סיגול אורח חיים בריא מומלץ לשיפור איכות החיים שלנו. הוא כולל תזונה נבונה, פעילות גופנית ובריאות נפשית. כיום קיים ידע רב בנושא, שכולל מערכי אימון, תרגילים מומלצים לחיטוב, תפריטי תזונה, "מזונות על" ועוד, כך שניתן להתאים לכל אדם באשר הוא את התוכנית שתסייע לו לשנות לטובה את אורחות חייו. אז איך נדע מה נכון עבורנו? ומאיפה מתחילים?

קודם כל, היפטרו מהרגלים מזיקים והמירו אותם באימוץ הרגלים בריאים. על פי ההגדרה המילונית, הרגל הוא "דבר שהתרגל אדם לעשותו תמיד, מידה שדבקה באדם על-ידי חזרה מרובה עליה".

ריצה. איך מתחילים? (צילום: שאטרסטוק)

איך נוצר הרגל? מהמוח, וליתר דיוק, במסלול סינפטי קבוע במוח. מה זה סינפסה אתם שואלים? סינפסה היא אזור המפגש בין תא עצב לתא המטרה, שבו מתרחשים תהליכים כימיים הגורמים להעברת אותות מתא לתא. במילים אחרות, הרגל נוצר על-ידי גירוי, המוביל להתנהגות ו"קבלת" גמול עבור אותה התנהגות. לדוגמא: "אני לחוץ, אני מעשן סיגריה, ואני הופך לרגוע". אם נעשה זאת לאורך זמן, נפתח הרגל קבוע.

כמה זמן לוקח לאמץ הרגל? מקסוול מלץ, מנתח פלסטי אמריקאי, כתב בספרו Psycho-Cybernetics משנות ה-60, כי לפציינט הממוצע לוקח מינימום 21 יום להתרגל לניתוח הפלסטי שעבר. השמועה החלה ל'פרוס כנפיים', וכמו שמועה טובה, העוברת מפה לאוזן, המילה 'מינימום' הושמטה, וכך התחיל לו המיתוס שלאמץ הרגל לוקח 21 יום.

אז מה התשובה הנכונה? פיליפה לאלי, חוקרת בתחום הפסיכולוגיה מאוניברסיטת UCL בלונדון, יצאה לבדוק את הסוגייה ובחנה קבוצה של 96 אנשים במשך 12 שבועות. משתתפי המחקר התבקשו לבחור מספר הרגלים פשוטים, כגון, שתיית כוס מים עם ארוחת צהריים, ריצה של מספר דקות לפני ארוחת ערב ועוד. מטרת המחקר הייתה לבדוק כמה זמן לוקח לאמץ הרגל חדש. התשובה שהתקבלה – 66 ימים בממוצע ומקסימום 254 ימים.

כושר גופני. מחליטים, פועלים ומתחייבים (שאטרסטוק)

כיצד מאמצים הרגל חדש ובריא? מחליטים, פועלים ומתחייבים.

מחליטים כי אנו מעוניינים באיכות חיים ולא רק באריכות ימים, רושמים על דף את כלל היתרנות שבאימוץ ההרגל החדש והבריא ואיך נרגיש במידה ונעשה זאת. לדוגמא, כיצד נרגיש אחרי שנבצע ריצה באופן סדיר? בריאים, שמחים, אנרגטיים, ניראה טוב וכפועל יוצא נרגיש טוב.

לאחר החלטה, חייבת להגיע פעולה, ורצוי שהיא תהיה מידית. החלטתם שאתם מעוניינים לבצע ריצה שבועית? כיתבו ביומן ימים ושעות לביצוע הריצה – מה שלא כתוב, לא קיים.

השלב האחרון הוא כמובן, התחייבות. התחייבו לביצוע הפעולה, ותוך זמן קצר, 66 ימים בממוצע, תופתעו לגלות כי אימצתם לעצמכם הרגל חדש ובריא, ואתם מדלגים בקלילות בכבישי ישראל בנעלי ריצה ומגן זיעה. ש"י עגנון ציין כי "ההרגל גדול מן השכל".

אימוץ הרגל חדש הוא משימה לא קלה, אך הוא פשוט. גם אם פספסתם יום אחד בתהליך של אימוץ ההרגל, אל תתנו לזה לפגוע ברוחכם. בממצאי המחקר של לאלי, היא מצאה כי גם אם פספסתם יום אחד, ההשפעה על התהליך השלם היא פחותה. 21 ימים או 66 ימים, לא משנה כמה זמן ייקח מה שחשוב הוא להתחיל.

"שנה את הרגלייך, שנה את חייך"

נושאים קשורים: