פרקליטות המדינה הגישה היום (א') לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד איש העסקים משה קליסקי, בגין עבירות של תיווך שוחד, סיוע ללקיחת שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, הלבנת הון, שיבוש מהלכי משפט ועוד. קליסקי מואשם בכך שניצל את קשריו עם סגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קירשנבאום, לשם השגת תקציב מדינה בהיקף של כחצי מיליון שקלים עבור איגוד הכדוריד.

בכתב האישום, שהוגש ע"י עורכי הדין ד"ר יונתן קרמר ועמרי קופלר, נאמר כי בשנים הרלוונטיות קליסקי עסק בתחום הפרסום והדפוס, בפרט בתחום הספורט. בנוסף, הוא היה דמות מוכרת בענפי הכדורסל והכדוריד בישראל, ושימש כחבר בהנהלת איגוד הכדורסל הישראלי.

מאחר שאיגוד הכדוריד אינו נמנה עם הגופים שניתן, על פי חוק, להעביר להם תקציבי מדינה שמקורם בכספים קואליציוניים, התקציב עבר לאיגוד בעקיפין דרך מכון וינגייט. בעד העברת התקציב, נאשם קליסקי שקיבל מהאיגוד שוחד בהיקף של כ-180 אלף שקל, סכום שהיווה יותר מ-35% מסך התקציב שהועבר ממפלגת ישראל ביטתנו אל האיגוד דרך וינגייט.

כדי להסוות את התשלום, הוציאה החברה שבבעלות איש העסקים חשבונית כוזבת למכון וינגייט שהונפקה בגין "מיתוג/שיווק כדוריד 2013".

באישום נוסף נאמר, כי זוכה מדליית הארד בשייט באולימפיאדת סידני 2000, מיכאל קלגנוב, נבחר לכהן כחבר מועצת העיר טבריה מטעם ישראל ביתנו ללא שכר, ומשכך פנה קלגנוב אל סגנית השר קירשנבאום, על מנת שזו תסייע לו במציאת מקור פרנסה. קליסקי מואשם כי סייע לקירשנבאום לקבל שוחד מעמותת הספורט עמק הירדן, בדמות העסקת מקורבה קלגנוב במיזם שניסה לקדם לפיתוח ענף הקיאקים בישראל, וזאת בעד העברת תקציב מדינה בסך כחצי מיליון שקל לפעילות העמותה.

קירשנבאום סיכמה עם המועצה האזורית עמק הירדן ועם עמותת הספורט כי תקבל שוחד בכך שקלגנוב יעמוד בראש המיזם. עם פרוץ החקירה המשטרתית הגלויה בפרשה, הקמת המיזם היתה בשלבים מתקדמים, מינויו של קלגנוב לעמוד בראשו הובטח וקירשנבאום מצאה מקור תקציבי למימונו, אך העברת התקציב טרם התבצעה בפועל.

כתב האישום נגד קליסקי הינו השלישי שהוגש במסגרת פרשה 242. ההחלטה בעניינם של חשודים נוספים בפרשה תתקבל בתקופה הקרובה.

נושאים קשורים: