מנהיג הכורדים בעיראק, מסעוד ברזני, הודיע הערב (ג') כי כפי שהיה צפוי, העם הצביע בעד עצמאות מהשלטון העיראקי. ההחלטה התקבלה במסגרת משאל עם שנערך אתמול בחבל הארץ הקטן על גבול טורקיה, עיראק, איראן וסוריה, חרף הלחץ הבינלאומי על הכורדים שלא לקיימו. כתבי רשתות הסוכנויות השונות סיפרו כי התושבים יצאו להצביע בסולמאניה, באירביל ובדוהוק, וכן באזורים הגובלים באירביל.

משאל העם אמנם אינו מחייב, והוא רק אמור להעניק לברזני את המנדט לשאת ולתת על מהלך של התנתקות מעיראק ומשכנותיה – אף שהמשימה הזאת צפויה להיות קשה מאוד. לאחר פרסום התוצאות, אמר ברזני: "יתכן שנאלץ להתמודד עם קשיים, אך נתגבר. אני קורא לאומות העולם לכבד את רצונם של מיליוני בני אדם".

משכשלו הניסיונות הדיפלומטיים למנוע את המשאל, הודיעה איראן על סגירת המרחב האווירי בינה לבין אירביל, הבירה הכורדית. ראש ממשלת עיראק, חיידר אל עבאדי, הודיע כי ינקוט באמצעים נגד הכורדים. טאיפ ארדואן, נשיא טורקיה, הלך צעד נוסף: הוא גם סגר את גבולות המדינה עם צפון עיראק ובנוסף איים כי יפעל לסגירת הצינור ממנו מזרימים הכורדים נפט בשווי 8.5 מיליארד דולרים, העובר בשטח טורקיה.

הכורדים מצביעים במשאל העם (צילום: רויטרס)

הלחץ הבינלאומי כלל גם מדינות מערביות, שחששו שמשאל העם יפצל את הלחימה המשותפת של הפשמרגה והצבא העיראקי למיגור דאעש, ויצור וואקום שיאפשר לארגון הטרור לשוב ולהתחזק באזור.

"אנחנו בטוחים שברזני יפעל לעצמאות אמיתית של כורדיסטאן", אמר גורם כורדי ל-360, בהתייחסו לאמירות לפיהן מהלך משאל העם היה רק מהלך טקטי של ברזאני כדי לצבור כוח מול המשטר העיראקי. "לא מדובר במשאל עם לצורך פוליטי. האסטרטגיה של ברזאני היא עצמאות, והוא ילך על זה עד הסוף. יש לו את הגיבוי המלא של העם הכורדי שחולם כבר 100 שנה על עצמאות".

"קורא לאומות העולם לכבד את רצונם של מיליונים". נשיא כורדיסטן מסעוד ברזאני (צילום: AFP)

המדינה היחידה שתמכה בקיומו של משאל העם היא מדינת ישראל, מהלך שזכה לביקורת גם בקרב גורמים בישראל, שכן לטענתם באמצעות התמיכה בכורדים, ישראל למעשה מוותרת על עיראק. עם זאת, בכורדיסטן מתייחסים לתמיכה הישראלית בזהירות: "התמיכה היא במילים בלבד", אמר גורם בכיר בכורדיסטן. "השאלה הגדולה היא איך ישראל מתכוונת לתמוך בכורדים אחרי המשאל: האם היא תגן על כורדיסטאן מפני תקיפה טורקית או איראנית? פה יהיה רגע המבחן של היחסים בינינו לבין ישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו כבר בירך על הקמת מדינה כורדית, מה שלא הוסיף למתיחות בין הכורדים למדינות הסובבות אותה. כך ראש ממשלת עיראק לשעבר, נורי אל מלכי, שתקף לא אחת את הקשרים של הכורדים עם ישראל, התייחס לתמיכה הישראלית ואמר: "לא נאפשר את הקמתה של מדינת ישראל שנייה בצפון עיראק".

נושאים קשורים: