חגיגות השמחה של הכורדים בצפון עיראק לאחר משאל העם, שודרו בערוצי הטלוויזיה המקומיים. למרות אחוזי ההצבעה הנמוכים מהצפוי אך הגבוהים גם כך, כ-80 אחוזים, אקסטזת השמחה על עצם קיומו של המשאל הייתה גדולה. במשאל עצמו השתתפו 5.2 מיליון בעלי זכות הצבעה, שהצביעו בשלושה מחוזות שונים. התוצאות יתקבלו רק בעוד שלושה ימים, אך ההליך הדמוקרטי והבעת הרצון והשאיפה של הכורדים לממש את חזון העצמאות הספיקה.

יהודים כורדים מצביעים במשאל העם בעיראק (צילום: מנהל האגף היהודי במשרד הדתות הכורדי שרזאד מוסמאני)

"אני נמצא כעת בשוק עם אשתי והילדים, ורואה המון אנשים שמחים ומאושרים", אמר ל-360 טארק, ששירת כקצין בכיר בכוחות הפשמרגה. "זהו יום חג לדמוקרטיה הכורדית, יום שלשמו נלחמתי במחוזות השונים. אני תמכתי כמובן בעצמאות הכורדית ואני מקווה שיהיו ליום הזה תוצאות חיוביות".

הכורדים מצביעים במשאל העם (צילום: רויטרס)

מסעוד ברזאני, מנהיג המפלגה הכורדית הדמוקרטית ונשיא כורדיסטן העיראקית, הוביל את המהלך של משאל העם, למרות ההתנגדויות החריפות מצד המדינות הסובבות את חבל כורדיסטן. כשכשלו הניסיונות הדיפלומטיים למנוע את המשאל, הודיעה איראן על סגירת המרחב האווירי בינה לבין אירביל, הבירה הכורדית. ראש ממשלת עיראק, חיידר אל עבאדי, הודיע כי ינקוט באמצעים נגד הכורדים. טאיפ ארדואן, נשיא טורקיה, הלך צעד נוסף: הוא גם סגר את גבולות המדינה עם צפון עיראק ובנוסף איים כי יפעל לסגירת הצינור ממנו מזרימים הכורדים נפט בשווי 8.5 מיליארד דולרים, העובר בשטח טורקיה.

נשיא כורדיסטן מסעוד ברזאני (צילום: AFP)

הלחץ הבינלאומי כלל גם מדינות מערביות, שחששו שמשאל העם יפצל את הלחימה המשותפת של הפשמרגה והצבא העיראקי למיגור דאעש, ויצור וואקום שיאפשר לארגון הטרור לשוב ולהתחזק באזור.

"אנחנו בטוחים שברזאני יפעל לעצמאות אמיתית של כורדיסטאן", אמר גורם כורדי ל-360, בהתייחסו לאמירות לפיהן מהלך משאל העם היה רק מהלך טקטי של ברזאני כדי לצבור כוח מול המשטר העיראקי. "לא מדובר במשאל עם לצורך פוליטי. האסטרטגיה של ברזאני היא עצמאות, והוא ילך על זה עד הסוף. יש לו את הגיבוי המלא של העם הכורדי שחולם כבר 100 שנה על עצמאות".

לוחמות כורדיות (צילום: AFP)

המדינה היחידה שתמכה בקיומו של משאל העם היא מדינת ישראל, מהלך שזכה לביקורת גם בקרב גורמים בישראל, שכן לטענתם באמצעות התמיכה בכורדים, ישראל למעשה מוותרת על עיראק. עם זאת, בכורדיסטן מתייחסים לתמיכה הישראלית בזהירות: "התמיכה היא במילים בלבד", אמר גורם בכיר בכורדיסטן. "השאלה הגדולה היא איך ישראל מתכוונת לתמוך בכורדים אחרי המשאל: האם היא תגן על כורדיסטאן מפני תקיפה טורקית או איראנית? פה יהיה רגע המבחן של היחסים בינינו לבין ישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו כבר בירך על הקמת מדינה כורדית, מה שלא הוסיף למתיחות בין הכורדים למדינות הסובבות אותה. כך ראש ממשלת עיראק לשעבר, נורי אל מלכי, שתקף לא אחת את הקשרים של הכורדים עם ישראל, התייחס לתמיכה הישראלית ואמר: "לא נאפשר את הקמתה של מדינת ישראל שנייה בצפון עיראק".

לוחמי פשמרגה כורדים (AFP)

המפתחות לעתיד הכורדים, נמצאות כאמור בידי ברזאני. האם יהיה אמיץ מספיק להכריז על מדינה ולהתמודד מול מדינות אוייב מסביבו? או שיסתפק במהלך ההצהרתי של המשאל. נזכיר, כי בהיסטוריה הלא כל כך רחוקה היה מנהיג שקראו לו "משוגע" כאשר קיבל החלטה הרת גורל על הכרזת מדינה. נזכיר גם שמיד לאחר ההכרזה על המדינה החדשה, היא הייתה נתונה למתקפה מכל החזיתות, והצליחה בדרך נס לשרוד עד היום.