הסיפור שלנו מתמקד באוסקר נימאייר בעל השם הדומה, אולי הארכיטקט החשוב ביותר בהיסטוריית העיצוב הברזילאית ואיש שסלל את הדרך עבור אדריכלים בכל רחבי העולם, שהושפעו מהסגנון המודרניסטי המיוחד שלו.

מעבודותיו של נימאייר. צילום: יונית קמחי

מעבודותיו של נימאייר. צילום: יונית קמחי

נימאייר הוא שם דבר בהיסטוריה האמנותית של ברזיל, אך לצד המבנים המפוארים שתכנן במהלך השנים, מתקיימת אמנות שמתרחשת ברחוב ובאה לידי ביטוי בציורי קיר, גרפיטי וכתובות שצובעים את רחובות הערים הגדולות והקטנות ומספרים סיפור של מקום. בין סימטאות הכפרים באזורים הירוקים של ברזיל מתגלה אומנות שכולה חומרים מהטבע שהופכים למוצרי אמנות שימושית מיוחדים במינם.

בין אדריכלים ואמנים גדולים ובין האומנות הכפרית והשורשית – זהו הקו המנחה בטיול לברזיל שמציעה חברת “רואים עולם” מבית החברה להגנת הטבע ושיצא ליעדו במהלך דצמבר 2017.

את הטיול תדריך יונית קמחי, מדריכת טיולים שקשרה את נפשה עם ברזיל וחקרה במשך שנים את האמנות המקומית – שהיא הבסיס לטיול.

חיבור של שנים לתרבות הברזילאית הוליד חלום על טיול – שיוצא לפועל עכשיו

יונית מספרת שהכירה את התרבות הברזילאית כבר בתקופת הצבא, אז שירתה בחצרים והתארחה אצל חברה בקיבוץ ברור חיל, קיבוץ בו מתגוררים יוצאי ברזיל רבים, דוברי פורטוגזית, שהביאו איתם את שמחת החיים, התרבות והקצב הדרום אמריקאי אל לב הנגב הישראלי.

“האנשים, התמונות, חפצי האמנות בבתים, כלי המוזיקה, מקצב הבוסה נובה – הכל חיבר אותי למשהו אחר, סקסי ומיוחד”, היא מספרת. “התחלתי להכיר מוזיקה, תרבות, אווירה ואוכל – דרך חיים ברזילאית ששאבה אותי פנימה”.

המפגש עם הקהילה הברזילאית כאן בישראל היה רק ריקוד הפתיחה. “למדתי בניו יורק אמנות ומחול והתגוררתי בשכונה שבה התגוררו יוצאי ברזיל רבים, למדתי מהם פורטוגזית ובהמשך נסעתי לדרום אמריקה”, היא מספרת.

מפגשים בברזיל. צילום: יונית קמחי

מפגשים בברזיל. צילום: יונית קמחי

“הייתי מוצ’ילרית כמעט שנה, אישה שמטיילת לבד. פגשתי בחור ברזילאי מקומי ויחד טיילנו. ארבעה חודשים לטייל עם מקומי, חוויה שונה לגמרי מטיול שגרתי. גיליתי את אזור מינאס ז’ראיס (Minas Gerais) על עיירותיה הפרושות בטבע נפלא, הקולינריה והתרבות העשירה שמסביב, את דרך החיים ושמחת החיים המקומית והתאהבתי”.

נסיעות נוספות לברזיל ולמדינות השכנות, מפגש עם התרבות האינדיאנית והעובדה שהיא אמא לילדה חצי אינדיאנית משלה – כל אלו יצרו מערכת יחסים הדוקה עם המדינה הרחוקה בדרום אמריקה, מערכת יחסים שהובילה לארגון הטיול המיוחד הזה.

“החלטתי שהשנה אני רוצה לצאת לטייל שוב במקומות שכבשו אותי וחיברו אותי לאמריקה הלטינית לפני שנים. האהבה לאמנות ולארכיטקטורה המקומית, חיי הרחוב, היצירתיות והטבע – כל אלו הפכו לבסיס לטיול הזה”.

13 יום וקצת בין תחנות תרבות אותנטיות – שלא תפגשו בכל ספר טיולים

הטיול של “רואים עולם” שנולד מסיפורה הוא טיול לברזיל אחרת. זו אינה ברזיל של הטיילת של ריו, הקרנבל הצבעוני או הקוקטיילים על החופים שטופי השמש. זו לא ברזיל של הפאבלות וסיפורי המתח השזורים בהן, אלא ברזיל של טבע וצבע, אמנות, יופי, תרבות וארכיטקטורה.

הטיול מוביל את משתתפיו לאזורים פחות מתוירים של ברזיל, בהם מתגלה מציאות אחרת. מציאות של עיירות וכפרים בהם מקומיים יוצרים אומנות מיוחדת ממוצרים שיש בכל בית – מפקקי בקבוקים ועד לעץ ממוחזר, מפילטרים של קפה ועד לקליפות ועלי אגוזי הקוקוס.

“אנחנו מטיילים בין מוזיאונים מודרניים ומיוחדים (שנבחרו בקפידה) המציגים אמנות עכשווית של אמנים מוכרים ובין כפרים, שווקים ועיירות בהן האמנות משקפת מציאות המקומית”, מספרת קמחי.

מפרץ גואנברה. צילום: יונית קמחי

מפרץ גואנברה. צילום: יונית קמחי

אחד המקומות הממחישים את קסם הטיול היא אורו פרטו (Ouro Preto), “העיר העשירה של הזהב השחור”, אליה מגיעים ביום העשירי לטיול. העיר הגדולה בברזיל במאה ה-18 ומרכז כריית זהב חשוב. מרכזה ההיסטורי הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו והיא משמרת אדריכלות קולוניאלית מרהיבה. המוזיאון הגמולוגי בו מוצגות אבני חן והביקור במכרות הסמוכים לעיר – מספרים סיפור שהוא בסיס להכרות עם אמנות מקומית שורשית.

בקונגונייס (Congonhas) נפגשים המשתתפים בטיול עם עולם הבארוק הברזילאי של אליז’דיניו, פסל ואדריכל בן המאה ה-18, נחשב לפסל ואמן הרוקוקו החשוב ביותר בברזיל. כינויו וסיפור חייו המרתק, שופך אור על ברזיל הקולוניאלית. באיניוטין (Inhotim) מסיירים במתחם תרבות וטבע ייחודי שנוצר ב-1980, חזונו של אדם פרטי שהתעשר מהמכרות: מוזיאון פתוח בלב גן בוטני ובו תערוכות של אמנים ברזילאים עכשוויים.

מפרצים בצבע איזמרגד ואמנות הקשאסה

לא רק ציור, פיסול וארכיטקטורה מספקים את העניין אלא גם הטבע הגולמי מסביב לעיירות הקטנות של ברזיל. יום בטיול מוקדש לסיור מסביב לעיירה היפהפיה פאראטי שנמצאת באחד האזורים היפים במדינה. 365 איים שמנקדים את המפרצים בגווני הטורקיז מספקים נוף מרהיב, שאותו פוגשים המטיילים בהרפתקת שיט שהיא חלק מהטיול.

בפאראטי, מטיילים בסימטאות העיירה הקולוניאלית ששימשה תחנה חשובה ונמל לייצוא זהב ואבנים טובות ב”דרך המלכותית” ) (Estrada Realשיצרו הפורטוגזים ומכירים מקרוב את הקשאסה, משקה אלכוהולי שהוא הבסיס לקאפיריניה המפורסמת – משקה ייחודי לברזיל.

ייצורו, הקשור בהיסטוריה ובעבדות, הפך לדרך הישרדות כלכלית אחרי שהסתיימה הבהלה לזהב. וכך, בחצר האחורית של כל בית בפאראטי היה מפעל ביתי. לכל קשאסה הייחוד שלה ותבלינים טרופיים נפלאים כקינמון ועוד. במפעל בו מייצרים את המשקה מקני סוכר בשיטות מסורתיות מכירים משתתפי הטיול את התרבות הברזילאית דרך עוד אומנות מקומית – אומנות ייצור הקשאסה.

הערים הגדולות של ברזיל – דרך עיניים אחרות

במהלך הטיול מגיעים גם לערים הגדולות סאו פאולו וריו דה ז’ניירו. החיבור בין טבע אמנות ועיר כולל ביקור בביתו ואחוזתו של רוברטו בורלה מרקס, אמן ברזילאי רב תחומי שהותיר חותם בעריה של ברזיל ובעיקר בריו דה ז’ניירו.

ייחודו כאדריכל גנים ונוף היה השילוב פורץ הדרך בין אסתטיקה לאקולוגיה. עיסוקו בצמחים בשימור ובבוטניקה (על שמו נקראים 50 צמחים שגילה) הופך את הביקור באחוזתו לחוויה ייחודית.

החוף של ריו מתועד בציור. צילום: יונית קמחי

החוף של ריו מתועד בציור. צילום: יונית קמחי

ארבעה קילומטרים, עצי קוקוס, חול לבן ומדרכה מרוצפת באבנים שחורות ולבנות שיוצרות צורת גלים – טיילת קופקבנה בריו דה ז’ניירו שהוקמה בשנות ה-70, פרי תכנונו של מרקס ואחד מהאייקונים האורבניים המפורסמים של ברזיל היא אחת התחנות הנוספות בדרך. המסלול בערים אלו מתמקד בעיצוב הנוף, הגינון והאדריכלות המקומית ובפינות שבהן מתגלה האמנות הברזילאית בשיאה.

הטיול לברזיל בהדרכתה של יונית קמחי יצא ליעדו ב-9 בדצמבר 2017. זוהי הזדמנות מושלמת לאוהבי אמנות, טבע, תרבות ואדריכלות להכיר מדינה מלאה בהשראה, בהיסטוריה אומנותית ובעושר טבעי ותרבותי עצום.