ערב יום הכיפורים, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, אמר היום (ה') כי לרגל שבעים שנות עצמאות לישראל, הוא בוחן בתיאום עם משרד המשפטים ושירות בתי הסוהר קידום מהלך מיוחד של חנינות.

הנשיא הודיע זאת בעת סיור שערך בבתי הסוהר, כשהוא מלווה בשר לביטחון פנים גלעד ארדן, נציבת שב"ס רב גונדר עופרה קלינגר ובפורום הבכיר של שירות בתי הסוהר. הביקור נפתח בבית סוהר חרמון, מתקן כליאה בעל אופי שיקומי וטיפולי, בו נחשף לאגף "בית תקווה" – אגף שיקומי לטיפול באסירים נקיים מסמים שנשפטו על עבירות אלימות במשפחה.

בכלא צלמון, ביקר הנשיא בקורס בישול של האסירים, המכשיר אותם לטבחות במתחמי הכשרה מקצועית, ובקורסי תעסוקה המיועדים להעשרת הכישורים של האסירים. בסיום הקורס לאסירים מוענקת תעודת גמר אשר מוכרת על ידי מוסדות המדינה, והאסירים מועסקים במקצוע שרכשו בתוך כותלי הכלא ומחוצה לו. בנוסף, בבית הסוהר מרכז תעסוקה גדול וייחודי, בו מידי יום מועסקים למעלה מ-200 אסירים בארבעה מפעלים שונים: מתפרה, מפעל ליצור נעליים, מפעל חווט של התעשייה האווירית ומפעל לאריזות.

"האנשים והנשים שעובדים בשירות בתי הסוהר מבצעים תפקיד חינוכי וחברתי שקשה להפריז בחשיבותו, הן לחברה בכללה והן לאסירים שזכאים להזדמנות שנייה ולשמירה על כבודם גם כשחירותם נשללת. התפקיד החשוב שלכם חורג מגבולות העבודה מול כל אסיר ואסיר. הוא משפיע גם על המשפחות של האסירים, על מעגלי החברים שלהם, על הקהילות שבאו מהן או שאליהן יחזרו", הודה ריבלין.

הנשיא המשיך ואמר כי "הזמן הזה בין ראש השנה ליום הכיפורים, ימים שמהותם התבוננות ובחינה של מעשינו, ימים שמהותם סליחה, הוא הזמן הכי נכון וטוב להיפגש אתכם. אתם, שמצליחים לעשות את המלאכה שלכם בזכות התפיסה שזוכרת לראות את האסיר כאדם. הנחת העבודה הזו ייחודית לכם. והיא מאוד לא מובנת מאליה.

אסירים מפיקים מגוון מוצרים בין כותלי בית הכלא (צילום: אריק סולטן)

"אני מקבל לא מעט בקשות חנינה למחיקת מרשם פלילי. בחלק מהן עולה סיפור של שיקום מרשים, שהתחיל בתהליך טיפולי משמעותי בכלא. סמכות החנינה היא הסמכות העיקרית הנתונה בידי הנשיא. זו זכות גדולה, אבל גם אחריות גדולה. בימים אלה אנחנו נכנסים לשנת השבעים למדינת ישראל ולכבוד המאורע המיוחד הזה, ומתוך התרשמות מהדברים שראיתי כאן בסיור המרתק הזה, בתיאום עם משרד המשפטים ושירות בתי הסוהר, אני בוחן את האפשרות לקדם מהלך מיוחד של חנינות".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר בתום הביקור כי "הסגל המדהים בשב"ס, מסור מאד למשימה החברתית הכל כך חשובה. כולנו כאן מסתכלים על עצמנו פנימה ומבינים שכולנו בני אדם. כל אחד יכול לחטוא, ולכל אחד זה יכול לקרות, ולכן אנחנו גם מצווים לעשות הכל כי חביב אדם שנברא בצלם, על מנת לתת לאסיר את כל הכלים לשוב בתשובה אמתית".

נושאים קשורים: