התחיל ללכת באמצעות פיתוח ישראלי. צילום: זאב ינאי, יחסי ציבור שגרירות נורווגיה

יום שלישי, אחת עשרה בבוקר. בשבוע החדשנות של אוסלו, נורווגיה, עולים לבמה ארבעה אנשים כדי לדבר על טכנולוגיות חדשות בתחום הרפואה.

בשורה הראשונה נעמד קנוט אולסטאד, אזרח נורווגי שנפצע קשה בתאונת אופניים בצרפת לפני שש שנים. עד לפני שבוע אולסטאד התנייד בכיסא גלגלים, אבל תרומה שקיבל משגרירות ישראל באוסלו צפויה לשנות את חייו.

"מתרגש להסתכל לאנשים בעיניים ולא מלמטה". קנוט אולסטאד (משמאל) ( )

התרומה, מכשיר שפיתח ד״ר עמית גופר, משותק בעצמו שהקים את הסטארט-אפ הישראלי Rewalk, כדי לסייע לנכים על כיסא גלגלים ללכת, הועברה לאולסטאד כדי לאפשר לו להתחיל פרק חדש בחייו.

הקהל נעמד בהתרגשות כשאולסטאד צועד ברחבי האולם. "אני מרגיש שאני הולך כמו מלח שיכור", הוא מספר. "אבל זה כל כך מרגש אותי לעמוד אתכם כאן היום, להסתכל לאנשים בעיניים ולא מלמטה".

דן פורז, סגן שגריר ישראל בנורבגיה, שהיה מעורב בתיאום ובהעברת התרומה, אמר כי "השגרירות החליטה להשתמש בתקציב, שיועד במקור עבור קיום קבלת פנים ליום העצמאות, לרכישת מכשיר ReWalk שיוכל לשפר את איכות חייהם של משותקים נורבגים. כך אנחנו ממחישים את יכולותיה הטכנולוגיות של ישראל ואת תרומתן לעולם. המכשיר נתרם למרכז הרפואי סונאס, בית החולים השיקומי המוביל והמתקדם בנורבגיה.

"קנוט אולסטאד נפגע בתאונת אופניים לפני שש שנים ומאז נותר משותק. הוא גם המשתמש הנורבגי הראשון במכשיר. לראות אותו קם מכיסא הגלגלים וצועד בעזרת המכשיר היתה חוויה מעצימה וחזקה הרבה מעבר לשליחות המקצועית".

סגן שגריר ישראל בנורווגיה, דן פורז (צילום: באדיבות המצולם)

(הכותב היה אורח בשבוע החדשנות של אוסלו).

נושאים קשורים: