צעיר חרדי שלא מצליח לשבת וללמוד יום שלם בישיבה – משימה לא פשוטה אגב – פונה בדרך כלל להתייעצות עם הוריו ועם רבנים שמכירים אותו. סביבתו הקרובה יכולה להעריך מה המסלול החלופי המתאים שיאפשר לו להמשיך את אורח חייו הדתי. בשנים האחרונות, חרדים רבים שאינם רואים את עתידם בין כותלי בית המדרש בלבד, פונים ללימודים באקדמיה, לשוק העבודה או לגיוס לצה"ל. כל אחת מהאפשרויות נבחנת במישור ההלכתי, הטכני והערכי.

תחקירן nrg-360 התקשר לרבנים חרדים – ראשי ישיבות ומוסדות חינוך וסיפר להם כי הוא לא מצליח ללמוד בישיבה ומתלבט אם כדאי לו להתגייס. בחרנו לא להתקשר אל הרבנים הבכירים ביותר בחברה החרדית, אלא לרבנים בדרגי הביניים שמקבלים לרוב פניות מסוג זה.

התשובות, גם אם צפויות במידה מסוימת, מעוררות כעס ומציגות באופן חד וברור עם מה נאלץ להתמודד צעיר חרדי שבכל זאת בוחר להתגייס לצה"ל. רוב הרבנים, הגם שלא הכירו את המתקשר, המליצו לו באופן חד משמעי שלא להתגייס בטענה כי לצעירים חרדים קשה לשמור על רמתם הרוחנית בשירות הצבאי, וכי ישנן בעיות רבות בשירות מסוג זה. לעומתם, רב אחד השיב שהוא אכן תומך בגיוס ואף הציע לדבר עם הוריו ולהסביר להם על כך.

השבוע פרסמנו את הכתבה הראשונה בסדרת הכתבות "חייל חרדי זה הכי אחי" וחשפנו נתונים שמעידים על זינוק של 300 אחוז במספר הצעירים החרדים שהתגייסו בארבע השנים האחרונות. בשנת החולפת הצטרפו לצבא 2,850 חיילים חרדים, כמעט מחצית מהם בני 21-18. בשבועות הקרובים נפרסם כתבות נוספות הנוגעים לסוגיית גיוס חרדים לצה"ל.

נושאים קשורים: