יחידת האכיפה של הרבנות הראשית הטילה אמש (ג') קנס מנהלי בסך 2,000 שקלים על מסעדת 'פסטה בסטה', מהמסעדות המוכרות ביותר בשוק מחנה יהודה בירושלים, זאת בטענה כי הם הציגו מצג כשרותי שלא על פי חוק. לטענת הרבנות בית האוכל הציג עצמו ככשר באמצעות הצגת תעודה מטעם גוף אלטרנטיבי, מבלי שהייתה בידו תעודת הכשר של הרבנות המקומית המוסמכת.

מדובר בגוף ראשון שמקבל קנס לאחר פסיקת בית המשפט העליון לפיו בית עסק יוכל להצהיר כי מוצריו ככשרים, זאת מבלי לכתוב את המילה 'כשר'. ממבט בתעודה, שעליה חתום הרב אורן דובדבני, עולה כי אכן לא כתוב בתעודה, שכותרתה 'הצהרה', המילה 'כשר' ועל כן לא ברור מהי עילת הקנס.

בהודעת הרבנות הראשית נכתב כי "לאור פסיקת בית המשפט העליון הקובעת כי הרבנות היא המוסמכת להעניק תעודת כשרות, ובעקבות פניות שהגיעו לרבנות על הצגת מצג כשרותי שלא על פי חוק, פעלה יחידת האכיפה של הרבנות הראשית כנגד בתי אוכל אשר הציגו את עצמם ככשרים באמצעות הצגת תעודה מטעם גוף אלטרנטיבי – מבלי שהייתה בידיהם תעודת הכשר של הרבנות המקומית המוסמכת". עוד נכתב כי הובהר לנציגי העסק כי על איסור להציג עסק ככשר באמצעות תעודה מטעם עמותת 'השגחה פרטית'. ברבנות הצהירו כי לא מדובר בסוף פסוק וכי "היחידה הארצית לאכיפת חוק איסור הונאה בכשרות תמשיך לנקוט צעדים על פי דין כדי למנוע הונאה בכשרות".

"הרבנות בהיסטריה", כתבו בתגובה אנשי ארגון 'השגחה פרטית' בדף הפייסבוק שלהם. "הם מתחילים להריח את סוף המונופול שלהם על הכשרות. היום הם הגיעו לשוק מחנה יהודה ונתנו קנס לפסטה בסטה ירושלים בטענה שקרית שהתעודה החדשה שלנו לא חוקית. למה? נטו כדי להפחיד. אז מה נגיד? חבר׳ה, אנחנו לא מפחדים, ולא נכנעים. הכשרות שלנו כשרה וחוקית וכאן כדי להישאר".

"הצגת מצג כשרותי שלא על פי חוק". תעודת כשרות של הרבנות במסעדה (המחשה) (צילום: אופיר דוד)

בארגונים הליברליים בציונות הדתית ונציגיהם בכנסת זעמו על ההחלטה השנויה במחלוקת של הרבנות הראשית. "ברבנות הראשית חושבים שהם מדינה בתוך מדינת ישראל ועושים דין לעצמם בניגוד לפסיקת בית המשפט העליון", זעמה ח"כ רחל עזריה (כולנו). "במקום לעסוק בניקוי האורוות שצריך לעשות ברבנות, ולטפל סוף סוף בהונאת הכשרות שלה הם בעצמם אחראים, הם החליטו לפעול בניגוד לפסיקת בג"ץ, ולעסוק במרדף חסר תוחלת ותועלת אחרי השגחה פרטית. גם הם יודעים שסוף המונופול קרב והמהלכים האחרונים שלהם רק ממחישים זאת".

בארגון 'נאמני תורה ועבודה' שיגרו תגובה חריפה: "הרבנות הראשית מסרבת להפנים שעידן מונופול הכשרות תם, כפי שקבע בג"ץ בהחלטה היסטורית לפני כשבועיים. מצופה מהרבנות לעסוק כעת בשיפור מערך הכשרות ותיקון הכשלים הרבים במערך כפי שמופיע, בין השאר, בדו"ח מבקר המדינה האחרון, במקום ברדיפה אחרי עסקים קטנים שמציגים כדין כללי כשרות שקופים לצרכן. גם ברבנות יודעים שהקנסות שהם משיתים על עסקים כשרים לא יבשילו לכתבי אישום כמו אינספור קנסות קודמים. הגיעה העת להביא לשידוד מערכות ומיגור השחיתות במערך הכשרות".