הקולנוען המוערך שלומי אלקבץ נבחר על ידי ועדת השיפוט של פרס מפעל הפיס ע"ש לנדאו לאמנויות ומדעים, לאחד משמונת הזוכים בפרס לשנת 2017. אלקבץ ידוע בזכות אמירה ביקורתית ובלתי מתפשרת בעבודותיו. סרטיו זכו להערכה גבוהה בכל רחבי העולם.

זוכה פרס לנדאו בתחום הקולנוע לשנת 2017. שלומי אלקבץ (צילום: עמיחי מלכי)

אלקבץ, בן 44 בלבד, הוא מהזוכים הצעירים ביותר בפרס, מאז שנחנך בשנת 2000. בין הישגיו הבולטים: זכייתו בפרסי אופיר, בין היתר גם בפרס הסרט הטוב ביותר עבור "גט", יחד עם אחותו רונית אלקבץ ז"ל, הפקת הסרט שגרף אף הוא שלל פרסים "לא פה, לא שם" משנת 2016, ולאחרונה אף מונה יחד עם במאית הסרט מייסלון חמוד לתפקיד שגריר תרבות הקולנוע 2017 מטעם ארגון אונסק"ו. סרטיו של אלקבץ זכו לשבחים רבים גם מעבר לים, בין היתר בפסטיבל קאן. הסרט "גט" אף היה מועמד לפרס גלובוס הזהב.

מנימוקי ועדת השיפוט, שכללה את לוי זיני, נפתלי גליקסברג וסיגלית בנאי: "שלומי אלקבץ הוא יוצר פורץ דרך, אישי, מקורי, עמוק ומחויב חברתית. בשנים האחרונות הוא הטביע חותם בתרבות הישראלית, בסרטים 'ולקחת לך אישה', 'שבעה' ו'גט', המחוברים למקום ולזהות המזרח תיכונית, כמו גם לקולנוע הבינלאומי העכשווי. אלקבץ הוא שילוב נדיר של במאי ותסריטאי מחונן, מפיק עם חושים מחודדים, מורה משפיע, ויזם בעל חזון".

מאלקבץ נמסר: "קבלת הפרס מרגשת במיוחד ואני מודה עליו. בימים בהם אנו מתבקשים ליישר את החשיבה, הפרס הוא כמו סימן שמבטא את הכמיהה האמיתית והנסתרת ללא מקובל, לבועט ולמעורר. זו נקודה מעניינת בזמן האישי שלי, שבו הפעולה שלי כיוצר ביקורתי, לא מנסחת משפטים בודדים, אלא סיפור עגול ומלא, ותם בה פרק ראשון, כעת אני מתבקש למצוא מחדש את הסיפור, בדרך נוקבת וחסרת פשרות, כפי שידענו, וידעתי עד כה".

השנה נבחרו שמונה זוכים, ארבעה מתחומי האמנות וארבעה מתחומי המדעים. הזוכים הנוספים מתחום האמנות: קבוצת התיאטרון רות קנר בתחום תיאטרון, משה זורמן בתחום המוזיקה הקלאסית ומאיה ז"ק בתחום האמנות החזותית. בתחום המדעים והמחקר זכו: פרופ' מנחם מאוטנר, בתחום משפטים (אוניברסיטת תל-אביב), פרופ' מרטין קופייק בתחום גנטיקה (אוניברסיטת תל-אביב), פרופ' ונדי סנדלר בתחום בלשנות (אוניברסיטת חיפה) ופרופ' אירית שגיא בתחום ביוכימיה (מכון ויצמן). הפרסים יחולקו בטקס חגיגי שייערך בסוף השנה. מועד יימסר בהמשך.

האלוף (במיל') עוזי דיין, יו"ר דירקטוריון מפעל הפיס וקרן לנדאו, מסר: "זוכי פרסי מפעל הפיס לאמנויות ולמדעים על שם לנדאו הם הזכייה הגדולה של החברה הישראלית. הם המחזקים את התשתית התרבותית והמדעית שעליה צומח הדור הצעיר ומהם שואב השראה ודוגמה אישית".

נושאים קשורים: