אתם בעלי עיניים כחולות? תתפלאו לגלות שיש לכם משפחה ענקית! כל כחולי העיניים בעולם הם קרובים שלכם בדרגות קירבה שונות. הסיבה לכך נובעת ממחקר חדש שקובע כי לכל כחולי העיניים בעולם יש את אותו אב אירופי קדמון אחד שחי בשחר ההיסטוריה, בין השנים 10,000-6,000 לפני הספירה.

הממצא המעניין הזה נובע ממחקר ארוך על אודות תופעת העיניים הכחולות בקרב בני האדם. במשך תקופה ארוכה חיפשו החוקרים את המוטציה שגורמת לעיניים כחולות בגן בשם OCA2 הקובע כמה פיגמנטים חומים יהיו בעיניים האנושיות שלנו. אלא שהחיפוש לא הוביל לשום ממצא. בהמשך, הורחב החיפוש והתברר כי מוטציה ייחודית, שמקורה באב קדמון אחד, בגן בשם HERC2, היא הסיבה לתופעה. מתברר שהמוטציה הזו נותנת הוראה לגן האחראי על צבע העיניים לא לפעול. כך הפיגמנט החום לא נוצר בעיניים והן הופכות לכחולות.

אחרי מציאת המוטציה התברר עוד כי מדובר באותה מוטציה מובחנת שמצויה אצל כל כחולי העיניים ולא בשורה של מוטציות. במילים אחרות בתקופה מוקדמת בהתפתחות האנושית, בעת שבני האדם הגרו לאירופה מאפריקה, התחולל בקרב אחד המהגרים פגם בגן הספציפי HERC2 וכל צאצאיו הפכו כחולי עיניים. הממצא הפתיע את החוקרים כי משמעותו היא שכל כחולי העיניים בעולם מבחינה מעשית הם קרובי משפחה ושייכים לאותו עץ משפחה קדמון. מה שנותר בגדר חידה זו הסיבה להופעת המוטציה הזו – כיצד התחולל השינוי אצל אותו אב קדמון.