צילומי השיגור של הטיל הבליסטי לטווח בינוני אשר פרסמה איראן בשבוע שעבר היו מזויפים, כך טוענים גורמים בכירים בצבא האמריקאי. על פי דיווח ברשת 'פוקס', הסרטון שהוקרן בטלוויזיה האיראנית הוא למעשה בן שמונה חודשים ומראה ניסוי בשיגור שערכה טהרן בחודש ינואר. הטיל ששוגר בניסוי התפוצץ מספר שניות לאחר שיגורו.

שיגור הטיל האיראני

ביום שישי האחרון הודיע נשיא איראן חסן רוחאני כי ארצן ביצעה ניסוי מוצלח בטיל בליסטי המסוגל להגיע לטווח של 2,000 קילומטרים. "איראן תחזק את יכולות הטילים שלה מבלי לחפש לכך אישור או רשות מאף מדינה", אמר במהלך מצעד צבאי בטהרן בו הוצג הטיל.

סוכנות הידיעות תסנים, שציטטה את מפקד משמרות המהפכה, סיפקה פרטים נוספים על הטיל החדש. לפי הדיווח, הטיל מסוגל לשאת מספר ראשי נפץ, לטווח של 2000 ק"מ. "נרחיב את הכוח הצבאי שלנו לצרכי התרעה. נרחיב את יכולות הטילים שלנו… לא נבקש רשות מאף אחד להגן על מדינתנו", אמר רוחאני בנאום ששודר בטלוויזיה הממלכתית, "כל מדינות העולם באו"ם תומכות בהסכם הגרעין, חוץ מארה"ב והישות הציונית".

בנאומו מול העצרת הכללית של האו"ם ביום שלישי שעבר, הזהיר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מכך שאיראן ממשיכה לפתח את מאגר הטילים שלה, ומייצאת אלימות לתימן, סוריה ואיזורים נוספים במזרח התיכון. טראמפ ביקר בחריפות את הסכם הגרעין שנחתם עם איראן ב-2015.

נושאים קשורים: