כתב אישום חמור מאוד הוגש אמש (א') לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד יו"ר מכבי ראשל"צ בכדורסל לשעבר, משה קליסקי, בפרשת ישראל ביתנו. עסקן הספורט מואשם בסדרה של עבירות כלכליות, ובהן תיווך בשוחד, סיוע ללקיחת שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, ואף הלבנת הון. על פי הכתוב בכתב האישום, קליסקי ניצל את קשריו האישיים עם סגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קירשנבאום, לשם השגת תקציב מדינה בהיקף של חצי מיליון שקלים עבור איגוד הכדוריד, שאנשיו שיחדו על פי החשד את קליסקי.

כתב אישום חריף. משה קליסקי (דני מרון)

מאחר שהאיגוד אינו נמנה עם הגופים שאפשר לתקצבם על פי חוק בתקציבי מדינה שמקורם בכספים קואליציוניים, הכסף הועבר לאיגוד בעקיפין דרך מכון וינגייט, וקליסקי הוציא חשבונית באמצעות חברת הפרסום והמיתוג שבבעלותו. בחשבונית נכתב כי מדובר בכספים שהונפקו בגין מיתוג/שיווק כדוריד 2013.

עוד צוין בכתב האישום כי קליסקי קיבל שוחד של 180 אלף שקלים מאיגוד הכדוריד על פועלו – 35 אחוזים מסך כל הסכום שהשיג עבור האיגוד. היום הגיב בציניות בכיר בענף : "הניהול בענף כל כך גרוע, שאפילו משא ומתן לא יודעים לנהל כאן? מי נותן עמלה כזו גבוהה".

יושב ראש האיגוד הנוכחי טל לביא התריע לא אחת על המתרחש ועל הדברים שנעשו בתקופתו של יושב הראש לשעבר, דורון שמחי, שלמרות העובדה שנעצר בפרשה, שוחרר וחזר לתפקיד בכיר בענף. הדבר יעלה קרוב לוודאי ללביא במשרתו, והוא מועמד להדחה בשבוע הבא על ידי חברי ההנהלה.

עונת הזרים?

בצל החדשות האלה תיפתח הערב (ב') עונת הכדוריד, שתהיה נקודה קריטית בהיסטוריה של הענף. מעולם לא הושקעו כל כך הרבה כספים בקבוצות השונות, ולראשונה ישחקו שלושה זרים בכל קבוצה.

מכבי ראשון לציון חוגגת אליפות. הקבוצה קיבלה תיאבון (צילום: דני מרון )

לאחר עונה דרמטית בשנה שעברה, האלופה מכבי ראשל"צ קיבלה תיאבון. הסגל הורחב והתקציב צמח ל־6 מיליון שקלים מתוך כוונה לזכות בדאבל בישראל ולהצליח במפעל האירופי, EHF. בעוד הדאבל נראה כמו משימה ריאלית, ההגרלה באירופה לא האירה פנים לצהובים מעיר היין שיפגשו את שאמברי הצרפתית, מהאימפריות של הענף.

מהצד האדום של העיר, אחרי עוד עונה בלי תארים בהפועל ראשל"צ, המאמן עידן מיימון יודע שהעונה המבחן הגדול הוא בעיקר שלו, בטח במועדון שלא רגיל לסיים עונה בלי איזו מתכת בארון.

את הצמרת אמורה להשלים א.ס רמת השרון, עם התומך הראשי שלה, ראש העיר אבי גרובר, שהגדיל את התקציב ואמר במסיבת העיתונאים החגיגית של הקבוצה: "מי שחושב שיהיה ספורט מקצועני בלי כסף ציבורי, טועה".

מחזיקת הגביע, מכבי ת"א, תהיה החלק הרביעי בקבוצות הצמרת, אבל עם שלושה זרים צעירים ועם שלושה ישראלים בכירים בלבד, ספק אם תצליח לסכן את אחד התארים.

שאר קבוצות הליגה נמצאות בליגה משלהן מבחינת תקציבים, ולכן הרמה תהיה בהתאם אבל לפחות נקבל דרמות ומתח. העולה החדשה קריית אונו היא המועמדת לירידה כרגע, לנוכח התקציב הלא גבוה. הנקודה העצובה שנרשמה הקיץ היא חוסר היכולת של אס"א ת"א, אחת הקבוצות הוותיקות בענף, להעמיד תקציב לליגה הראשונה וירידתה על השולחן הירוק. במקומה עלתה מכבי קריית מוצקין, שירדה על הפרקט.

המשחקים: מכבי ת"א – בני הרצליה (18:30), הפועל ראשל"צ – רמה"ש (19:40, ספורט 5), מכבי חולון – מכבי ראשל"צ (19:45), הפועל קריית אונו – הפועל אשדוד (19:45), נס ציונה – הפועל ר"ג (20:00), עירוני רחובות – מכבי קריית מוצקין (20:00)