״מדינות באירופה צריכות להבין את ישראל טוב יותר לאור גל הטרור אצלנו. עכשיו אנחנו מבינים מה זה לחיות בתנאים כאלה. תראו מה קורה בשבדיה, בבריטניה ובצרפת״. את הדברים הללו אומרת לנו סילבי ליסטהאוג, שרת ההגירה והקליטה של נורווגיה יום אחרי הפיגוע בהר אדרשבו נרצחו שלושה ישראלים.

ליסטהאוג, 39, החלה את דרכה כמורה לפני שעברה לפוליטיקה. ב-2013 מונתה לתפקיד שרת החקלאות, וב-2015 מונתה לתפקיד שרת ההגירה והקליטה מטעם ״מפלגת הקדמה״ – הסמן הימני של הפוליטיקה הנורווגית. באותה שנה הגיע מספר המהגרים בנורווגיה לשיא של כ-30 אלף בני אדם.

״האזרחים הנורווגים נבהלו כשראו את המספרים״, היא אומרת. ״הם הבינו שהמדינה חייבת לשלוט בזרימת המהגרים. אם לא נעצור את זה – נצפה במאות אלפים באירופה״. השנה, היא מספרת, נורווגיה צפויה לרשום שיא הפוך – אלפיים מהגרים בלבד. בשבדיה, לעומת נורווגיה, צופים כניסה של בין 25 ל-28 אלף מהגרים.

״חופש הביטוי הצטמצם באירופה״, אומרת ליסטהאוג. ״אנשים נרצחו בגלל דברים שאמרו או כתבו. במקביל, האזרחים התחילו לפחד כשראו את סוגיית ההגירה מאבדת שליטה. הם הבינו שאנחנו חייבים לשלוט בזה. יש ציפייה שזרם המהגרים יסתיים מעצמו, אבל מבריחים שעוסקים בהכנסת בני אדם לאירופה ימצאו דרכים חדשות להבריח פליטים. יש בזה יותר רווח מאשר בסמים״.

מפלגתה של ליסטהאוג היא חלק מהקואליציה הנורווגית הימנית, שבראשה עומדת מפלגת ״הויירה״ השמרנית. ליסטהאוג מדגישה שמפלגת הקדמה אינה חלק מעליית הימין הקיצוני באירופה. ״אנחנו מדברים על אותם דברים כבר המון שנים״, היא אומרת. ״צמצום המעורבות הממשלתית, הורדת המיסים ושוק חופשי יותר. מצע ליברטאני״.

היא מציעה הסבר להתחזקותן של מפלגות קיצוניות במדינות כמו בגרמניה ובשבדיה: ״הציבור הרגיש שהמפלגות הגדולות לא מקשיבות לו ולא תמיד מייצגות את האינטרס שלו. לכן, הוא עבר לתמוך במפלגות עם מצע קיצוני יותר״.

מזהירים מהגרים בפייסבוק

ליסטהאוג מפרטת לנו את האמצעים שהובילו לצמצום הדרמטי במספר המהגרים שנכנסים למדינה. ״יש לנו שליטה טובה על הגבולות ועל מספר הנכנסים. בנוסף, השתמשנו ברשתות החברתיות ואנחנו עושים קמפיינים עם מסר שלפיו נורווגיה פחות מושכת עבור מהגרים. הגענו למיליוני אנשים, וזה עבד״.

שאלנו אותה אם העובדה שמהגרים ללא אישור מוחזרים למדינותיהם, לא מתנגשת עם הערכים של מדינתה. היא ענתה שראשית היא דואגת לרווחתם של אזרחי נורווגיה. "אנחנו בוחנים לא רק את המדינה, אלא גם אזורים שונים בה. אם אדם מגיע מאזור מסוכן באפגניסטן, אפשר להחזיר אותו לאזור שקט במדינתו שאינו מסכן אותו. אנשים רבים מגיעים ממדינות שיש להן ערכים ותרבות שונים משלנו", היא אמרה לנו.

"אם אדם מגיע מאזור מסוכן באפגניסטן, אפשר להחזיר אותו לאזור שקט במדינתו". משפחת מהגרים שעושים את דרכם מגרמניה לשוודיה (צילום: EPA)

"כשאדם נכנס דרך הגבולות שלנו, הוא לא משאיר את הערכים מאחור. אם הוא רוצה להיות חלק מאיתנו – הוא צריך להבין מה הערכים שלנו. בטווח הארוך, חשוב שנשמור על הערכים שלנו, על רווחת תושבי המדינה ועל הקצבאות שלהם".

נושאים קשורים: