סקר שערכה חברת אבטחת המידע ESET ישראל וביצע מכון גיאוקרטוגרפיה חושף נתונים חדשים על הפחדים שלנו מאיומים ברשת. מנתוני הסקר עולה כי האיום שנתפס כמפחיד ביותר בקרב 500 הישראלים שנשאלו, ממשיך להיות וירוסים ונוזקות (תוכנות זדוניות). במקום השני ציינו הנשאלים כי הם מפחדים מגנבת זהויות וגניבת פרטים אישיים (29.8 אחוז). נשים דירגו את הפחד מפני גניבת זהות בשיעור גבוה לעומת גברים. כמו כן, 17.3 אחוז מהנשאלים חוששים מפני תוכנות כופר.

בנוגע למפגש הישיר עם איומי הרשת, כ-80 אחוז מהנשאלים העידו שנפגעו מהם. מחציתם נפגעו ממיילים זדוניים, ושיעורים גבוהים ציינו שנפגעו מווירוסים ומ-AdWare (פרסומות זדוניות). בנוסף, תשעה אחוזים מהנשאלים העידו שנפגעו מ'פישינג' (הזנת פרטים באתרים מתחזים) וחמישה אחוזים נפגעו מנוזקות כופר.

באשר להרגלי השימוש בתוכנות אבטחת מידע, מרבית הציבור מעידים כי ברשותם תוכנת אבטחה במחשב. עם זאת, ניכרת מגמת ירידה לאורך השנים האחרונות בשיעור המציינים כך.

בנוסף, על אף המחקרים המעידים על עלייה באיומים המכוונים למערכות אנדרואיד, עדיין מרבית הישראלים מאמינים כי אין צורך באמצעי הגנה לסמארטפון, ורק לשליש מבעלי הסמארטפונים מותקנת תוכנת אבטחה.

"העלייה במודעות בקרב הצרכנים היא מגמה מבורכת, יש הבנה שפגיעה מסוג זה עלולה להשפיע באופן ישיר על החיים הפרטיים שלנו ולא רק על מכשירים", אמר מנכ"ל ESET ישראל גיל נוילנדר. "בשנים האחרונות התוקפים משכללים את הטכניקות שלהם ומרוויחים הון עתק ממתקפות סייבר. בעולם המקוון של היום אנחנו לא יכולים להיות אדישים לסכנות ברשת כי אף אחד לא חסין".

נושאים קשורים: