המפקד העליון של הצבא האיראני, הגנרל מוחמד בגארי, מפנה אצבע מאשימה לישראל כמי שעומדת מאחורי משאל העם הכורדי בשאלת העצמאות. בדיווח של סוכנות הידיעות האיראנית 'טסנים' נכתב כי באגרי דיבר במפגש של בכירי המודיעין באיראן ואמר: "המשטר הציוני עומד מאחורי המזימה של משאל העם בכורדיסטן".

ההצבעה במשאל העם החלה ביום שבת האחרון ולקחו בה חלק כחמישה מיליון בעלי זכות בחירה. באירביל, בירת המדינה הכורדית העתידית, שוררת תחושת תקווה וחשש כאחד מן היום שאחרי המשאל. הקהילה הבינלאומית, ובראשה ארה"ב, מתנגדות למהלך שיזם מסעוד ברזני, נשיאה של כורדיסטן. עיקר החשש הוא כי הקמת מדינה כורדית יביא להתפרקותה של עיראק. איראן וטורקיה, שכנותיה של כורדיסטן, מתנגדות אף הן למהלך מחשש שיצית גל בדלנות בקרב המיעוט הכורדי בארצותיהם.

מפגינים למען עצמאות כורדיסטן עם תמונות ברזאני, השבוע בלבנון (צילום: AFP)

במקביל גובר המתח באזור לאחר שטורקיה פתחה בתמרונים צבאיים סמוך לגבולה עם כורדיסטן, והזהירה את הנשיא ברזני מפני "טעות איומה". אולם הנשיא הכורדי ברזני נחוש בדעתו להתקדם למרות ההתנגדות העזה לשמור על ערוצי תקשורת פתוחים עם ההנהגה העיראקית. אמש יצאה לבגדד משלחת כורדית לדיונים עם נשיא עיראק, פואד מאסום ותשמור עימו על קשר במהלך משאל העם במטרה להימנע מתקריות אלימות.

הכורדים מצביעים במשאל העם (צילום: רויטרס)

מסעוד ברזאני, מנהיג המפלגה הכורדית הדמוקרטית ונשיא כורדיסטן העיראקית, הוביל את המהלך של משאל העם, למרות ההתנגדויות החריפות מצד המדינות הסובבות את חבל כורדיסטן. כשכשלו הניסיונות הדיפלומטיים למנוע את המשאל, הודיעה איראן על סגירת המרחב האווירי בינה לבין אירביל, הבירה הכורדית. ראש ממשלת עיראק, חיידר אל עבאדי, הודיע כי ינקוט באמצעים נגד הכורדים. טאיפ ארדואן, נשיא טורקיה, הלך צעד נוסף: הוא גם סגר את גבולות המדינה עם צפון עיראק ובנוסף איים כי יפעל לסגירת הצינור ממנו מזרימים הכורדים נפט בשווי 8.5 מיליארד דולרים, העובר בשטח טורקיה.

נושאים קשורים: