לתושבי קרית אתא, בני ברק ונתיבות יהיה בחודש הקרוב הרבה מן המשותף. רבים מאיתם, גם אלו שאינם חובשי כיפה, צפויים להגיע לבתי הכנסת לתפילות ראש השנה, יום כיפור וסוכות ולהצטרף לתפילות המיוחדות. כיפות סרוגות, שחורות ולבנות יצבעו את המבנים המיוחדים ויקשטו את ספסלי העץ המלא. לקראת חודש החגים ריכז הצלם שמואל וינרייך – מחברת P360, שמצלם ביום יום את המתחמים לעסקים, את עשרת בתי הכנסת המיוחדים והמעוצבים בארץ וסיפר על אודותיהם.

בית כנסת ע"ש הרב עימנואל דוידאשווילי של העדה הגרוזינית, היה עתיק ומיושן ושופץ לפני כארבע שנים. בבית הכנסת ארון קודש מפואר וייחודי שמעוטר בוויטראז'ים עבודת יד שמובלטים באמצעות תאורה ייחודית ובשילוב זהב 24 קראט. על הארון כתר מרשים מזהב טהור, ריקועים והבלטות של 12 השבטים. אחד הדברים הייחודיים ביותר בבית הכנסת הוא שני כיסאות מפוארים שהוצבו ליד ארון הקודש – האחד לרב בית הכנסת והשני לחזן ארון הקודש.

הצטרפו לסיור הווירטואלי:

בית הכנסת עימנואל בקרית אתא (צילום: שמואל וינרייך – P360)

בית הכנסת עימנואל בקרית אתא ( )

קרן 'זכור לאברהם' נוסדה על ידי שלמה אדולפו פיצ'וטו, יהודי מברזיל, להנצחת זכר בנו אברהם, שבגיל 21 נחטף ונרצח על ידי חברי כנופיה בברזיל. הקרן נוסדה במטרה לסייע בבניית 21 בתי כנסת בישראל, כנגד כל אחת משנות חיי בנו. לאחר השלמת בניית 21 המתחמים בכל רחבי הארץ המשיכה הקרן בפעילותה ועד היום הקימה יותר מ- 60 בתי כנסת.

בית הכנסת בפתח תקווה עמד סגור במשך שנים רבות ולפני כשלוש שנים הוא שופץ וחודש על ידי חברת פיניש, בסגנון מודרני עם אלמנטים של עץ מהגוני. לארון הקודש שני דלתות עץ כבדות שמסתירות פרוכת מעוטרת בצבעי החושן של הכהן הגדול וברקמה מוזהבת עבודת יד. מול ארון הקודש ניצב עמוד החזן המשולב עץ וזכוכית כנהוג בבתי כנסת של יוצאי אשכנז.

בית הכנסת זכור לאברהם בפתח תקווה (צילום: שמואל וינרייך – P360)
בית הכנסת זכור לאברהם בפתח תקווה ( )

גילוף ציור של האדמו"ר בעל "קדושת ציון"- ר' בן ציון הלברשטאם שנספה בשואה יחד עם בנו ושלושת חתניו, מעטר את ארון הקודש. הציור נעשה לפני השואה ופותח אתה ספר "קדושת ציון", הועתק וגולף בגילוף אומנותי ע"י חברת גילופי מלכות. ביולי האחרון קבוצת חסידים עלתה אל בניין הישיבה וביצעה במקום הרס כבד, זאת מכיוון שאחד התלמידים פגע ברבם. הנזק תוקן לאחר המעשה.

בית הכנסת באבוב, בני ברק (צילום: שמואל וינרייך – P360)

בית הכנסת באבוב, בני ברק ( )

אולי בית הכנסת הייחודי ביותר ברשימה. איש הנדל"ן עודד שריקי מנתיבות תרם לבניית בית הכנסת הממוקם מול ביתו וכבר בכניסה ניתן להבחין שמדובר בבית כנסת מפואר ומרהיב ביופיו. את הכניסה מפארים עמודי אלומיניום בצבע זהב וחיפוי אבן ירושלמית המשלבים את הכמיהה לירושלים והרצון העז לפאר את בית ה'.

הצטרפו לסיור הווירטואלי

בית כנסת מואר עם שנדליירים מרשימים שתלויים מהתקרה המעוצבת בצורה ייחודית ומרשימה. ריהוט עץ וקירות עץ דקורטיביים מפארים את בית הכנסת ואלמנטים מעוצבים בחיתוך לייזר בזהב מובלטים על ספסליו. ארון הקודש המרשים, שעוצב על ידי חברת נריאל, נבנה מעץ אורן מלא, עם עיטורי זהב 24 קראט מרשימים משני צדדיו. המילים "שיוויתי ה' לנגדי תמיד" מוטבעות בארון בזהב טהור.

בית הכנסת משכן יוסף – שריקי (צילום: שמואל וינרייך – P360)

מודיעין עילית, בית הכנסת עטרת שלמה ( )

מדובר בבית הכנסת הגדול ביותר בעיר מודיעין עילית, ששייך לרשת הנושאת את אותו השם ופועלת בעיקר בערים שבהם ישנה אוכלוסייה חרדית גדולה. ברשת הכוללים לומדים בסך הכל יותר מאלפיים וחמש מאות אברכים. בית הכנסת במודיעין עילית הוא אחד המרשימים ביותר של הרשת, וארון הקודש שנבנה בו הוא שחזור של ארון שהיה בישיבת טעלז בליטה. דלתות ארון הקודש הובאו מישיבת טעלז, שוחזרו וצופו זהב. הארון עצמו נבנה בווייטנאם עם אלמנטים של עץ, ציפוי זהב 24 קראט ופנינה.

בית הכנסת עטרת שלמה בקרית ספר (צילום: שמואל וינרייך – P360)
בית הכנסת עטרת שלמה בקרית ספר ( )

בית הכנסת המוכר והמפורסם ביותר ברשימה זו. הוא נבנה לראשונה ברובע היהודי במאה ה-18 ונחרב ונבנה מחדש מספר פעמים. ב-1948 הופצץ בית הכנסת ולאחר מלחמת ששת הימים שוחזרה אחת מהקשתות שתמכה בכיפתו. ב-2003 הוחלט על שחזור בית הכנסת ולפני כשבע שנים הוא נחנך מחדש ונפתח לתפילה, כשאת הריהוט והבימה עיצבה חברת פיניש. היכל בית הכנסת מתנוסס לגובה של כ-12 מטר ומכיל גילופים מורכבים המצופים בזהב טהור 24 קראט.

הצטרפו לסיור וירטואלי:

בית הכנסת החורבה (צילום: שמואל וינרייך – P360)

בית הכנסת החורבה ( )

ישיבת פונוביץ' היא אחת מישיבות הדגל של המגזר החרדי ובית הכנסת של המתחם מושך אליו תיירים רבים מכל העולם, בין היתר בשל ארון הקודש המיוחד, 7 מטרים גובהו, שנבנה לפני 400 שנה במונטובה באיטליה והועבר לישיבה. לאחרונה ביקש יהודי בצרפת לבצע תעתיק של ארון הקודש עבור בית כנסת במדינה. באופן חריג ביותר מוצב מדי יום עצמאות דגל ישראל מעל הישיבה, זאת בהוראתו של ראש הישיבה המיתולוגי – הרב יוסף שלמה כהנמן זצ"ל.

בית הכנסת פונוביז' (צילום: שמואל וינרייך – P360)
בית הכנסת פונוביז' ( )

בית כנסת "אוהל יעקב בית רבקה" של חב"ד, נבנה לפני כ- 100 שנה וממוקם בלב צפון תל אביב. לפני כחמש שנים נכנסו מתפללים חדשים שביקשו להחיות את המקום ושיפצו את בית הכנסת. ארון הקודש במקום, שעוצב על ידי חברת פיניש, משלב 12 ריקועי פליז שנעשו בעבודת יד, שבהם תמונות ומאורעות מהתנ"ך. על ארון הקודש ומשני צדדיו נכתבו עשרת הדברות ופסוקי תפילה שעוצבו בפליז בחיתוכי לייזר בשילוב של קורות עץ.

בית הכנסת בתל אביב (צילום: שמואל וינרייך – P360)
בית הכנסת בתל אביב ( )

זהו בית כנסת חדש שנחנך החודש, לאחר 40 שנים שבהם היה ממוקם במרתף אחד הבניינים הסמוכים . בית הכנסת ממוקם בלב רובע ח' באשדוד, נבנה בתרומת יהודי מצרפת ועוצב ורוהט ע"י חברת נריאל. הצורה השולטת בקו העיצוב היא המעוין – המופיע בחיתוך לייזר על ארון הקודש, בבימה עם תאורה אחורית המבליטה את האלמנט, ואף בזכוכית עזרת הנשים. שנדליר מרשים עם נטיפי סברובסקי המשתלשל מהתקרה משווה למקום מראה יוקרתי ומרשים כיאה לבית ה'.

אשדוד, בית הכנסת שערי רחמים (צילום: שמואל וינרייך ? P360)

אשדוד, בית הכנסת שערי רחמים ( )

בית כנסת בציון הבבא סאלי בנתיבות, נבנה בסגנון מרוקאי. זהו בית הכנסת המתוייר ביותר באזור ובו מבקרים ומתפללים מדי יום אלפי אנשים. בבית הכנסת ריהוט עץ עם גילופים מיוחדים בעבודת יד, ספסלי עץ נוחים ובימה מעוצבת בסגנון מרוקאי עם ציפויים זהב מהצדדים. ארון הקודש מעץ עם גילופים מיוחדים בעבודת יד בציפויי זהב וכתר זהב 24 קראט. השנדליירים המיוחדים משתלשלים מהתקרה מוסיפים יוקרה ואור רך ומיוחד לבית הכנסת. ארון הקודש, הבימה והריהוט עוצבו ויוצרו ע"י חברת פיניש.

הצטרפו לסיור הווירטואלי

בית הכנסת בבא סאלי (צילום: שמואל וינרייך – P360)

התמונות והסיורים­הווירטואלים באדיבות: P360 צילום לעסקים- שמואל וינרייך

נושאים קשורים: