בדנמרק, מתמודדים בימים האחרונים עם ההשלכות של מדיניות ההגירה הכלל-אירופית, וההתמודדות עם הקהילה המוסלמית המבודלת במדינה.

התגובות החלו להתגלגל, לאחר שלפני כשבוע פתחו הרשויות בחקירה נגד בית הספר המוסלמי-פרטי "נורד-וסט" בקופנהגן, לאחר שבמוסד נתגלו חומרי לימוד המעודדים צעירים לבצע ג'יהאד. עוד נתגלה, כי בתחרות שירה בבית הספר, כיכבו שירים שקראו "לשבור את הרגליים והידיים של החזירים הדנים". לוקמן פדרסן, תלמיד דני שהתאסלם ולמד במוסד, סיפר לשלטונות כי בית הספר מבקש ליצור "חברה מוסלמית מקבילה" בדנמרק. בעקבות הדברים התחוללה סערה בדנמרק, ובמפלגת האופוזיציה דרשו להוציא את כל בתי הספר האסלאמיים מחוץ לחוק.

מהגרים בדנמרק (צילום: AP)

בראיון לעיתונות הדנית, אמר ראש ממשלת דנמרק כי הבעיה של התבדלות מוסלמית נפוצה בדנמרק, וכי הוא שוקל התערבות של המדינה בכמה תחומים. "זה עניין של להיות מציאותיים לגבי המצב", אמר ראש הממשלה הדני, לארס רסמוסן. "יש אזורים שבהם יש כבר מערכת חוקים אחרת. אזורים בהם הכנופיות בשליטה והמשטרה לא יכולה להיכנס אליהם. אני לא יכול לשבת בשקט שזה קורה". לדברי רסמובן, "ניסינו (ממשלת דנמרק) הכל, אבל פשוט לא הצלחנו לפתור את הבעיה".

רסמוסן ביקש משרים בממשלתו לערוך סיעור מוחות, על מנת למצוא דרכים לשלב תלמידים מוסלמים בבתי ספר דניים, וכן לפתור את בעיית האזורים המוסלמים שמחשיבים את עצמם כמעין "אוטונומיה".

"צריך להיות מציאותיים". לארס ראסמוסן, ראש ממשלת דנמרק (צילום: AFP)

עם זאת, ראשי הערים לא ממש מתלהבים מהניסיון הממשלתי להילחם במצב הנתון. תומאס קסטרופ לארסן, ראש עיריית אלבורג בה מתגוררת קהילה גדולה של מוסלמים, הסתייג מההצעה ואמר: "רסמוסן הוא 'גיבור מיניסטריאלי' שמאמין שהוא יכול לעשות הכל, אך הוא לא יצליח. זה רק יחריף את הבעיות".

בתוך כך, אתמול (שלישי) החלה מה שמסתמנת כהתנגשות הבאה בין מוסלמים לנוצרים וחילונים בדנמרק: שרת ההגירה של דנמרק הודיעה כי הדביקה קריקטורה סאטירית של הנביא מוחמד, על גב האייפד שלה. השרה, אינגר סטויברג, פרסמה את תמונת האייפד שלה בפייסבוק, כשעל גבו קריקטורה סאטירית המראה את הנביא מוחמד מטמין פצצה בטורבן שלו.

שרת ההגירה הדנית אינגר סטויברג (צילום: AFP)

סטויברג כתבה כי הקריקטורה המודבקת על האייפד אמורה להזכיר לה שדנמרק היא מדינה עם חופש ביטוי, הכוללת גם את הזכות לבקר דתות. לדבריה, היא נקטה בצעד לאחר שמוזיאון דני פרסם כי לא יכלול את הקריקטורות של מוחמד בתערוכה שנושאה הוא "חילול הקודש". "אני חושבת בכנות שאנחנו צריכים להיות גאים בקריקטורות של מוחמד", אמרה סטויברג.

האיורים של הנביא מוחמד שצוירו על ידי האמן השוודי לארס וילקס, פורסמו בעיתונות הדנית והשוודית ב-2006. כמה חודשים לאחר מכן, הקריקטורות גרמו לזעם בעולם המוסלמי, שכן האסלאם לא מתיר לצייר את הנביא. בעקבות הזעם המוסלמי הותקפו שלוש שגרירויות דניות ברחבי העולם, ולפחות 50 בני אדם נהרגו במהומות שפרצו במזרח התיכון, באפריקה ובאסיה. גם היום, 11 שנה לאחר הפרשה, חי האמן וילקס תחת אבטחה כבדה בשל האיום המתמיד על חייו.