מי עומד מאחורי מתקפת ה"פישינג" ההמוני שהחלה בשעות הבוקר? אלפי אנשים ברחבי ישראל קיבלו הודעות סמס מסתוריות, שבהן צוין כי הם זכאים להלוואה לחג או שבקשת ההלוואה לחג שלהם אושרה – בשתי גרסאות דומות.

ההודעה המוזרה שהתקבלה ( )

בגרסה הראשונה נכתב: "בהמשך לפנייתך להלוואה לחג הקרב ובא נא לחץ על הקישור הכחול למילוי הפרטים על מנת שנוכל לזרז את הטיפול בפנייתך", ובאחרת נמסר: "בהמשך לפנייתך להלוואה לחג הקרב ובא, נא לחץ על הקישור למילוי הפרטים ולזרוז הטיפול בפנייתך".

ברוב המקרים, האנשים שקיבלו את הממסרים לא ביקשו הלוואה מעולם ולא חיכו לאחת כזאת. ההודעה מעבירה לקישור מסתורי ולא מוכר. צורת הפנייה ההמונית, באמצע תקופת החגים, מעלה מיד את החשד שמדובר בניסיון "פישינג" לגנוב מידע מישראלים. נכון לעכשיו, לא ברור מי עומד מאחורי הפצת ההודעה ומהן מטרותיו.

"פישינג" היא שיטת הונאה פשוטה יחסית. לחיצה על הקישור תוביל אתכם לדף שיבקש מכם לבצע הורדה של תוכנה. בדרך כלל ההורדה נעשית באופן אוטומטי, ופתיחת הקובץ תגרום לתוכנת ריגול להתחבר למכשיר הסלולרי שלכם, להשתלט עליו בלי שתרגישו בכך – ולבסוף לגנוב מכם מידע כמו פרטי כרטיסי האשראי, סיסמאות לרשתות חברתיות ובנקים ותכנים אישיים נוספים.

ההיסטריה שנוצרה בקבוצות שונות בווטסאפ ( )
( )

הונאות מהסוג הזה נעשות לרוב לקראת החגים, כשישראלים רבים ממתינים בדריכות לקבל הלוואות, דילים או לקבל מידע על תרומות. יש לציין שגם לפני אירועי ספורט והופעות גדולות נשלחו הודעות מעין אלו לישראלים.

בכל מקרה, אל תתפתו ללחוץ על הלינק שנשלח בהודעה, וברגע שקיבלתם הודעה כזאת – מחקו אותה מהר ככל האפשר. אם נכנסתם לקישור הזדוני עליכם לשנות את כל הסיסמאות בסלולרי במהירות, ולפנות בהקדם למומחי אבטחה וסייבר.

בהכנת הכתבה השתתף ינון בן שושן.

נושאים קשורים: