הותר לפרסום: פרקליטות מחוז חיפה הגישה הבוקר (ה') לבית המשפט המחוזי בחיפה כתב אישום נגד סעיד בן ג'סוב ג'בארין בן 21 וקטין בן 16 בגין קשר לסייע לאויב במלחמה, מגע עם סוכן חוץ, עבירות בנשק ועוד. בנוסף השניים תכננו פיגוע סמוך למסגד אל אקצא וכן בגין ניסיון להצטרף לארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש). כמו כן, נעצר גם פראס סלאח מחמוד מחאג'נה בן 24, החשוד בתמיכה בדאעש ובאחזקת אמל"ח.

תיעוד הפיגוע בהר הבית, יולי 2017:

השניים תכננו לעבור לסוריה כדי להצטרף לשורות דאעש. כשהבינו שמדובר במבצע מורכב, הם החליטו לבצע פיגוע בשם דאעש במסגד אל אקצא נגד יהודים, כשהם שואבים השראה מפיגוע שהיה לפני חודשיים בהר הבית, בו נרצחו שני שוטרי מג"ב.גם במקרה הקודם מדובר היה בשלושה צעירים ישראלים מאום אל-פחם.

כשהם הבינו שהם לא יוכלו לעשות פיגוע בגלל האבטחה הנרחבת, שהתעבתה אחרי הפיגוע, הם התכוונו לעשות פיגוע ליד הר הבית באזור הכותל באזור בו יש רוב של יהודים ושל כוחות ביטחון, ואין בהם מוסלמים. הם תכננו לבצע את הפיגוע באמצעות ירי באקדחים. השניים התאמנו בירי מבעוד מועד.

בפתח הדיון טענו בני משפחתו של הנאשם ג'בארין כי השב"כ תפרו לו תיק: "רק לפני חודש הוא התארס עם בחורה בת 18 שלומדת לתואר בחינוך מיוחד. יש לו קוטג' מרווח בעיר, איזה סיבה יש לו בעולם לרצות לוותר על כל זה?", אמר אביו.

במהלך החקירה של השב"כ הוסגרו שני אקדחים ותחמושת, אשר היו אמורים לשמש את שני החשודים לצורך מימוש הפיגוע. בחקירת החשודים שתכננו את הפיגוע בהר הבית עלה כי הפיגוע אמור היה להתבצע על רקע תמיכתם בדאעש. כמו כן, בביתו של פראס מחאג'נה נתפס רובה מסוג "קרל גוסטב".

סעיד ג'ברין (צילום: תקשורת שב"כ)

בהמשך למעצרם ולחקירתם של שלושת החשודים, נעצרו גם חשודים נוספים באזור אום אל-פחם, אשר היו מעורבים בסחר באמצעי לחימה ובמהלך מעצרם אף נתפסו אמצעי לחימה לא חוקיים.

גורם בכיר בשב"כ אמר כי ״התמונה שהתקבלה בחקירת הפרשה מלמדת כי זמן קצר יחסית לאחר הפיגוע הרצחני ביולי 2017 בהר הבית, תכננו שני תושבי אום אל פחם פיגוע במתווה דומה במתחם ההר. הפיגוע נמנע הודות למידע מודיעיני מדויק של שב"כ, שאפשר את מעצר חברי החוליה מבעוד מועד ובטרם הצליחו לממש את הפיגוע החמור.

"שירות הביטחון הכללי רואה בישראלים התומכים בארגון הטרור 'המדינה האסלאמית', לא כל שכן באלו המקיימים מגעים עם פעילי הארגון ופועלים בחסות הארגון בשטחי מדינת ישראל, כאיום ביטחוני חמור. שב"כ ימשיך לפעול בנחישות באמצעי האכיפה הנדרשים במטרה למנוע את הפצת משנת דאעש בישראל, כמו גם ביצוע פעילות כלשהי הפוגעת בביטחון המדינה".