משאל העם הכורדי על עצמאות לחבל הארץ הקטן על גבול טורקיה, עיראק, איראן וסוריה נפתח הבוקר כסדרו, לאחר שמנהיגם של הכורדים, מסעוד ברזני, הצהיר שלא יתכופף בפני הלחץ הבינלאומי עליו. כתבי רשתות הסוכנויות השונות סיפקו כי התושבים יצאו להצביע בסולמאניה, באירביל ובדוהוק, וכן באזורים הגובלים באירביל.

פתיחת הקלפיות במשאל העם (צילום: רויטרס)

הקלפיות נפתחו בשעה 07:00 שעון ישראל, וייסגרו, אם הכול ילך כמתוכנן, בשעה 20:00. ההצבעה צפויה לאשר את קמפיין ה"כן" הברור לעצמאות, אף שמשאל העם אינו מחייב. הוא רק אמור להעניק לברזני את המנדט לשאת ולתת על מהלך של היתנקות מעיראק ומשכנותיה – אף שהמשימה הזאת צפויה להיות קשה מאוד.

הבוקר הצהירה טורקיה כי תנקוט "בכל האמצעים" במסגרת החוק הבינלאומי אם ייערך משאל העם ואם יהווה סכנה לביטחון הלאומי של טורקיה – כך לפי הצהרת משרד החוץ באנקרה. המשרד הוסיף כי אינו מכיר במשאל העם, וכי התוצאה שלו אינה קבילה בעיניו. הוא הזהיר עוד מפני אפשרות של "גורמים קיצוניים וטרוריסטים" שיפעלו באופן שיסכן את הביטחון הלאומי.

הטורקים לא הסתפקו רק בדיבורים, ולפי דיווח של רשת "אן-טי-וי", חייליה של אנקרה סגרו את שער הגבול לצפון עיראק בכיוונם. המדובר בשער הגבול המכונה הבור, ואשר מצוי במעבר הגבול איבראהים חליל – המעבר לתוך עיראק מטורקיה, הנשלט בידי הכורדים ונחשב לאחד מצינורות המעבר העיקריים לאזור האוטונומי.

לפי הדיווח, טורקיה אינה מאפשרת לאנשים להיכנס לשטחה מאזור עיראק, אך היא מתירה למי שמעוניין לחצות את הגבול בכיוון השני, לתוך כורדיסטן, לעשות זאת.

מסעוד ברזני (צילום: AFP)

עוד קודם לכן אתמול הודיעה איראן כי היא מבטלת את כל הטיסות המגיעות משטחה לאזור, וכי לא תקלוט טיסות הממריאות מהאוטונומיה הכורדית אליה – וכך התהדקה עוד יותר טבעת החנק והסגר סביב הכורדים.

"כן" או "לא"?

"המתנו מאה שנה לפני היום הזה", אמר ריזגר, שעמד בתור של גברים שהמתינו להצביע בבית ספר באירביל, בירת חבל הארץ האוטונומי של הכורדים. "אנחנו רוצים מדינה, בעזרת האל", הוא הוסיף, "היום הוא חג לכל הכורדים. אנחנו נאמר כן, בעזרת האל – כן לכורדיסטן היקרה".

ההצבעה פתוחה לכל תושבי חבל הארץ, כורדים ומי שאינם כורדים. המצביעים צריכים להיות מעל גיל 18, לדברי ועדת משאל העם. הוועדה מעריכה כי מספר הבוחרים החוקיים עומד על 5.2 מיליון בני אדם, כולל כורדים שמתגוררים בחו"ל ואשר החלו להצביע לפני יומיים.

הבוחרים צריכים לבחור באפשרות "כן" או "לא" על מסמך המציג בפניהם שאלה אחת, הכתובה בכורדית, טורקית, ערבית ואשורית: "האם אתה מעוניין שהאזור הכורדי והכורדיסטני מחוץ לאזור כורדיסטן יהפכו למדינה עצמאית?"

משאל העם נערך למרות הלחץ הכבד על ברזני לבטל אותו, בשל החשש כי יגרום סכסוכים מחודשים עם בגדד ועם שכנותיה העוצמתיות של עיראק, איראן וטורקיה. בגדד ביקשה ממדינות העולם להפסיק לסחור ישירות עם הכורדים בנפט, ודרשה כי חבל הארץ יעביר לידיה את השליטה בשדות התעופה הבינלאומיים שלו ובמעברי הגבול עם איראן, טורקיה וסוריה. טורקיה בינתיים הותירה פתוח את צינור הנפט שמייצא את הנוזל השחור מכורדיסטן לשטחה.

"ראינו כבר גרוע מזה. ראינו אי צדק, ראינו הרג וחרמות", אמר טלעת, שהמתין אף הוא באירביל להצביע. "בעזרת האל נהפוך דומים לשאר אנשי העולם. יהיו לנו מדינה וחירות". הכורדים העיראקים טוענים כי ההצבעה מכירה בתרומתם המכרעת למלחמה בדאעש, שהביס את הצבע העיראקי ב-2014 ותפס חלקים גדולים משטחה של המדינה.

הכורדים הם הקבוצה האתנית הגדולה ביותר שאין לה מדינה מבין אלה שבהם שלטו צרפת ובריטניה, המעצמות הקולוניאליות שניצחו את מלחמת העולם הראשונה וחילקו ביניהן את שטחה של האימפריה העות'מנית. כמעט 30 מיליון כורדים באזור נותרו מפורזים, ומרוכזים כאמור בעיקר בארבע מדינות – עיראק, איראן, טורקיה וסוריה.

הם סבלו רדיפות, ולעתים רבות נמנעה מהם הזכות לדבר בשפתם. הכורדים בעיראק נעקרו מבתיהם תחת משטרו של סדאם חוסיין, וספגו מתקפות כימיות. סוריה לכודה במלחמת אזרחים קטלנית, והכורדים מבקשים לנצל את הכאוס כדי לקדם את שאיפותיהם לעצמאות.