יו"ר ההתאחדות לכדורגל שובר שתיקה. עופר עיני ערך היום (ב') מסיבת עיתונאים מיוחדת בה דיבר על תקופתו בתפקיד, כישלונה של נבחרת ישראל ופרשת ערן זהבי.

עיני פתח את דבריו: "כשנכנסתי לכדורגל מצאתי בור של כמעט 80 מיליון שקלים. זה העיב על קיומה של ההתאחדות וכשיש סכנה לקיומו של אותו גוף, הדבר הראשון שהייתי אמור לטפל בו זה איך להבריא אותו. היה ספק אם אפשר לשלם משכורות אבל הצלחנו לייצב את המערכת בצורה ניכרת ולהוביל אותה לתזרים חיובי".

היו"ר התייחס לאיום ההרחקה מפיפ"א: "איום הפלסטינים להרחיק אותנו מפיפ"א אמיתי. אנחנו עדיין במהלכים לא פשוטים לסכל את המזימה שמטרתה לערב פוליטיקה וספורט. האיום עוד לא הוסר, אבל כרגע העברנו שתי החלטות חשובות. על פי תקנון פיפ"א, התאחדות לא תוכל לדרוש הדחה של התאחדות אחרת, וגם אם הוועדה של פיפ"א תחליט, צריך רוב של 75 אחוזים".

עיני נשאל על תפקודו של אלישע לוי כמאמן הנבחרת: "זה הקמפיין הראשון בו מיניתי מאמן והסתכלתי מקרוב לגבי כל התהליכים שקורים. אני לא חושב שהבעיה של הנבחרת היא רק המאמן. גם אם היינו מביאים את המאמן הכי טוב בעולם, לא בטוח שהיינו מצליחים לעלות למונדיאל. יש בעיות מנטאליות. בשביל שחקן, זה צריך להיות הכבוד הכי גדול לשחק בשביל המדינה שלך. אני לא אומר ששחקנים לא מרגישים את זה, אבל צריך להרגיש את זה יותר, אהיה יותר מעורב בעניין הזה".

על האפשרות שלוי ימשיך בתפקיד: "בחיחון אמרתי שאני רוצה שהוא ימשיך, אבל בדרך קרו לא מעט תקלות. בסיום הקמפיין אעשה סבב התייעצויות עם חברי ועדת האיתור ונקבל החלטה".

על האכזבה של הקהל הישראלי: "אין ספק שהאוהדים מאוכזבים מהתוצאות של הנבחרת. יש פה איזה חלל שצריך להיכנס ולפתור אותו. צריך להסב את פנינו לפריפריה. הכול צריך להיבחן. יש בעיות בדרכי גישה כמו לאצטדיון טדי. יש בעיות חנייה. אנחנו רוצים לשחק שם כי זו בירת ישראל והעירייה תהיה חייבת לייצר פתרונות כמו תגבור רכבות למשל, אחרת תהיה לנו בעיה מאוד קשה".

אלישע לוי. גם המאמן הטוב בעולם לא היה מביא אותנו למונדיאל (צילום: אודי ציטיאט)

עיני התייחס לפרשת זריקת סרט הקפטן ע"י ערן זהבי: "כששחקן לוקח סרט קפטן, יש לו אחריות כלפי הנבחרת, כלפי המדינה, כלפי הציבור. הוא לא עוד שחקן בנבחרת. הוא ראש הקבוצה. אני חושב שלמרות שהקהל צעק בוז הוא היה חייב לגלות איפוק ומנהיגות ולצערי המהלך של זריקת סרט הקפטן בעיני זה פגיעה בכבודה של הנבחרת ופגיעה בכבוד מדינת ישראל, ככה אני רואה את זה".

על ההחלטה להשעות את זהבי: "נאמר לי על יד אנשיי שזהבי הבין שהוא טעה והוא רוצה להתנצל. חיכיתי לשמוע את ההתנצלות שלו. והוא התנצל בפני סקטורים מסוימים. הוא אמר שהוא לא מתחרט ואז היה לי ברור. דיברתי עם אלישע ובהחלטה משותפת השענו אותו. הוא טעה כשפרש לגמרי מהנבחרת. יכול היה לקבל את העונש בכבוד ואולי בעתיד לחזור. דבר אחד כן ברור לי, זהבי, לא יכול להיות קפטן נבחרת ישראל לעולם. בעיניי סרט הקפטן הוא כמו דגל. נבחרת ישראל היא נבחרת לאומית. לזרוק סרט של קפטן זה לא סמרטוט. הוא טעה ובגדול".

עיני דיבר על סוגיית בעלי הקבוצות שהורשעו בפלילים: "מי שהורשע בעבירה פלילית, לא יכול להיות חבר הנהלה ולא היססנו לפעול נגד טביב בעניין הזה ונגד אבו סובחי. לגבי טביב ובית"ר ירושלים, אנחנו ערים לכל מיני התנהלויות שלטעמנו חורגות. בעניין עכו, גם שומעים שמועות והנושא בבדיקה. ג'קי בן זקן, על הנייר לפחות, הוא אינו הבעלים של אשדוד. כל הנושאים האלה הועלו מול המשפטנים שלנו. אחד הדברים שאני מנסה לייצר פתרונות זה הנושא של הבקרה התקציבית, לעשות בה לא מעט שינויים".

על סוגיית הכדורגל בשבת: "לי לא היה אכפת שלא ישחקו בשבת, אבל בוא נאמר ומחר אסור לשחק בשבת, איפה נשחק? אין לנו מספיק אצטדיונים לנהל ליגות מקצועניות. אם תהיה החלטה שאין כדורגל בשבת, לא יהיה כדורגל בכלל".

עופר עיני במסיבת העיתונאים. "זהבי פגע בכבוד המדינה" (צילום: אלן שיבר)