ח״כ ד״ר עליזה לביא (יש עתיד), יו״ר השדולה לשימור אתרים, יחד עם ח״כ עודד פורר (ישראל ביתנו), קיימו בתחילת השבוע סיור עבודה בשיתוף המועצה לשימור אתרים בבית הכנסת הישן במזכרת בתיה ובבית הכנסת הגדול ברחובות.

חברת הכנסת עליזה לביא (צילום: פלאש 90)

בסיור נחשפו חברי הכנסת למצבו הרעוע של בית הכנסת במזכרת בתיה, שהפך להיות סכנה למתפללים בשל מצב המבנה (שאף הוביל את ראש המועצה להוציא צו סגירה למקום). כמו כן הוצגו בפניהם מאמצי המועצה לשימור אתרים לשקמו, ופרויקט ההתחדשות של בית הכנסת הגדול ברחובות. בשני המקרים, עלויות ההצלה והשימור הן הרבה מעבר ליכולתם של הרשויות המקומיות- עירית רחובות ומועצת מזכרת בתיה.

לבקשתה של ח"כ לביא הוזמן דו"ח מפורט על מצב בתי הכנסת שנבנו בתקופת העלייה הראשונה. בסיור סיכמו חברי הכנסת לבקש מיו"ר ועדת הכספים, משה גפני, לכנס דיון בנושא, וכן לרתום לעניין את שר הדתות, דוד אזולאי. כמו כן הציע פורר לרתום את הקרנות היהודיות השונות, כחלק מהפרויקטים המושקעים במסגרת ציון 120 שנה לקונגרס הציוני הראשון.

ח"כ לביא אמרה כי "מדובר בנכסי צאן ברזל תרבותיים והיסטוריים שלנו כעם, המספרים סיפור יהודי וציוני בן למעלה ממאה שנה. כעת, רבים מבתי הכנסת העתיקים משוועים לשימור ולהתחדשות, וחובתנו לעשות כל שביכולתנו בכדי לאפשר את המשכיותם. אלו אתרי המורשת שלנו, וחידושם קריטי גם לרווחת המתפללים ותושבי המקום, וגם לחיזוק הקשר שלנו כעם עם עברנו".

ח"כ עודד פורר (צילום: מירי צחי)

ח"כ עודד פורר אמר כי "בתי הכנסת הפעילים מתקופת העלייה הראשונה הם אבן יסוד בתחיית העם היהודי בארצו. החובה לשמור ולשמר אותם מוטלת על כתפי הממשלה ואי אפשר רק לגלגל את העניין לאחריות הרשויות המקומיות, שגם כך נמצאות בקשיים תקציביים. עבורי, לבקר בבית הכנסת שבו משפחתי מתפללת מאז הוקם ב 1904, ולראות את עבודת השחזור והשימור המורכבת שנעשתה בו היה רגע מרגש שהמחיש את חשיבות השימור לחיזוק הקשר ההיסטורי שלנו לכאן".

בסיור נטלו חלק בנוסף לח"כים לביא ופורר גם מנכ"ל המועצה לשימור אתרים, עומרי שלמון, ראש עיריית רחובות, רחמים מלול, ראש מועצת מזכרת בתיה, מאיר דהאן וראש אגף מורשת במשרד ירושלים ומורשת, ראובן פינסקי.

שלמון ציין כי יחד עם אגף מורשת במשרד לענייני ירושלים ומורשת, נערך סקר מקיף על מצבם של בתי הכנסת ההיסטוריים במדינה. הסקר ייתן, לראשונה, תמונת מצב עדכנית לגבי מצבם הפיזי של המבנים והפעילות הנדרשת כדי לשמרם לדורות הבאים.