משב של צמרמורת דיסטופית ריחף זמן רב באוויר סביב השאלה מתי תצוץ האפשרות הטכנולוגית לזיהוי פנים. ספרים, סרטים ותוכניות טלוויזיה ציירו את הטכנולוגיה הזאת בעיקר כמכשיר למעקב ולשליטה חברתית בידי בעלי עניין בלתי נראים, העושים זאת למטרותיהם ולא לתועלתנו.

חברת 'אפל' ביקשה להפוך את המשוואה הזאת ביום שלישי, עם השקתו של 'אייפון איקס', מכשיר שחיכו לו זמן רב ועוצב לרגל עשור לטלפון החכם שלה. חיישן טביעת האצבע של המכשירים מהדורות הקודמים לצורך פתיחת הטלפון הוחלף ב'אייפון' החדש בטכנולוגיית זיהוי פנים, ובה בעת המכשיר מונע מאחרים לפתוח את הטלפון ללא ידיעתו של המשתמש.

כל שהמשתמשים צריכים לעשות, הודיעה 'אפל' באירוע ספטמבר השנתי המוקדש לקידום השדרוג העדכני של מוצריה, הוא להביט ב'אייפון איקס', שמזהה אותך כמשתמש הרשום – אפילו אם אתה מרכיב משקפיים, חובש כובע או רק מתהדר בזקן חדש.

אף שהטכנולוגיה הזאת איננה חדשה לגמרי – כמה טלפונים חכמים עם מערכת ההפעלה 'אנדרואיד' כבר עושים כיום דבר דומה – היא עוד מרעננת. העובדה ש'אפל' מאמצת אותה אל חיקה עשויה לסמן נקודת מפנה בשילוב טכנולוגיה לזיהוי פנים בחיינו: כשאנו עורכים קניות או מתקשרים עם חברינו, ולבסוף גם כשאנו נכנסים לבניינים או מפעילים את כלי הרכב במבט, במקום בסיבוב של מפתח.

צורות רבות של מעקב – איכון טלפוני, ניתוח התעבורה ברשתות החברתיות והיכולת לכאורה של הסי־איי־אי להפעיל מרחוק מיקרופון בכל מכשיר טלוויזיה של כל אחד מאיתנו – נולדו מפיתוחים צרכניים פופולריים כאלה. רק אחר כך, לרוב באמצעות מסמכים מודלפים או דו"חות חקירה, התברר כיצד הופנו הטכנולוגיות האהודות הללו נגד משתמשיהן.

"הסכנה הגדולה בזיהוי פנים היא שאנו הופכים למטרה בכל מקום שאנו הולכים אליו ובכל דבר שאנו עושים", אמר ג'יי סטנלי, פרשן מדיניות בכיר במיזם הטכנולוגיה והפרטיות 'ספיץ' של 'האיגוד האמריקני לחירויות האזרח'. "השימושים המקובלים יכולים להכשיר את הקרקע לשימושים מקובלים פחות", הוא הוסיף.

הפוטנציאל של תפוצה רחבה של מערכות לזיהוי פנים הדאיג במיוחד מומחי פרטיות, שהזהירו מעתיד שבו פנינו ופרטים ביומטריים אחרים שלנו ישמשו למעקב אחר תנועותינו, פעילויותינו הפוליטיות, חיינו הדתיים ואפילו המפגשים הרומנטיים שלנו.

אייפון X (צילום: AP)

בינתיים, במחקר שנערך באחרונה באוניברסיטת סטנפורד נטען שאפשר לגלות שלל של עובדות פרטיות – כולל נטייתו המינית של אדם – רק דרך ניתוח מתוחכם של תווי פנים, בעזרת טכנולוגיה של בינה מלאכותית.

"יש לנו רק פרצוף אחד", אמרה קלייר גרווי, חברה במרכז לטכנולוגיה ופרטיות של אוניברסיטת ג'ורג'טאון ומחברת 'פרפטואל ליין־אף', דו"ח משנת 2016 על מאגרי מידע של זיהוי פנים שהרכיבו ממשלות בעולם. "ככל שנתרגל לזיהוי פנים, כך נהיה שאננים יותר כלפי הטכנולוגיה הזאת", היא הזהירה.

ביום שלישי הציגה 'אפל' גרסה של טכנולוגיה לזיהוי פנים שבעלי מכשירי 'אייפון איקס' אמורים להשתמש בה על עצמם, למטרותיהם בלבד ורק כשהם מעוניינים בכך. הם יכולים להשתמש במקומה גם בסיסמה מספרית.

סייגים כאלה הביאו על חברת הענק שבחים זהירים מפי כמה מומחי אבטחה. הם ציינו ש'אייפון איקס' ישמור לבטח על המידע של ניתוח הפנים על המכשיר עצמו, ולא יעביר אותו דרך האינטרנט – ששם, באופן פוטנציאלי, אפשר לגנוב אותו – ולא יאחסן אותו במאגר מידע שיאפשר לפצחנים, למרגלים או לסוכנויות אכיפת חוק להגיע דרכו לכמויות אדירות של מידע על זיהוי פנים.

גם מערכות 'אנדרואיד' שמשתמשות בטכנולוגיות לזיהוי פנים שומרות את המידע על המכשיר, אף שפצחנים הדגימו כיצד אפשר לרמות חלק מהמערכות הללו באמצעות תמונות של המשתמש – משהו שלטענת 'אפל' לא יכול לקרות ב'אייפון איקס'.

מומחי פרטיות רבים מתייחסים גם לטכנולוגיות זיהוי פנים כדרך אמינה, בטוחה ופשוטה יחסית לאמת את זהותם של בעלי הטלפון החכם, לסייע להגן על המאגרים האדירים של מידע אישי שנשמר על המכשירים, ולהעניק לטכנולוגיה המתקדמת ממד חיובי של פרטיות.

פיליפ שילר, סגן נשיא אפל בהשקה (צילום: AFP)

"אני לא חושב שאנחנו צריכים לדחות את הטכנולוגיה הזאת ברפלקס. השאלה צריכה להיות באילו אמצעים היא תשמש, ומה התועלת שלהם", הסביר מרק רוטנברג, מנכ"ל 'מרכז המידע אלקטרוניק פרייבסי'. "מנקודת מבט צרכנית יש לזיהוי פנים שימושים טובים ורעים כאחד", הוא ציין עוד.

הדו"ח משנת 2016 של אוניברסיטת ג'ורג'טאון מצא שתמונותיהם של מחצית מאזרחי ארה"ב הבוגרים כבר נמצאות במערכות זיהוי פדרליות, מדינתיות או מקומיות, דרך שילוב של מאגרי מידע של אנשים שנעצרו או שהורשעו בפשעים, לצד מאגרי מידע של מחזיקי רישיון נהיגה, דרכונים ואשרות.

מומחי אבטחה נלחמו בתפוצה הרחבה של מאגרי מידע כאלה. מדינות אחדות, למשל, אסרו על רשויות אכיפת החוק להשתמש ברישיונות נהיגה לצורך זיהוי פנים. מומחים גם ביקשו להגביל את היקף ועתוי השימוש במאגרי מידע כאלה. הם מעוניינים גם להעלות את המודעוּת למאגרי המידע המסחריים הענקיים ששומרות חברות 'פייסבוק' ו'גוגל', ששתיהן משתמשות בנסיבות מסוימות בטכנולוגיית זיהוי פנים כדי לאמת את זהות האנשים שנראים בתמונות שמעלים משתמשים.

גורם אחר שהאט את הפצת הטכנולוגיה הזאת היה האתגרים הטכניים המבהילים של ניתוח פנים מדויק בכל דבר שהוא פחות מתנאים אופטימליים. אנשים שניצבים באור מעומעם, שחובשים כובעים או מרכיבים משקפיים, אנשים בעלי גוון עור כהה יותר ואפילו רק כאלה שעומדים בזווית משונה לפני המצלמה – כל אלה היוו זמן רב אתגר למערכות זיהוי הפנים, שהוביל לתוצאות שגויות בזמן הניתוח.

נראה שהמערכת של 'אפל' פותרת את הבעיות הטכניות הללו: בעלי 'אייפון איקס' אמורים "לרשום" מרצונם את פניהם במערכת ממרחק של כמטר, ולהפנות את ראשיהם לצדדים כדי שמתאר פניהם יתועד באופן מדוקדק יותר. פתיחת המכשיר דורשת רק מבט חטוף.

השעון החדש של אפל (צילום: AFP)

טכנולוגיית זיהוי הפנים, שכונתה מערכת 'מצלמת העומק האמיתי', כוללת מצלמה חזיתית, חיישן קרבה, מצלמת אינפרה־אדום ומקרן נקודה, ששולח 30 אלף קרני אינפרה־אדום ממוקדות בלתי נראות לעבר ראשו של המשתמש כדי למדוד את תווי פניו. המכשיר משלב אז את כל המידע הזמין בו כדי ליצור את מה שפיליפ שילר, סגן נשיא 'אפל' לשיווק עולמי, כינה "מודל מתמטי של פרצופך".

"הסיכוי שאדם אקראי יוכל להסתכל על מכשיר ה'אייפון איקס' שלך ולפתוח אותו באמצעות פניו הוא בערך אחד למיליון", אמר שילר, שהציג את המכשיר החדש באולם סטיב ג'ובס החדש והנוצץ בקופרטינו שבקליפורניה.

יש גם שאלה, שעמדה במוקד דיונים נמרצים בשנים האחרונות, על שיעור הסמכות שיש לתת לרשויות אכיפת החוק כדי לקבל גישה למידע שבמכשיר הטלפון. בית המשפט העליון בארה"ב פסק ב־2014 שהרשויות נדרשות לצו חיפוש כדי להחרים טלפון חכם ולנסות לבחון אותו. יהיה צורך בהוראה של בית משפט נוסף כדי לחייב את בעלי הטלפון לפתוח אותו בשביל המשטרה, אמר נייט קרדוזו, עורך דין בכיר ב'קרן אלקטרוניק פרונטיר', ארגון חירויות אזרחיות מסן־פרנסיסקו.

קרדוזו הביע פחות חשש מאחרים מכך שהשימוש בזיהוי פנים לצורך אבטחת המכשיר ישחק את ההתנגדות לשימושים אחרים בטכנולוגיה זו. "נראה שאנשים מבינים שכשהם משתמשים בנתונים הביומטריים למטרותיהם, זה שונה מאוד מלהיות חלק ממאגר שניתן לניצול נגדם", הוא אמר.

נושאים קשורים: