( )

סליחות

מה? סליחות תחריר.

למה? חוויה מוזיקלית מרגשת, שזורה בפיוטי סליחות בנוסח ספרד, חלב, עיראק ומרוקו. ינוגנו גם שירי נשמה מהיצירה המזרחית הישראלית וניגונים אשכנזיים. המופע כולל 14 נגנים על כלים מיוחדים ואותנטיים: סאז, קאנון, עוד, נאי, כינור ועוד, שאליהם יצטרפו שישה פייטנים ופייטניות.

מתי? ב-19.9 בשעה 21:30 (פתיחת דלתות בשעה 20:00).

איפה? מוזיאון מגדל דוד.

כמה? 18 ש"ח. כרטיס הכניסה מזכה בצ'ייסר עראק.

הידעת? כיכר א-תחריר ("כיכר השחרור") היא כיכר גדולה במרכז קהיר. בעבר נקראה הכיכר "כיכר אימסעיליה", על שם אימסעיל פאשה, שליט מצרים בין 1863-1879. אחרי מהומות 1919 הכיכר נודעה ברבים ככיר "א-תחריר" (שחרור) וב- 1952 אחרי הקצינים החופשיים הפך שם זה לשמה הרשמי.

סליחות תחריר במגדל דוד (צילום: ריקי רחמן, מוזיאון מגדל דוד)

( )

מכה על חטא

מה? ספרו הראשון של פטריק פלאנרי, בהוצאת אחוזת בית.

למה? הספר תורגם ליותר מעשר שפות. הוא היה מועמד לספרים רבים (בהם פרס אימפאק דבלין הבינלאומי) וזכה לשבחי המבקרים. בביתה המבוצר והמאובטח שבקייפטאון, כותבת קלר ואלד הקשישה רשימות המופנות אל בתה שנעלמה שנים רבות לפני כן. אלה רשימות ספוגות בגעגועים עזים, בחרטות, בשאלות, בהשערות על גורל בתה ובסודות עבר נוראיים. קלר היא סופרת דרום אפריקאית ידועה, בת למתיישבים לבנים, שחיה את שנות חייה האחרונות בדרום אפריקה השסועה והאלימה שלאחר שלטון האפרטהייד. בתה, לורה, היתה שותפה למאבק בשלטון הגזעני הלבן, ועקבותיה נעלמו במפתיע. רק דרך הרשימות שקלר כותבת, היא מצליחה סוף-סוף לחשוף את הסוד שהיא מסתירה שנים רבות כל כך.

איפה? בכל חנויות הספרים.

כמה? 98 ש"ח.

הידעת? דרום אפריקה קיבלה עצמאות בשנת 1910, והמדינה הוקמה כחלק מחבר העמים הבריטי. הקמתה התרחשה על רקע של מתיחות ועוינות בין שתי קבוצות המתיישבים- האפריקאנרים (מתיישבים אירופאים וותיקים דאז), והבריטים החדשים יותר. תושבי המדינה השחורים, בני עמים ושבטים רבים, שהיו מסוכסכים ומפולגים, לא היוו מרכיב במשוואת כוחות זו.

מכה על חטא ( )

( )

תמיכה בארוחת ראש השנה קהילתית

מה? סעודת ראש השנה חגיגית ומחבקת למשפחות חד הוריות ברוכות ילדים ולבודדים.

למה? כדי שאף אחד לא יישאר לבד בבית בחג.

מתי? סעודה ראשונה תתקיים בערב החג, וסעודה שניה בלילה השני של החג. הארוחה מיועדת לכ-110 סועדים.

איפה?­בדף ההדסטארט.

כמה? ניתן לתמוך החל מ-50 ש"ח.

הידעת? שופר לא עושים מקרן שחורה ולא מקרן שחתכו מראש פרה, כי הפרה מזכירה את חטא העגל.

( )

פרקי גוף

מה? ערב מיוחד וחד פעמי של מופעי מחול ומדיה.

למה? "פרקי גוף" הוא אירוע מיוחד בשני סבבים לקהל מצומצם, המאגד עבודות מקוריות המשלבות מחול, אנימציה ווידאו, שיוצגו בחללים השונים של תיאטרון הבית ביפו. היוצרים המשתתפים באירוע: אפרת רובין, אוסי ולד, יערה ניראל, מעין ליברמן שרון, עינת גנץ, נגה גולן, מיכל מאיר, ריקרדו ורדסחיים ומורן סומר. את האירוע אוצרות אפרת רובין – כוריאוגרפית, רקדנית ואמנית בין תחומית, ואוסי ולד – אנימטורית ("ואלס עם בשיר", "כנס העתידנים"), שעוסקת בגבול בין אנימציה לבין מחול.

מתי? 23 בספטמבר, בשעות 19:00 / 21:00.

איפה? תיאטרון הבית, רחוב נועם 5, יפו.

כמה? 60-70 ש"ח, בטלפון 03-9054421, או באתר.

הידעת? בשנייה אחת של אנימציה ישנם 24 פריימים, כך שסרט אנימציה באורך של שעה מורכב מ-86,400 פריימים.

השוקה (צילום: יח"צ)

( )

תנועה

מה? תערוכת פיסול חוצות.

למה? בתערוכה מוצגים מאה פסלים של מיטב האמנים הישראלים, כולם מבטאים את פרשנותם והאינטרפרטציה שלהם למושג תנועה. בפסלים המוצגים ניתן לראות את המגוון והעושר של דרכים בהן ניתן לראות את התנועה: תנועת רקדנים ורקדניות בפעולה, תנועה בעת פעילות ספורטיבית, תנועה להבעת החופש, תנועה כהפגנת מוטיבציה ורצון להתקדם, תנועת בעלי חיים: ציפורים, סוסים ועוד, תנועה של בני זוג אוהבים, תנועה במלוא הכוח, לעומת תנועה מעודנת ורכה, ועוד.

מתי? התערוכה מציגה בחודשים ספטמבר 2017 ועד אפריל 2018. שעות הביקור בתערוכה: ימים א'-ה' בשעות 10:00-20:00, יום ו' בשעות 10:00-14:30.

איפה? במתחם גן העיר (קומת כניסה), אבן גבירול 71, תל אביב.

כמה? כניסה חופשית.

הידעת? תנועה היא מושג פיסיקלי. באמצעות התנועה באים לידי ביטוי יצורים חיים, משאבי טבע, עצמים ותהליכים שונים בסביבת החיים. התנועה היא ביטוי לחיות, להתפתחות ולקדמה. התנועה היא מהות – "ואף על פי כן נוע תנוע".

פסל של טליה (צילום: רן ארדה)