הדרג המדיני יבחן בשבוע הבא אם לאשר אלפי יחידות דיור חדשות ביהודה ושומרון, שתוכניות הבינוי שלהם הועברו כבר לעיונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בין התוכניות שממתינות לאישור, לא פורסם עד כה דבר קיומה של תוכנית לבניית כשלושים יחידות דיור חדשות ביישוב היהודי בחברון.

תוכנית הבנייה בחברון, שנמצאת בשלבי תכנון, כוללת שני גני ילדים ומתחם חניה, והיא זוכה לתמיכה וגיבוי בקרב כמעט כל חברי מפלגות הקואליציה – החל בשרי הבית היהודי, עבור בכמה משרי הליכוד וראש ש"ס אריה דרעי, ואפילו סגן השר מייקל אורן ממפלגת כולנו.

דובר היישוב היהודי בחברון נועם ארנון הסביר כי אין מדובר בסיפוח שטחים חדשים ליישוב היהודי בחברון. "מדובר בקרקעות היסטוריות בבעלות יהודית, שנמצאות בלב־לבו של היישוב היהודי. כיום מצויים שם קרוואנים, והכוונה שלנו היא לפנות אותם ולהקים במקומם מבני קבע".

בקרב חברי הכנסת של הקואליציה רווחת הציפייה שראש הממשלה בנימין נתניהו יאשר את התוכנית. כמה חברי כנסת אף שלחו לראש הממשלה מכתב ובו הצהירו: "אנו מבקשים ממך לאשר את תוכנית הבנייה ביישוב היהודי בחברון. בנייה בחברון היא הביטוי המובהק ביותר של זכותנו על ארץ אבותינו. היא מימוש ההחלטה שקיבלה הממשלה בראשותך לפני עשרים שנה לפעול לביסוסו של היישוב היהודי בחברון, והיא המינימום ההכרחי שממשלת ישראל יכולה לעשות למען המתיישבים העומדים בחזית קשה זו ושומרים למען כולנו על קברי אבות האומה".

"היישוב היהודי בחברון זכאי להרחבה כמו כל יישוב ביהודה ושומרון". בנט (צילום: מירי צחי)

השר נפתלי בנט אמר כי "חברון צריכה להיבנות כי זו עיר האבות שלנו. היישוב היהודי בחברון זכאי להרחבה כמו כל יישוב ביהודה ושומרון, וילדי חברון זכאים לקבל סוף־סוף, אחרי שנים של הקפאה, גן ילדים לפי התקן כמו כל ילדי ישראל", ציין בנט, והוסיף: "חיזוקו של היישוב היהודי בחברון בידי ממשלת ישראל הוא צו השעה, ואינני רואה שום הצדקה לא לאשר את התוכנית לעת הזאת".

שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי "חיזוק היישוב היהודי בחברון הוא משימה לאומית. הקמנו השנה את הוועדה המוניציפלית בחברון, וצריך גם לחזק את היישוב בתנופת בנייה". שר התיירות יריב לוין מהליכוד הסביר עוד כי ״לנוכח ההחלטה החמורה שהתקבלה באונסק״ו בעניין חברון, אין מתנה ראויה יותר לשנה החדשה מהנפקת היתרי בנייה לרובע חזקיה בעיר".

סגן השר מייקל אורן ציין כי למרות האילוצים המדיניים, התוכנית לבנות בתים בחברון אינה צריכה להשתנות. "זאת תוכנית שממתינה לאישור כבר תקופה ארוכה. מדובר בתושבים שגרים בצפיפות לא נורמלית ובלתי נסבלת, ובניית הבתים החדשים לא תשנה מהותית את המצב בחברון", הוא אמר, "אני בעד תיאום עם הנציגים האמריקנים, אבל התוכנית הזאת צריכה להיות מאושרת".

מגרון (צילום: מירי צחי)

יושב ראש ש״ס, השר דרעי, מסר ל׳מקור ראשון׳ כי פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו במטרה לחזק אותו ולעודד אותו לאשר את התוכנית בחברון. הוא גם הזכיר כי כשר הפנים החליט לקבוע לפני כחודש סמל יישוב חדש שישמש את היישוב היהודי בחברון.

אך לא רק חברון עומדת במוקד העניינים השבוע: במנהל האזרחי צפויים לערוך השבוע דיון על תוכנית הבנייה במגרון, ותושבי היישוב חוששים שהדרג המדיני לא יספק את כל האישורים הדרושים להקמת יישוב הקבע.

תושבי מגרון אומרים כי אם לא יינתנו האישורים האלו, הם יעלו מחדש את הדרישה משרת המשפטים איילת שקד לקדם את הצעת החוק שיזמו ראשי שדולת ארץ ישראל, ח"כ יואב קיש וח"כ בצלאל סמוטריץ', המחייבת את הממשלה לקיים במהירות את הבטחותיה לבנות ביהודה ושומרון. ממגרון נמסר: "אנחנו מקבלים את הרושם שראש הממשלה שוב מזגזג והולך להשאיר אותנו בקרווילות עוד כמה שנים טובות. הגיע הזמן לקיים הבטחות".

נושאים קשורים: