרגע רק על תקציב ההתחלתי לפרק, ו-15 מיליון הדולר עוד יכולים לטפוח אם יהיה צורך בצילומים נוספים או באפקטים מיוחדים.

עבודת ההפקה על העונה האחרונה תתחיל באוקטובר הקרוב, ולפי דיווחים מוקדמים יותר, העונה אמנם תהיה הקצרה ביותר מבחינת מספר הפרקים, אך כל פרק יהיה באורך של סרט מלא, כלומר כשעה וחצי. לכן זו תהיה העונה הארוכה ביותר מבחינת זמן מסך. עדיין לא ידוע מתי הפרקים עצמם יעלו לשידור, כאשר לפי ההערכות השונות זה לא יקרה לפני 2019.

אל מלאכת הבימוי יחזרו בעונה האחרונה שני יוצרי 'משחקי הכס', דיויד דבניוף ודן וייס. כמו כן, מי שעוד יביים יהיו שניים מבמאי הפרקים האייקוניים ביותר של הסדרה. מדובר במיגל ספוצ'ניק, שביים את "קרב הממזרים" הנחשב לאחד הפרקים הטובים בסדרה, ודיוויד נאטר, שהפרק הזכור ביותר שלו הוא "גשמי קאסטרמיר".

10 מיליון דולר לפרק. מתוך הסדרה "ווסטוורלד" (צילום: John P. Johnson באדיבות yes)

לא רק בווסטרוז התקציבים עולים. סדרת המדע הבדיוני של נטפליקס, 'דברים מוזרים' עלתה למפיקיה לא פחות מ-6 מיליון דולר לפרק בעונתה הראשונה, ובעונה השנייה שתשוחרר ב-27 לאוקטובר כל פרק עלה 8 מיליון דולר. סדרה נוספת של נטפליקס, 'הכתר', עולה לענקית הסטרימינג 10 מיליון דולר לפרק. ובחזרה ל-HBO, 'ווסטוורלד' עולה גם היא 10 מיליון לפרק. באופן כללי, נראה כי עונת הטלוויזיה 2017-18 הולכת להיות העונה היקרה ביותר שנראתה אי פעם על המסך הקטן.

הרבה מהכסף הולך על במאים ושחקנים המגיעים מהקולנוע, ובשנים האחרונות עושים את דרכם אל הפקות הענק של הטלוויזיה. במקרים של סדרות כמו 'משחקי הכס', ההוצאות הן כמובן גם על שימוש נרחב יותר באפקטים מטכנולוגיות שונות. וכפי שאפשר לראות בסדרת הסרטונים 'משחקי הכס: המשחק נחשף', מלבד דרקוני האנימציה הממוחשבת, יש גם השקעה באתרי הצילום ובעיצוב האמנותי. למעשה, צוותי צילום נפרדים, באתרי צילום שונים ברחבי העולם, עמלים בו זמנית, תוך לוח זמנים צפוף במיוחד, כדי להביא לנו את התשובה לשאלה מי ישב על כס הברזל.

נושאים קשורים: