סערת טקס פרסי אופיר:­האחים משה וליאון אדרי, מבכירי תעשיית הקולנוע הישראלית, הודיעו היום (ו')שיחרימו את טקס פרסי אופיר השנה בעקבות החלטת האקדמיה לקולנוע שלא להזמין לאירוע את השרה רגב.

"מאז היווסדו ועד היום מטרתו של הטקס היא לאחד את תעשיית הקולנוע ולייצר מפגן אחד גדול של עוצמה ישראלית המאגד בתוכו את התרבות הישראלית על שלל גווניה וסגנונותיה. מסיבה זו, קיבלנו בתדהמה את ההחלטה המצערת שלא להזמין השנה את שרת התרבות והספורט, גב' מירי רגב לקחת חלק בטקס, כביכול באמתלה של הימנעות מהזמנת פוליטיקאים לטקס.

"אנו סבורים כי מדובר בהחלטה שגויה לכל הפחות, שלא לומר בוטה ולא דמוקרטית, המבטאת רצון של קומץ בלתי מייצג של יוצרים שלא מוכן לקבל ולכבד את האחר ומעוניין בהטלת חרם והשתקה של שר בישראל רק משום שמחזיק בדעות שונות. החלטה שעלולה לגרום נזק רב לתעשיית הקולנוע הישראלי בעתיד", כתבו האחים במכתב למוש דנון, יו"ר האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה.

בריאיון ליומן השנה בתרבות ברשת ב' הצהיר משה אדרי על ההחלטה ואמר: "אני חושב שהאקדמיה טעתה בהחלטתה. זה לא לרוחנו. השרה צריכה להיות בטקס ואסור לסתום לה את הפה. הם צריכים לחזור בהם מיד. בלי הכסף של משרד התרבות – לא תהיה תעשייה. זאת שערורייה מצד האקדמיה".

רגב התייחסה להודעת האחים ואמרה כי "האחים אדרי הם עמוד השדרה והמנוע המרכזי של הקולנוע הישראלי. הודעתם הבוקר כי יחרימו את טקס פרסי אופיר ודבריהם על ההתנהלות המבישה של האקדמיה לקולנוע – מבטאת התנגדות נחרצת לסתימת הפיות ולמשטרת מחשבות בתרבות הישראלית".

הבמאי יוסף סידר (צילום: אי-אף-פי)

עוד הוסיפה השרה כי "אני שמחה שהרוב הדומם מפסיק לשתוק, המיעוט הקטן והקיצוני ששולט בהנהלת האקדמיה פוגע בקולנוע הישראלי והוא לא ימשיך לקבוע את סדר היום שלו. ציבור אוהבי הקולנוע הישראלי אוהב את הקולנוע ולא מוכן לקבל פגיעה והכתמה של חיילי צה״ל ולא את מדיניות סתימת הפיות וההתנשאות שאפיינה לאורך שנים רבות את הממסד המנותק. היום נפל דבר- האחים אדרי ורבים מהתעשייה עשו CUT על קומץ קטן שמנסה להיאחז בשלטונו בכל דרך ואמרו ACTION לישראל השפויה".

הבמאי יוסף סידר אמר הבוקר ביומן השנה: "הייתי רוצה שהצד של מירי רגב יהיה קצת יותר מעניין או מושקע כי אני מרגיש שיש שם פרובוקציה ריקה. נראה שלא ממש אכפת לה מהסרטים או מהתעשייה שהיא מממנת בחלקה, ויותר אכפת לה מהנקודות שהיא צוברת מול המצביעים הפוטנציאליים שלה. גם מי שחושב ש'פוקסטרוט' מבייש את צה"ל ושצריך להחרים אותו – זה דבר טוב שסרט מעורר".

לעומתו טענה הבמאית רמה בורשטיין כי יש לתת לשרה רגב להשמיע את קולה בטקס פרסי אופיר. בורשטיין אמרה ברשת ב': "אמנם יש ברגב הרבה מדי זעם בשביל לשמוע מסר ברור, אבל גם הדברים שמעוז אמר לא מצאו את הדרך אל הלב. אנשים לא מדברים באמת אחד אל השני".

אחראית לפתיחת הדלתות. מירי רגב (צילום: מרק ישראל סלם)

כזכור השבוע האקדמיה לקולנוע וטלוויזיה הודיעה כי אינה מתכוונת להזמין פוליטיקאים לטקס פרסי אופיר שייערך ביום שלישי הבא. זאת מחשש להתעוררות סערה כפי שקרתה בשנה שעברה, כאשר שרת התרבות והספורט נטשה את האולם בעת ביצוע שיר המשלב קטעים משיר של מחמוד דרוויש. בתגובה לכך השרה רגב אמרה כי "ההחלטה האומללה הזו לא תמנע ממני להשמיע את דבריי".

בנוסף, כפי שפורסם לראשונה ב-360, משרד התרבות הודיע כי יבחן את המימון של טקס פרסי אופיר, הנתמך על ידי המדינה בסך של למעלה מ-400 אלף שקלים.

נושאים קשורים: