אלימות מול המצלמות:­במהלך הפגנות חרדים בירושלים שוטר מג"ב צולם כשהוא דוחף באלימות את אחד המפגינים ומפיל אותו על הרצפה. האירוע התרחש במהלך הפגנה נגד גיוס חרדים לצה"ל שהתקיימה אחר הצהריים (יום א') שכללה בין היתר חסימת צירי תנועה מרכזיים בבירה.

"יו"ר מרצ זהבה גלאון כתבה בפייסבוק: "עוד אלימות משטרתית מזעזעת, שוב לעיני מצלמות. כי אפשר וכי כבר ראינו שמקרים דומים עברו בשקט מוחלט. אני קוראת למשטרה למצות את הדין עם השוטר". ח"כ מיכאל מלכיאלי, ש"ס, אמר כי "שמירה על הסדר במרחב הציבורי חשובה ונחוצה, אך בין זה לבין אלימות ברוטלית על אדם שעל פי הסרטון נראה שלא עשה כלום, זו שערוריה של מממש. אני קורא למח"ש לפתוח בחקירה ומצפה מהשר לביטחון פנים גלעד ארדן שיגנה התנהגות שכזו".

אלימות משטרתית (צילום: ישראל כהן, כיכר השבת):

ממשטרת ישראל נמסר: "כבכל אירוע מסוג זה, תיבדק גם התנהלות השוטרים במקום לאור המצב בשטח, הסיכון לכוחות ובהתאם לנורמות ההתנהגות המצופות משוטר בעת אכיפת החוק ושימוש בכוח בדגש על אחד האירועים שלכאורה נראה מהסירטון שהופץ ברשת, כאילו הופעל כח שלא לצורך אכיפה. כל מה שחשוד לכאורה כחריגה מסמכות והפעלת כוח לא מידתית, יועבר לבדיקה במח"ש.

"יחד עם זאת, אנו רואים בחומרה כל ניסיון לפגוע בשוטרים, להתפרע, לנהוג באלימות ולהפר את הסדר הציבורי, שכן אלו חורגים מגבולות חופש הביטוי והמחאה ומהווים פגיעה בוטה בשלטון החוק ובשגרת חייהם של תושבי הבירה".

התהלוכה הידרדרה למאבק אלים (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

עשרות מבני "העדה החרדית", הקהילות האנטי ציוניות שמרכזם בשכונת מאה שערים בירושלים, חסמו את צומת שרי ישראל בעיר. הסיבה להפגנה היא מעצרו של נכד הרב הרב שמואל יעקב קהאן, המשמש כאדמו"ר החסידות "תולדות אברהם יצחק", המזוהה עם הקו האנטי ציוני.

סיבת המעצר היא השתמטות מצה"ל ואי הסדרת מעמדו כבן ישיבה. המפגינים נשכבו על הכביש, קוראו קריאות נגד השוטרים, ואף נרשמו יידויי אבנים. "משטרת ישראל פועלת בנחישות רבה על מנת לאפשר מחד לכל גורם לקיים מחאה לגיטימית", נמסר בהודעת המשטרה. "עם זאת, בכפוף לחוק ולהוראות השוטרים ותפעל בנחישות כלפי כל מי שיפר את החוק ביד קשה". שמונה נעצרו עד כה בגין הפרות סדר ושימוש באלימות כנגד שוטרים.

מוחים על המעצר (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

ההפגנה החלה בשעות הצהריים ובשעות השיא שלה נכחו בה אלפי איש. העצרת הרשמית הסתיימה, והעשרות שנותרו ממשיכים בהפרות סדר. הצעדה החלה בכיכר השבת בירושלים לעבר לשכת הגיוס, השוכנת לא הרחק. "משם בהמונינו באש קודש נלך אל עבר לשכת הגיוס", נכתב במודעה, "שם השמד, למעמד מסירות נפש, לעצור בעד מגיפת השמד". הממסד החרדי המרכזי, הכולל את מפלגות ש"ס ויהדות התורה, לא תמך בהפגנה, ובעקבותיו כלל הציבור החרדי, לא נכח בה. עם זאת, חברי כנסת חרדיים מעורבים בניסיונות לשחררו.

חוסמים את הכביש (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)
מוכנים לזרנוקי המשטרה (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

ברקע ההפגנה עומדת גם הכרעת בית המשפט העליון מהשבוע שעבר לפיה הכריע בית המשפט העליון כי חוק הגיוס, שכולל את התיקונים שביקשו הח"כים החרדיים, יבוטל בתוך שנה, ובזמן זה על הכנסת לחוקק חוק גיוס חדש. זאת כיוון שעל פי החלטת השופטים החוק הנוכחי אינו שוויוני. המפלגות החרדיות מתכננות לחוקק חוק חדש שיתאים לדרישותיהם ולקוות שאותו בית המשפט לא יפסול, אולם במקביל מנסים גם לחוקק את פסקת ההתגברות, ומקווים ששר האוצר משה כחלון יתמוך במהלכים להפחתה בכוחו של בג"ץ.

נושאים קשורים: