תגלית מסעירה התגלתה לאחרונה באיי שלמה, באוקיינוס השקט: נמצא מין ענק של חולדה המגיע לגודל של חצי מטר ומסוגל לפצח אגוזי קוקס בשיניו.

העדויות על החולדה הענקית הסתובבו שנים בקרב הילידים באי, שכינו אותה "ויקה", אולם המדענים התקשו למצוא סימוכין ועדויות למין החדש, ונטו לחשוב שמדובר באגדה. אלא שאחרי סדרה מאומצת של חיפושים נמצא המין החדש, והוא שונה משמעותית מכל חולדה אחרת שקיימת באיים או בעולם כולו.

חולדה רגילה שוקלת עד 200 גרם והויקה שוקלת קילוגרם שלם, פי חמישה מחולדה רגילה. אורך בעל החיים הנדיר נע בין 18 ס"מ לכ-50 ס"מ מהזנב ועד הראש, ובניגוד לחולדות אחרות – היא חיה על העצים ולא על הקרקע.

"כשאתה מחפש בעל חיים שחי על הקרקע אתה יודע היכן להביט, אבל כאן נכנס אלינו מימד חדש לחלוטין של חיים בראשי העצים. זה הכניס ממד חדש לחלוטין לחיפושים שלנו וקצת גם הקשה עליהם. עם זאת בסופו של יום אכן מדובר במין חדש לחלוטין שלא היה מוכר קודם למדע" אומר ד"ר טיירון לוורי, שהיה בצוות שגילה את בעל החיים המיוחד.

החוקרים מציינים כי המציאה החדשה מגיעה כמעט ברגע האחרון כיון שבעל החיים הענקי ויוצא הדופן נמצא בסכנת הכחדה קיצונית. "מדובר בסוג של חולדות שחי ביערות גשם ונמנע מבני אדם. הבעיה היא שכריתת יערות הגשם באיי שלמה מעמידה בסימן שאלה כבד את היכולת של המין לשרוד. מדובר במין מקומי שחי רק כאן מבודד משאר העולם" הם מציינים.

ואיך התפתחה חולדה ענקית שכזו? לפי הערכות החוקרים, "בעבר הרחוק הגיעו ככל הנראה בעקבות סערה על גבי צמחים עכברושים רגילים, ועם השנים בשל הניתוק המוחלט של האי, הם עברו שינוי שיצר מין חדש. מדובר בממצא יוצא דופן ומרגש מאד", אמרו המדענים.

נושאים קשורים: