מוישי גרין, תושב שכונת גאולה, נכח היום (א') בהפגנת החרדים בירושלים שבה תועדו שוטרים מכים בחוזקה את המפגינים. בשיחה עם 360 סיפר גרין על אלימות מצד השוטרים ועל הפעלת כוח לא מידתי נגד החרדים, שבאו להפגין נגד מעצרו של נכד האדמו"ר של חסידות "תולדות אברהם יצחק", שנעצר בגין השתמטות מגיוס.

הפגנה בירושלים נגד הגיוס (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

"כשראיתי שמתחילה מהומה ברחתי ונעמתי על גדר", הוא מספר. "מה שראיתי שם… העיפו אנשים כאילו הם לא בני אדם בכלל. כמו שמעיפים איזה עכבר. הם ישבו על הכביש. נכון, צריך להזיז אותם. אבל תמיד תופסים אותם בידיים וברגליים ומזיזים. כאן העיפו ונתנו בוקסים בבטן ובידיים ובכל מקום. ראיתי מהמרפסת אשה שראתה מה שעושים לאנשים, התחילה לצעוק וכמעט קפצה".

אמנם גם המפגינים נהגו באלימות כלפי השוטרים, אך לטענתו של גרין החרדים רק התגוננו מפני הכוח המוגזם שהפעילו נגדם השוטרים. "רק אחרי שהתחילה האלימות המשטרתית התחילו לזרוק עליהם דברים. לא הפוך, כמו שהם אומרים", אמר גרין. "כשהשוטרים פורעים את החוק, הצד השני חייב להגן על עצמו. אם יבקשו ממני להעיד, אני יכול להסגיר לפחות חמישה שוטרים. מה שרואים בסרטונים לא מספר הכול בכלל. היה צריך להיות שם כדי להבין".

ההפגנה נגד הגיוס בירושלים (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

מפגין נוסף שהיה במקום וסירב להזדהות בשמו סיפר ל-360: "הייתה שם אלימות שונה מאוד מהפגנות קודמות. בפעמים הקודמות תפסו אנשים והזיזו אותם. כאן הייתה אכזריות נוראה. אני ראיתי שנאה בעיניים שלהם. היה בחור צעיר אחד שנפצע, קראו ל'הצלה'. ראית ליד חמישה שוטרים, יושבים וצוחקים על זה. אחד אחר שנפצע, ראיתי שוטר דורך עליו וצוחק תוך כדי שהוא צורח מכאב. הם השתוללו, ממש לא יכול להיות שמדובר ביהודים. יהודים הם רחמנים. אנשים בכו שם. זה מראה שלא ראינו הרבה זמן".

המפגין מחה על הענישה הקלה, לטענתו, שמקבלים שוטרים במקרים כאלה. "השוטרים בטח לא יישבו כלום", אמר. "אולי קצת במעצר וימשיכו הלאה. אם אני הייתי עושה דבר כזה הייתי יושב שנים. למה שלהם יהיה מותר?"

אלימות משטרתית (צילום: ישראל כהן, כיכר השבת)

בהפגנה שהתקיימה היום בירושלים, שכללה חסימת צירי תנועה מרכזיים בבירה, תועד שוטר מג"ב דוחף באלימות את אחד המפגינים ומפיל אותו לרצפה. בתמונות תועדו מקרי אלימות נוספים של שוטרים כלפי הפגינים החרדים. הסרטון הופץ ברשתות החברתיות ועורר תגובות נזעמות מצד חברי כנסת ואנשי ציבור.

ממשטרת ישראל נמסר: "כבכל אירוע מסוג זה, תיבדק גם התנהלות השוטרים במקום לאור המצב בשטח, הסיכון לכוחות ובהתאם לנורמות ההתנהגות המצופות משוטר בעת אכיפת החוק ושימוש בכוח בדגש על אחד האירועים שלכאורה נראה מהסירטון שהופץ ברשת, כאילו הופעל כח שלא לצורך אכיפה. כל מה שחשוד לכאורה כחריגה מסמכות והפעלת כוח לא מידתית, יועבר לבדיקה במח"ש.

מפגינים חוסמים כביש בירושלים במחאה נגד הגיוס (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

"יחד עם זאת, אנו רואים בחומרה כל ניסיון לפגוע בשוטרים, להתפרע, לנהוג באלימות ולהפר את הסדר הציבורי, שכן אלו חורגים מגבולות חופש הביטוי והמחאה ומהווים פגיעה בוטה בשלטון החוק ובשגרת חייהם של תושבי הבירה".

עשרות מבני "העדה החרדית", הקהילות האנטי ציוניות שמרכזם בשכונת מאה שערים בירושלים, חסמו את צומת שרי ישראל בעיר. הסיבה להפגנה היא מעצרו של נכד הרב שמואל יעקב קהאן, המשמש כאדמו"ר החסידות "תולדות אברהם יצחק", המזוהה עם הקו האנטי ציוני.

שוטר דוחף מפגין חרדי (צילום: מתוך הווידאו)

סיבת המעצר היא השתמטות מצה"ל ואי הסדרת מעמדו כבן ישיבה. המפגינים נשכבו על הכביש, קראו קריאות נגד השוטרים, ואף נרשמו יידויי אבנים. "משטרת ישראל פועלת בנחישות רבה על מנת לאפשר מחד לכל גורם לקיים מחאה לגיטימית", נמסר בהודעת המשטרה. "עם זאת, בכפוף לחוק ולהוראות השוטרים ותפעל בנחישות כלפי כל מי שיפר את החוק ביד קשה". שמונה נעצרו עד כה בגין הפרות סדר ושימוש באלימות נגד שוטרים.

ההפגנה החלה בשעות הצהריים, ובשעות השיא שלה נכחו בה אלפי איש. הצעדה החלה בכיכר השבת בירושלים לעבר לשכת הגיוס, השוכנת לא הרחק. "משם בהמונינו באש קודש נלך אל עבר לשכת הגיוס", נכתב במודעה, "שם השמד, למעמד מסירות נפש, לעצור בעד מגיפת השמד". הממסד החרדי המרכזי, הכולל את מפלגות ש"ס ויהדות התורה, לא תמך בהפגנה, ובעקבותיו כלל הציבור החרדי, לא נכח בה. עם זאת, חברי כנסת חרדיים מעורבים בניסיונות לשחררו.

ברקע ההפגנה עומדת גם הכרעת בית המשפט העליון מהשבוע שעבר לפיה הכריע בית המשפט העליון כי חוק הגיוס, שכולל את התיקונים שביקשו הח"כים החרדיים, יבוטל בתוך שנה, ובזמן זה על הכנסת לחוקק חוק גיוס חדש. זאת כיוון שעל פי החלטת השופטים החוק הנוכחי אינו שוויוני. המפלגות החרדיות מתכננות לחוקק חוק חדש שיתאים לדרישותיהם ולקוות שאותו בית המשפט לא יפסול, אולם במקביל מנסים גם לחוקק את פסקת ההתגברות, ומקווים ששר האוצר משה כחלון יתמוך במהלכים להפחתה בכוחו של בג"ץ.