פרסום ראשון: יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט אמר היום (ב') בראיון מיוחד ל-360 כי כבר ביום ראשון הקרוב יציג יחד עם השרה איילת שקד את התכנית להגדרת סמכויות בג"ץ לראשי המפלגות. "הצורך בהסדרת סמכויות בג"ץ קיים כבר מאז המהפכה החוקתית של ברק, אבל הדחיפות היא לאור פעילות בג"ץ בחודשים האחרונים", אמר בנט.

התוכנית שאושרה השבוע מול לשכת ראש הממשלה תקבע בין היתר מה מספר השרים הנדרש לחוקק מחדש חוק שנפסל על ידי בג"ץ, וכן יוגדרו בחוק העילות המאפשרות פסילת חוק בעתיד על ידי בית המשפט העליון. לדברי השר בנט: "מטרת הפסילות של החוקים ופעולות הממשלה הגיעה לרמה של פגיעה ממשית ביכולת הממשלה למשול. לכן במקום לקטר החלטנו לעשות, ובמקום להתלונן אנחנו פועלים".

התוכנית שנחשפה בסוף השבוע האחרון מגיעה על רקע המהלכים האחרונים של בג"ץ, שפגעו בעבודת הכנסת באופן חוזר, בין היתר על ידי פסילת חוק מס דירה שלישית או עיכוב יכולת הכנסת להעביר תקציב דו שנתי. בנט ושקד מתכננים להביא את התוכנית לביצוע כבר במהלך מושב החורף של הכנסת שיפתח בעוד כחודש, כשהמתנגד

העיקרי להם צפוי להיות השר משה כחלון, שעד כה שומר על שתיקה מפתיעה.

בעוד בנט ושקד עובדים על הכשרת דעת המפלגות והקהל לתמוך בתוכנית להסדרת סמכויות בית המשפט העליון, במפלגת כולנו טרם אמרו כי יתנגדו למהלך ובנט מביע אופטימיות. "הסדרת החוקה היא אחד מהיעדים המשמעותיים שנותרו לנו לבצע בשנתיים שנותרו לכהונת הממשלה", אמר השר.

בית המשפט העליון (צילום: מירי צחי)

מוקדם יותר היום התבטא בנט בסדרת ציוצים בטוויטר והסביר למה התוכנית חיונית למדינת ישראל: "עם, באמצעות אסיפה מכוננת של נבחרים, קובע חוקה. לא שופטים. הכנסת מהווה אסיפה מכוננת כאשר היא מחוקקת חוקי יסוד. לכן עלינו לפעול ולהסדיר הכל".

כדי להסביר את המצב האבסורדי שנוצר היום עם כוחו הבלתי מוגבל של בג"ץ, הביא בנט דוגמא לפסיקה שניתנה לאחרונה. "בחוקי היסוד קיים סעיף מפורש של ״שמירת דינים״, הקובע שהחוק אינו חל על חוקים שקדמו לאותו חוק יסוד. סעיף זה מאפשר, למשל, להרוס בתי מחבלים מכוח תקנות מימי המנדט. ללא סעיף זה, לא היה מושג רוב ח״כים להעברת החוק.

"לאחרונה כתבה אחת משופטות בג"ץ שיש לשקול האם שמירת דינים עוד רלבנטית. מהיכן העוז של שופטת להטיל ספק בתקפות סעיף מפורש בחוק היסוד?", תקף שר החינוך והסביר: "דמוקרטיה היא שלטון הרוב, והגנת המיעוט מפני עריצות הרוב ואטימות שלטונית. מה בין זה לבין ביטול חוק דירה שלישית, תקציב דו-שנתי? אין זה מתפקיד בג״ץ 'לשפר' את פעילות הממשלה או להביא לפעילות 'סבירה'. רק להגן על הפרט מפני פגיעה אנושה בזכויות יסוד. השאר – העם יקבע בקלפי…"

"…חוקי היסוד בישראל מהווים את חוקתה, המצפן שלאורו בג״ץ צריך לפעול. חוקה נקבעת רק על ידי העם.

לאחרונה בבג״ץ דיברו על אפשרות לפסול חוקי יסוד. בכך שופטי בג״ץ אמרו בעצם שהם יכולים לבקר ולשנות את חוקת ישראל. זהו עיוות מהותי ומסוכן של יסודות הדמוקרטיה. ללא אח ורע בעולם".

בסופה של סדרת הציוצים כתב השר: "זו דוגמא מני רבים לפעולות ואמירות של בג״ץ ללא סמכות לכך. הסדרת סמכויות בג״ץ היא חיונית, וכעת, כפי שאתם רואים, גם דחופה".

נושאים קשורים: