ארגון שורת הדין שלח היום (א') מכתב למפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, בבקשה לעצור את הבמאי הערבי-ישראלי מוחמד בכרי, תושב ישראל שנכנס שלא כדין למדינת אויב בניגוד לחוק למניעת הסתננות.

בסעיף 2א בחוק למניעת הסתננות נקבע כי ״היוצא, ביודעין ושלא כדין, מישראל ללבנון, לסוריה, למצרים, לעבר-הירדן, לסעודיה, לעיראק, לתימן, לאיראן או לכל חלק מארץ ישראל שמחוץ לישראל, דינו מאסר ארבע שנים או קנס״.

בכרי שוהה כעת בלבנון לרגל אירועי "שבוע פלסטין" שנערך בבירת המדינה. הוא ניצל את הבימה שניתנה לו כדי להטיף נגד ישראל. בין השאר אמר בכרי כי "נרמול היחסים עם 'האויב הציוני' הוא בגידה", והוסיף כי לדעתו הוויכוח שמתנהל בנוגע לנושא זה בחברה הערבית צריך להיפסק, מכיוון שמדובר ב"וויכוח מגונה שיש לדחות את עצם קיומו על הסף".

כזכור, בכרי עלה לתודעת הציבור הישראלי ב-2003, לאחר שסרטו "ג'נין ג'נין", שעסק בפעילות צה"ל במחנה הפליטים במהלך חומת מגן, עלה לאקרנים. בכרי הציג בסרט תמונת מצב מעוותת, ואף האשים את חיילי צה"ל שפעלו במחנה בפשעי מלחמה ובביצוע טבח במחנה. הסרט הוצג בפסטיבל בלבנון עם מכלול יצירותיו של בכרי.

הפסטיבל נערך בהשתתפות אנשי תרבות ותקשורת ואינטלקטואלים בלבנון, בשיתוף עמותת התרבות המקומית ובתי תאטראות מקומיים. את ביקורו של בכרי כיסה בהרחבה העיתון "אל-אחבר" המזוהה עם החיזבאללה, שאף העניק לבכרי את תמונת השער שלו. יש להדגיש כי בכרי טען בריאיונות לכלי תקשורת ערבים ישראלים כי הדברים לא נאמרו וכי מה שכן אמר הוצא מהקשרו.

ניצנה דרשן לייטנר (צילום: מירי צחי)

נשיאת ארגון שורת הדין, ניצנה דרשן לייטנר, אמרה: "אם לדעת בכרי כל שיתוף פעולה עם ישראל הוא בגידה אולי בכלל ראוי שיישאר בלבנון. הגיעה העת שילמד שלא כל אקספוזיציה זוכה להגנה של חופש הביטוי. ודאי שלא ביקור במדינת אויב. בלבנון הוא זוכה לכבוד מלכים, ופה הוא צריך לזכות לשבטו של החוק ולרצות עונש מאסר".

שרת התרבות מירי רגב הגיבה גם היא לדברים שאמר בכרי בפסטיבל בלבנון. רגב ביקשה מהיועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה נגד הבמאי בגין הסתה וביקור במדינת אויב. במכתב בנושא "פתיחה בחקירה נגד מוחמד בכרי – איסור ביקור במדינה הנמצאת בעימות צבאי מול ישראל", כתבה השרה כי "מוחמד בכרי הינו אזרח ישראלי, על פי הפרסומים השונים בכלי התקשורת מתברר כי בכרי שוהה בעיצומם של ימים אלו בלבנון לטובת השתתפות בפסטיבל תרבות העונה לשם 'ימי פלסטין'".

"בכרי, הידוע בעמדותיו הלעומתיות כלפי מדינת ישראל, הרהיב עוז וקרא למדינות ערביות המקיימות עם ישראל קשרים בוגדות. לטענתו ישראל היא לא יותר מאשר אויב ציוני שכל קשר עמה הוא בבחינת בגידה", נכתב בבקשה. "מדובר בחציית גבול תרתי משמע. ביקור במדינת אויב והסתה נגד המדינה. אבקש לפתוח בחקירה ולזמנו מיד עם נחיתתו בישראל. ההעדר תגובה נחרצת מצד רשויות אכיפת החוק, הינה מתן לגיטימציה לפעילות מסוג זה שאסור לנו לאפשרה".

נושאים קשורים: