ביקורת על הדרג המדיני בדו"ח מיוחד של ועדת משנה לוועדת חוץ וביטחון של הכנסת, העוסק בתוכנית הרב שנתית של צה"ל "גדעון". הדו"ח עוסק בעיצוב ומימוש התוכנית לאחר כמעט שש שנים שבהן לא הייתה תוכנית הפעלה כזו לצה"ל. בין היתר נכתב בדו"ח כי היעדרה של תוכנית רב שנתית במשך שנים גרמה נזקים, שנחשפו כבר לאחר מבצע צוק איתן.

עוד נכתב בדו"ח שפורסם היום (ב') כי "חמור שצה"ל התנהל למעלה מחמש שנים ללא תוכנית או מתווה תקציבי, ולכן על רה"מ, שר האוצר ושר הביטחון לוודא שתהליכי האישור של התוכנית הבאה כבר יחלו, כדי שב-2020 יהיו מוכנים עם תוכנית חדשה".

על הדו"ח הגלוי לא חתומים שניים מחברי ועדת המשנה ח"כ מוטי יוגב וח"כ יואב קיש, הטוענים כי הדו"ח שנכתב על ידי ראש הוועדה ח"כ עפר שלח מוטה פוליטית, בעוד יו"ר הוועדה ח"כ אבי דיכטר אמר באופן חד משמעי כי אין בדו"ח הטיות כאלו.

"לראש הממשלה אין קמ"ן טוב יותר מראש אמ"ן והמטה הכללי הוא חלק ממטהו של ראש הממשלה", אמר ח"כ יוגב לאחר הצגת הדו"ח, "אבל מעולם הדרג המדיני הוא המחליט והאחראי. בנוסף אני חושב שהיו דברים שהיה נכון לעמעם כי במציאות הישראלית הדברים יותר מורכבים".

יוגב יצא עוד להגנת הדרג המדיני לאחר הביקורת שהוטחה בו, ואמר כי "בתקופת כהונתו של אובמה היה קשה לראש הממשלה לגבש תפיסת ביטחון, ולכן סברתי שהיה הטיה פוליטית בדו"ח ולכן היה קשה לי לחתום עליו".

יוגב אף טען כי מי שהיה אחראי לחוסר היכולת של צה"ל לגבש תוכנית רב שנתית בשנים קודמות היה לא אחר משר האוצר הקודם יאיר לפיד. "בשנים 2015-2013 היו שני גופים שגרמו לצה"ל לאנורקסיה קשה ביותר שלא איפשרה לצה"ל לגבש תוכנית. ועדת לוקר שחבריה לא ראו את התפתחות האיומים וניסו לסרס את תקציב הביטחון, וחוסר הסכמות בין משרד האוצר שהיה בראשות יש עתיד למשרד הביטחון, מה שגרם למחסור גדול מאוד בצבא".

חברי וועדת המשנה לוועדת חוץ וביטחון (צילום: הדס פרוש, פלאש 90 )

בחזרה לדו"ח, נטען עוד כי חברי הוועדה גילו שהשנים האחרונות לא נוצלו כדי להתאים את צה"ל למשימות ולמלחמות שלפניו, ושהתוכנית לא נכתבה בהתאמה לכניסתה של רוסיה לזירה. עוד נכתב כי הפערים במוכנות ובהכשרת הכוחות למערכה מול חמאס ועימות אפשרי מול חיזבאללה, נצברו גם בשנים בהן היה מתווה תקציבי.

יו"ר ועדת חוץ וביטחון, אבי דיכטר, אמר כי נעשתה מחשבה רבה מה ואיך לחשוף מהדו"ח המלא והמסווג בפני הציבור. הוא ציין כי "התוכנית הזו עוסקת בפרק זמן שבה הכנסת מקצה לגופי מערכת הביטחון למעלה מחצי טריליון שקלים – סכום תקציבי חסר תקדים המחייב אותנו שתהיה אופטימיזציה של התקציב הזה. הסיבה לפרסום הדו"ח היא זכות הציבור לדעת מה עושה מערכת הביטחון".

