בצל הסערה סביב "פוקסטרוט", מתכנסת הערב (שלישי) תעשיית הקולנוע המקומית באשדוד כדי לחלק את פרסי אופיר. בטקס לא נוכחת שרת התרבות מירי רגב, שהזמנתה בוטלה לאחר שלא הושגו הבנות בינה לבין האקדמיה לקולנוע. במקום זאת, פרסמה הערב רגב פוסט בפייסבוק עם הנאום המלא, אותו לא תישא כאמור בטקס.

הבמאי שמוליק מעוז (צילום: nicolas genin)

בטקס עצמו יתמודדו ביניהם חמישה סרטים מצוינים על הזכות לייצג את ישראל בטקס האוסקר, בעוד הפייבוריט הברור לזכייה הוא לא אחר מאשר "פוקסטרוט", שנוא נפשה של רגב. סרטו של התסריטאי-במאי שמוליק מעוז ("לבנון"), שמועמד ל-13 פרסים בסך הכל (ושקטף את הפרס השני בחשיבותו בפסטיבל ונציה לפני כשבועיים), מביא את סיפורו הטרגי, האירוני והסוריאליסטי של מיכאל (ליאור אשכנזי) – אדריכל מצליח שחייו נכנסים לסחרור רציני כאשר הוא מקבל הודעה שבנו נהרג במהלך שירותו הצבאי. בין השאר, מועמד "פוקסטרוט" בקטגוריות הסרט, הבמאי, התסריט, השחקן (אשכנזי), העריכה והצילום.

מוש דנון (צילום: ראובן קסטרו.)

בנאומה תוקפת רגב את חברי האקדמיה, ופונה אליהם בציניות: "באתי לכבד אתכם הערב. באתי לחגוג עמכם את הישגיו של הקולנוע הישראלי בשנה האחרונה. באתי למחוא כפיים לשמוליק מעוז, הבמאי של 'פוקסטרוט' עטור הפרסים, ולרקוד לצלילי השירה המרטיטה, של גדולי המשוררים הפלסטינים, מחמוד דרוויש ודארין טאטור. הנאום הזה הוא כנראה החלום הורוד, ש-מוש דנון, יו"ר האקדמיה לקולנוע, רצה להכתיב לי… זה אולי מה שכינה מוש בתקשורת 'הצעת השלום שלו', שהיא כמובן הסכם כניעה. זה היה כנראה מבחן הקבלה שלי, למועדון הפלורליסטי של סותמי הפיות, אלו שמוכנים להקשיב….אבל – רק לעצמם ולדומיהם. אז כמו שאתם רואים – ויתרתי על התענוג".

בהמשך מסבירה רגב: "אני גאה בקולנוע הישראלי, מחזקת ומעודדת אותו אבל לא בכל מחיר. הנה לדוגמא, סרט ישראלי, מקבל חיבוק חם מהתעשייה הבינלאומית ואני מקלקלת להם את החגיגה… מה אתם חושבים? שלא היה לי נוח יותר לשתוק ולהתקבל בחום ואהבה על ידי כל כוכבי התעשייה? אבל מה אעשה, והמסיבה שבחרו יוצרי הסרט פוקסטרוט להחריב, היא החגיגה הכי גדולה של המאה ה-20 וקוראים לה – מדינת ישראל".

"הסכם שלום שהוא הסכם כניעה".מירי רגב (צילום: אלי סבתי)

על הסרט עצמו אומרת רגב: "אתם מכירים את צה"ל. כמה מוסריים החיילים שלנו. איזה גן עדן הקמנו במזרח התיכון המסוכסך והחשוך הזה. ואתם מעיזים להציג את חיילי צה"ל הורגים במחסום ערבים וקוברים את גופותיהם?! עם הרכב?? אתם מעיזים לקרוא לשקר המזוויע הזה, לעלילת הדם האיומה הזו – 'מטאפורה'?! אז מה אומרים לנו ?! שזו לא באמת סצנה שמתארת את חיילנו הורגים ומטייחים… אם רק נהיה קצת יותר אינטליגנטים, רומז לנו ליאור אשכנזי. נבין שזו רק 'מטאפורה'… מטאפורה… נו באמת, מה זו ההיתממות הזו?".

רגב מסכמת: "אם יש יוצרים מוכשרים, שבוחרים לממש את הכישרון שלהם לטובת ארגוני ה-BDS, שלא יצפו ממני למחוא להם כפיים. הביקורת שלי על 'פוקסטרוט' אינה נגד חופש הביטוי אלא נגד החופש לסלף ולעוות את דמותו של צבא הגנה לישראל ועוד לעשות זאת במימון הציבור הישראלי".