המדע בדיוני הפך לאפשרי: ניתוח חדשני ביותר להתקנת שתל שמיעה בגזע המוח נערך לראשונה בישראל על ידי צוות רופאים ישראלי במרכז הרפואי הדסה בירושלים. מי שזכו לעבור את הניתוח הן שתי פעוטות אשר נולדו חירשות לחלוטין – האחת ללא אוזן פנימית והשנייה ללא עצב שמיעה. הניתוח, שנקרא ABI – Auditory Brainstem Implant, הוגדר כהצלחה.

ד"ר מיכל קאופמן, מנהלת תכנית שתל השבלול ואחראית תחום ניתוחי אוזניים בהדסה עין כרם, אשר ביצעה את הניתוח יחד עם צוות רב תחומי בכיר בהדסה, סיפרה: "האפשרות היחידה שעמדה בפנינו על מנת להפוך את שתי הפעוטות, אחת בת שנתיים והשנייה בת שלוש, לשומעות היה ניתוח השתלה של שתל שמיעה לגזע המוח. זאת מאחר שלאור מצבן הרפואי לא ניתן היה לפתור את מצב החירשות בביצוע השתלת שתל ה"שבלול" השכיח יותר בתחום ניתוחי השמיעה.

ניתוח שתל שמיעה בגזע המוח (צילום: דוברות הדסה)

"השתל בגזע המוח הינו מכשיר אלקטרוני הקולט אותות אקוסטיים, והופך את הצלילים לאותות חשמליים המועברים היישר לגזע המוח. המכשיר בנוי משני חלקים, האחד חיצוני, המכיל גם מיקרופון וסוללה נטענת, ויושב מעל ומאחורי האוזן, והופך את הצלילים לאותם אותות חשמליים העוברים למערך אלקטרודות המושתלות בגזע המוח. האלקטרודות הללו עוקפות למעשה את האוזן הפנימית ואת עצב השמיעה ומאפשרות לחירשים לקבל צלילים".

ד"ר קאופמן הדגישה שאין להשוות את השמיעה הנרכשת בניתוח לשמיעה רגילה, אך ללא ספק מדובר במהפך בחיי המטופלות, והישג שהתאפשר בזכות צוות ששילב טכנולוגיות חדשניות עם ניסיון נוירוכירורגי רב.

צוות הניתוח בהדסה כלל את פרופסור סרגיי ספקטור, נוירוכירורג ומנהל היחידה לניתוחי בסיס גולגולת, צוות המחלקה לטיפולי אף אוזן גרון בהובלת פרופסור רון אלישר, מנהל האגף לניתוחי ראש-פנים-צוואר וכירורגיה משחזרת, ומנהל מחלקת אא"ג וניתוח ראש-צוואר, וכן צוות קלינאי תקשורת המומחים בשיקום שמיעה. לדברי ד"ר קאופמן, רק צוות רב תחומי יכול להגיע לתוצאות כה מרשימות בניתוח כל כך מורכב ועדין.

"תגובת ההורים הייתה מרגשת", ד"ר קאופמן (צילום: דוברות הדסה)

מספר שבועות לאחר ניתוח ההשתלה, בוצעה הפעלה של השתל במכון השמיעה בהדסה עין כרם, על ידי צוות קלינאי התקשורת של הדסה, ובנוכחות אודיולוג מומחה מאנגליה. "תגובת ההורים הייתה מרגשת", מתארת ד"ר קאופמן. "הילדות עצמן היו מופתעות מן הצלילים ששמעו לפתע, ולא כל כך הבינו מניין הם מגיעים. תגובתן הייתה מחממת לב, ואני בטוחה שהצלילים שהן שומעות ילכו ויתבהרו.

"אין בעיני סיפוק גדול יותר מן האפשרות של מתן מענה טכנולוגי המאפשר שילוב של הכישורים הנדירים של הצוות של המחלקה לאף אוזן גרון עם הצוות הכול כך מוכשר של נוירוכירורגיה. זהו שילוב שבאמצעותו ניתנה לנו הזכות לאפשר בהדסה שמיעה למי שנולד ללא החוש החשוב הזה", סיכמה ד"ר קאופמן.

נושאים קשורים: