ראש הממשלה בנימין נתניהו, יתחיל היום ביקור עבודה בן שלושה ימים בניו יורק. את שעות הבוקר יקדיש להכנת הנאום שיישא בעצרת הכללית ביום שלישי. נתניהו יישא את נאומו ביום שלישי, יום פתיחת העצרת הכללית. השנה יהיה נתניהו בין הנואמים הראשונים, שכן מפאת ראש השנה לא יכול היה לנאום ביום שתוכנן לו על פי הסדר הקבוע.

ראש הממשלה ונשיא ארגנטינה מאוריסיו מאקרי בפגישתם (צילום: אבי אוחיון/ לע"מ)

בלילה ייפגש ראש הממשלה במלונו עם ראשי ארגונים יהודיים. הפגישה תתקיים בתקופה של מתיחות מתמשכת בין מנהיגי היהדות האמריקנית לבין נתניהו והממשלה, על רקע משבר הכותל הרפורמי ופרשת הרבנים פסולי הגיור. בנוסף, הפוסט של יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, הכעיס גם את גדולי אוהדיו של נתניהו בניו יורק. על אף שאלות רבות של עיתונאים לאורך המסע באמריקה הלטינית, סירב להתייחס לפרשה.

הפגנה נגד מתווה הכותל מול בית רה"מ (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

ביום שני בערב (שעון ישראל) צפוי נתניהו להיפגש עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. הפגישה תתמקד בדרישה הישראלית לא לאפשר לאיראן להתבסס קרקעית בסוריה בתום מלחמת האזרחים. בהצהרה מפתיעה בקבלת שבת במלונו הצהיר נתניהו כי "ישראל לא תסבול התבססות צבאית איראנית בגבולנו הצפוני. היא תסכן לא רק אותנו אלא גם את שכנותינו הערביות, ואנחנו נהיה מחויבים לפעול נגד זה", אמר נתניהו. נראה כי אזכרתן של מדינות ערב בהקשר האיראני, קשורה לביקורו של הנסיך הסעודי בישראל לפני שבוע וחצי.

מלבד טראמפ, ייפגש נתניהו בימים הקרובים גם עם נשיא הבנק העולמי, קלאוס שוואב, נשיא פנמה קרלוס וארלה, ראש ממשלת יפן שינזו אבה ונשיא רואנדה, פול קאגמה.

הכיסאות של נציגי איראן ריקים בעצרת האו"ם בזמן נאום בנימין נתניהו (צילום: אי-פי)

מלבד נתניהו, בניו יורק נמצאים גם השר לפיתוח אזורי, צחי הנגבי ומתאם פעולות הממשלה ביו"ש, אלוף יואב פולי מרדכי במסגרת כנס המדינות התורמות. במהלך המפגש, תציג המשלחת הישראלית את המיזמים והיוזמות שישראל מעוניינת לקדם ביהודה, שומרון ורצועת עזה למען כלל התושבים, ובמטרה לשמור על היציבות באזור ולפתח אותו כלכלית.

במהלך ביקורו של האלוף מרדכי התקיים מפגש בינו לבין הארכיבישוף של ניו יורק, קרדינל טימותי דולאן, לחיזוק הקשר עם הכנסייה הקתולית. בין היתר דנו השניים בדרכי הסיוע לאוכלוסייה הסורית בדרום סוריה דרך ישראל, לפרויקט שכנות טובה. המתאם נפגש גם עם הבישופ דיצ'י, ראש הכנסייה האפיסקופלית בניו יורק בנושא.