הותר לפרסום: במסגרת פעילות של שירות הביטחון הכללי, משטרת ישראל ויחידת המסתערבים של מג״ב ירושלים, נחשפה וסוכלה בשבועות האחרונים חוליית טרור שחבריה הינם תושבים ישראלים ממזרח ירושלים.

החוליה פעלה בשכונת סילואן שבמזרח ירושלים הממוקמת דרומית למתחם הר הבית, לעתים תחת השם "רוחות הרפאים של סילואן". בסך הכל נעצרו לחקירת שב"כ ומשטרה שמונה פעילים, בהם ראש החוליה מחמד פרוח' – תושב ישראלי בן 39 המתגורר בסילואן. פרוח' אף עמד בקשר עם גורמים מלבנון ומרצועת עזה, על מנת שאלה יפרסו את חסותם ויממנו את פעילות החוליה.

בנוסף נעצרו מספר צעירים ישראלים כבני 19 המתגוררים בסילואן – אמיר פרוח' (יליד 98'), סעוד עליאן (יליד 99'), מחמד אבו תאיה (יליד 98'), אמג'ד שוויכי (יליד 98'), עלי עבאסי (יליד 98') וכן אחמד אבו ח'לף (יליד 99', מתגורר באבו תור הסמוכה לסילואן).

כמו כן נעצר תושב ישראלי מסילואן, קטין בעת מעצרו, חבר בחוליה אשר בחקירתו עלה כי היה מעורב גם בתכנון פיגוע ירי ובמעורבות בפיגוע שריפת רכב אבטחה ופיגועי זריקת בקבוקי תבערה (בקת"ב) נוספים.

מן החקירה עלה כי חברי החוליה תכננו לבצע פיגוע ירי לעבר יעדים ישראליים בסילואן, בכלל זה פיגוע ירי לעבר רכב של תושבים ישראלים או פיגוע ירי לעבר בתי היהודים בשכונה. לשם הוצאת הפיגוע לפועל, חברי החוליה תכננו לרכוש אמצעי לחימה וביצעו היערכויות שונות.

עוד עלה מן החקירה כי חברי החוליה היו מעורבים בתקופה האחרונה בביצוע פיגועים באזור סילואן, במהלכם יידו בקבוקי תבערה, זיקוקים ואבנים לעבר כוחות ביטחון ורכבי אבטחה. באחד מהפיגועים שהתרחש בתאריך ה-6 באוגוסט 2017, בו היו מעורבים חלק מחברי החוליה, אף השליכו בנזין על רכב האבטחה טרם יידוי את הבקת"בים, ושרפו את הרכב כליל. כמו כן, התבררה גם מעורבותם של נוספים בסביבתם בפעילות טרור עממי בתקופה האחרונה.

הפרות סדר בסילואן (צילום ארכיון: פלאש 90)

כתבי אישום נגד המעורבים יוגשו ע"י פרקליטות מחוז ירושלים מחר (ד') לבית המשפט המחוזי בירושלים.

לפי הודעת השב"כ, "תוצאות החקירה משקפות עליית מדרגה במאפייני פעילות הטרור בשטח, בין השאר בהשפעת אירועי האלימות סביב הר הבית, לאחר הפיגוע בהר ביולי האחרון. בהקשר זה, מזוהה הסלמה בפעילות מאירועים של יידוי אבנים ובקבוקי תבערה לפיגועי ירי.

"שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל משקיעים מאמצים רבים באיסוף מידע וסיכול פעילות הטרור, מבעוד מועד וכבר בשלביה המוקדמים של הפעילות. כך, בוצעו מהלכים רבים, סיכוליים ומודיעיניים, שסייעו בהרגעת השטח".