המאמץ לכיבוש החלל וחקר החלל העמוק עובר היום (ד') לשלב חדש, בעת שארצות הברית ורוסיה הכריזו על תוכנית שאפתנית חסרת תקדים להקמת תחנת חלל שתקרא "שער החלל העמוק" ותסתובב סביב הירח. כך אמר ראש סוכנות החלל הרוסית רוסקוסמוס, איגור קומרוב.

ההכרזה המשמעותית נמסרה בקונגרס האסטרונאוטי שמתקיים כעת באדלייד שבאוסטרליה. הבכיר שהתראיין לכלי התקשורת בשולי הוועידה ציין כי התוכנית תפתח אופציות חדשות לתעשיית החלל הרוסית. עוד הוא ציין כי בשלב הראשון יחושב המסלול של התחנה סביב הירח וייתכן כי בעתיד תוצב תחנה בינלאומית על הירח עצמו ואולי אף על המאדים.

מהפרטים ששוחררו עד כה על התוכנית, מתברר כי לשתי המעצמות יצטרפו בשלב הראשון סין והודו כשהכוונה היא לצרף בהמשך מדינות נוספות למימון ולהשתתפות במיזם השאפתני הזה. ככל הנראה הושגה הסכמה רחבה לשיתוף פעולה טכנולוגיה מדעי.

משמעות ההסכמה כי פיתוחים בתחום החלל לא יהיו נחלת מדינה אחת אלא של כלל המדינות השותפות בפרויקט. יש לציין כי כבר בעבר פרסמו הרוסים תוכנית שאפתנית לכיבוש הירח ולהקמת תחנת חלל קבועה שתכרה מינרלים וחומרים נוספים ממנו. כעת כך נראה, בעקבות העלות העצומה של תוכנית מהסוג הזה, הוסכם על שיתוף פעולה בינלאומי בבניית התחנה שתהווה בסיס קדמי של האנושות גם לחקר עמוק יותר של הירח ופוטנציאל המגורים בו וכן ביחס לחקר קל יותר של מערכת השמש.