יו"ר ועדת המשנה, עפר שלח, הציג את עיקרי הדו"ח הגלוי ומתח ביקורת נוקבת על הדרג המדיני. "כבר שש שנים שצה"ל פועל לא תוכנית רב שנתית. הד"ח החסוי הוא יותר מכפול מזה שמתפרסם היום, והחלקים החסויים נוגעים ביכולות ספציפיות הנבדקות לעומק.

"התפיסה ההרמטית של סודיות בביטחון מזיקה, ולכן אנחנו בעד פרסום הדו"ח היום ומממשים את אחריותנו כרשות המפקחת. במאי הושלמה טיוטה ראשונית של הדו"ח שהועברה בהמשך לגופים ולאנשים המוזכרים בדו"ח. כל החומר שהסתמכנו עליו הוא רק מה שהוצג בפני חברי הוועדה.

"בתחקירי צה"ל מצוק איתן הייתה אכזריות שמתוכה עוצבה תוכנית גדעון, והחולשה היא שמי שעיצב את התוכנית הוא הרמטכ"ל כי החזון לא עוצב על ידי הדרג המדיני. שנה אחרי התוכנית הרב שנתית 'גדעון' אנחנו רואים צבא שהוא מנוהל – קיצוץ גדול בכוח אדם, אחרי שאחד מכל תשעה אנשים הלך הביתה, מוכנות הצבא למשימות.

ביקורת נוקבת על הדרג המדיני. ח"כ שלח בדיון בוועדת המשנה לוועדת חוץ וביטחון (צילום: הדס פרוש, פלאש 90 )

שלח ציין כי "אל מול זה היו שני אבני נגף: האחת היא שצה"ל לא יבנה את עצמו לרוחב אלא ביכולות שהן קריטיות למימוש תפיסת ההפעלה שלו, אבל בפועל ההצטיידות ובניין הכוח לא עולים בקנה אחד עם העיקרון הזה וביכולות חשובות מאוד אנחנו עדיין לא עם מסה קריטית. לכן הוועדה קוראת בשישה דברים להחיש הצטיידות מתוך העיקרון של הגעה למסה הקריטית שתשפיע על המערכה.

"החולשה השנייה היא שהתוכנית הוכנה על ידי הצבא עצמו וכמעט ללא התערבות הדרג המדיני. הקבינט דן בתוכנית ואישר אותה רק שלושה חודשים אחרי שהתוכנית הופעלה. אם הגדרתם את המנהרות כאיום הייתם צריכים לוודא שיש הכנה של הכוח ולכן חשוב שהדרג המדיני יהיה שם כי אם הוא לא שם זה מעמיד בסכנה את יכולות צהל לפעול בזמן אמת. ההליקויים שנמצאו בצוק איתן נמצאו גם בתוכנית הרב שנתית 'גדעון' וזה אומר שהלקחים לא הופקו בהקשר של התוכנית.

"על הדרג המדיני להגדיר מטרות כדי שבעת הצורך הצבא יופעל למטרה שיש לה ערך. היעדר הדרג המדיני מקשה על צה"ל לעמוד במטרותיו. המלל הוא גף חשוב וערובה להחלטות טובות יותר ואני מטיל את האחריות על הדרג המדיני שלא היה שותף לתוכנית גדעון".

חבר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ יואב קיש, אמר: "קיבלתי אז ואני מקבל היום את מסקנות הדו"ח. יש לפעול ליישומן. ח"כ שלח בחר שהשפה והסגנון בדו"ח הציבורי יהיו מזלזלים ובוטים וזאת לא דרכי. לא הסכמתי לחתום על הדו"ח המלא בדיוק מסיבה זו, ורק בגלל בקשתו של ח"כ דיכטר צירפתי את חתימתי כדי לעזור בקידום מסקנות הדו"ח.

"כשרוצים לתקן יש להשתמש בביקורת בונה ולא בקנטרנות זולה. כך למדתי בחיל האוויר על מהות תחקירים. בחרתי לסרב להצטרף לטברנה הפוליטית של שלח, שמנסה להרוויח מנדטים על חשבון ביטחונה של מדינת ישראל. יש עת לפוליטיקה ועת לביקורת עניינית. בנושאים רגישים כמו מוכנות צה"ל למלחמה, העדפתי להישאר ענייני ולא להיות שותף לסגנון פוגעני ולדו"ח שמנוצל לבמה אופוזיציונית".