יום המודעות הראשון למחלת האלופסיה אראטה מתקיים היום (יום ב') בישראל בחסות עמותת "בראש מורם" שמסייעת לחולים במחלה שגורמת לנשירת שיער בכל חלקי הגוף. המחלה, שבעברית נקראת 'קרחת סגלגלה',

היא דלקתית ופוגעת בדרך כלל בשיער הקרקפת, הזקן והגבות.

יום המודעות הראשון למחלת 'קרחת סגלגלה'. קרדיט: לעומק התודעה ולניאדו-שטראוכלר

המחלה נחשבת לשכיחה יחסית כשעל פי מחקרים כשני אחוזים מהאוכלוסייה צפויים לסבול ממנה בשלב כלשהו של חייהם. ברוב המקרים (60%) היא מופיעה לראשונה לפני גיל 20 ובמיעוט של המקרים (20%) היא פוגעת בבני 40 ומעלה.

בשנים האחרונות חלה התקדמות בהבנת המחלה ומניעיה. היא נחשבת למחלת חיסון עצמי, שנגרמת בעקבות התקפה שמבצעת המערכת החיסונית "בטעות" על זקיקי השערה בשל גורמים גנטיים. עם זאת, עדיין לא ברור מהם השינויים הגנטיים שמפתחים אותה.

המחלה לא משפיעה על החולה מבחינה גופנית, אולם איבוד השיער המסיבי עלול לגרום לבעיות נפשיות ופסיכולוגיות קשות. ישנן כמה דרכים לטפל בה, אך לא ניתן להירפא ממנה לחלוטין. "אלופסיה אראטה הינה מחלה שכיחה, שלמרות שאינה מסוכנת לבריאות הפיסית, עלולה לגרום לפגיעה קשה בתפקוד היום-יומי, החברתי והתעסוקתי, נכתב באתר העמותה 'בראש מורם'. "אין עדיין מידע מספק לגבי הגורמים העומדים בבסיס המחלה או יעילות הטיפולים השונים במחלה. המחקר הרב הקיים היום בנושא לגבי הגורמים הגנטיים והחיסוניים העומדים בבסיס המחלה וניסיונות טיפול חדשים הנובעים בין השאר מהבנה זו מביאים לתקווה עתידית לגבי פתרון שיביא בשורה למטופלים".

נושאים קשורים: